برنامه یاد بعضی نفرات
 
معاون امور هنری از سومین نمایشگاه سازخانه دیدار کرد
حسینی: سازسازی مانند تمام هنرها به توجه احتیاج دارد
موسیقی ما - «سید محمد مجتبی حسینی» معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز سه‌شنبه از سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی ایران با عنوان «سازخانه» که تا 13 دی در خانه هنرمندان ایران برپاست، بازدید کرد.

او پس از بازدید از نمایشگاه گفت: «بسیار خوشحالم که سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی ایران برگزار می‌شود. چنان که مستحضر هستید، ساخت ساز در فرهنگ ما صنعت آراسته به هنری یا هنر توأم با صنعتی است که سال‌ها قدمت داشته است و در طول تاریخ بزرگان علم و فرهنگ به ساخت و ابداع سازها اشتغال داشته‌اند. کما این که فارابی را مبدع ساز سنتور می‌دانند یا بسیاری از بزرگان فضل، فرهنگ و ریاضی را در ساخت سازهای ایرانی مؤثر می‌دانند.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: «این سنت فرهنگی و این هنر ویژه مانند تمام هنرها به توجه احتیاج دارد، خصوصاً در سال‌های اخیر که خانواده هنرمندان ایران که خانواده‌ای بزرگ و گسترده‌ای شده‌اند. صنایع وابسته به هنر می‌باید که گام‌به‌گام همپای رشد هنر و هنرمند توسعه پیدا کند.»

حسینی تأکید کرد: «خوشبختانه در طی سال‌های گذشته هنرمندانی که به ساخت ساز روی آوردند و توانستند این هنر و صنعت را به هم پیوند دهند، چشمه‌های جدیدی را شکوفا کردند. سازهای برآمده، چه از نظر تکنیک ساخت و صدادهی و چه از نظر ابداع، نشان‌دهنده رونقی است که امیدوارم استمرار و امتداد پیدا کند و در ادامه منجر به شکوفایی بیشتر و حتی صادرات سازهایی شود که بین ما و سایر تمدن‌ها مشترک است، ازجمله سازهایی مانند ویولن که در ارکسترهای کلاسیک استفاده می‌شود. این رویکرد می‌تواند هنرمندان مابقی کشورها را نیز به‌دقت و ظرافتی که هنرمندان ایرانی در تولید سازهایشان دارند، متوجه کند. از این جهت نمایشگاه "سازخانه" می‌تواند نقطه قوت و گام‌های درست آغازینی باشد که در امتداد آن به نتایج خیر و بیشتری برسد.»
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 دی 1398 - 12:13

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود حسینی: سازسازی مانند تمام هنرها به توجه احتیاج دارد | موسیقی ما