برنامه یاد بعضی نفرات
 
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دیدار خالق سرود ملی رفت
حسن ریاحی: آموزش موسیقی در دانشگاه‌های ما مشکل دارد
موسیقی ما- سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس هیئت امنای موسسه هنرمندان پیشکسوت به همراه نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه به خانه استاد حسن ریاحی رفتند. 
 
معاون هنری وزیر ارشاد با اشاره به فضای هنری و آثار هنری قشقایی در خانه استاد ریاحی با بیان خاطره ای از تحسین گردشگران آلمانی از فرش قشقایی گفت: «اکنون در حال بازگشت و توجه به هنر اصیلی مانند فرش هستیم، که در آن تذهیب را هم می بینیم. هنر تذهیب ایرانی همچون بافته ‌های ایرانی برآمده از بداهه پردازی است. حال هر گوشه از ایران که در بداهه پردازی و سلطه هنری مهارت بیشتری داشتند؛ راحت تر در این زمینه کار می کردند. تذهیب ایرانی نتیجه کار دست و ذهن همزمان است‌.»
 
در بخشی از این دیدار حسن ریاحی به فراموشی مقام‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: «در عصر فناوری قرار داریم و بیشتر فعالیت ها از طریق سیستم ها انجام می شود‌. هر سازی را می توان زد و ضبط کرد. پس شاهد کاهش نوازندگی هستیم. همانطور که مشاهده می کنیم ارکسترها در دنیا نیز کم شده است. اما این ماشینی شدن جذابیت را کم می کند. امروز هر نوع موسیقی با بهترین کیفیت در دسترس جوانان قرار دارد.  در دوران جوانی ما تنها نیم ساعت موسیقی کلاسیک از رادیو پخش می شد. در حالی که این روزها شاهد کم رنگ شدن موسیقی کلاسیک و حتی موسیقی سنتی کشورمان هستیم. آموزش در دانشگاه ها مشکل دارد. این مراکز اندیشیدن را یاد نمی دهند و تنها تئوری و قوانین آموزش داده می شود.»
 
وی همچنین گفت: «برای تربیت آهنگسازان توانمند نیاز به راه اندازی کانون داریم تا جوانان خلاق را دور هم جمع کند. البته باید بودجه ای به این کار اختصاص داد تا الگوهای موفق دنیا و موسیقی محلی خودمان را بررسی کنند.»
تاریخ انتشار : جمعه 20 فروردین 1400 - 13:40

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود حسن ریاحی: آموزش موسیقی در دانشگاه‌های ما مشکل دارد | موسیقی ما