Farhad Forootani Bahar بهار  فرهاد فروتنی
صداى طهرون در شب یلدا به گوش مخاطبان رسید
بابک چمن آرا: صدا و یاد مرتضى احمدى با یلداى همه تهرانى‌ها گره خورد
موسیقی ما - آلبوم موسیقی «صدای طهرون ۳» به هنرمندی زنده یاد مرتضی احمدی، از امروز توسط نشر آوای خورشید منتشر شد.

به گزارش سایت موسیقی ما، «صدای طهرون ۳» تازه‌ترین آلبوم موسیقى مرتضی احمدی است، هنرمندی که نام و صدایش با طهران قدیم پیوند خورده و حاصل سال‌ها تنفس و زندگی‌اش در فضای تهران قدیم است. در آلبوم ماندگار «صدای طهرون»، مرتضی احمدی با شناخت دقیق خود از ادبیات تهران قدیم، اصطلاحات و عادات مهجور و فراموش شده تهران را به مخاطبان ارائه می‌کند و در میان آن زندگی روزمره تهرانی‌ها در سالیان دور شنیده می‌شود. مجموعه «صدای طهرون»، شامل ضربی خوانی یا ترانه‌های طنز روحوضی قدیمی است که در این آثار بسیاری از کلمات یا الفاظی که در طول زمان فراموش شده‌اند، شنیده می‌شود. بابک چمن آرا (مدیر نشر آواى خورشید) که از ابتداى این پروژه در کنار مرتضى احمدى حضور داشته درباره این مجموعه آثار به «موسیقى ما» مى گوید: «ما در سال ٨٨ همراه با آقاى احمدى شروع به ضبط این کار‌ها کردیم که نتیجه آن ١٠۶ قطعه شد. در سال ٨٩ سیزده قطعه آن مجوز گرفت که با عنوان» صداى طهرون ١ «منتشر شد و در روز تولد آقاى احمدى در تالار وحدت رونمایى شد. بعد از آن به سختى توانستیم مجوز ١٣ قطعه دیگر را هم بگیریم که در سال ٩١ در خانه هنرمندان و باز در روز تولد آقاى احمدى منتشر و رونمایى شد.»

چمن‌آرا مى‌گوید بعد از آن دیگر دنبال مجوز‌ها نرفتند تا بهار سال گذشته که تصمیم گرفتند براى مجوز اقدام کنند و براى همین همراه مرتضى احمدى به وزارت ارشاد مراجعه کردند و بعد از کلى تقلا قرار شد دوباره براى اشعار اقدام به دریافت مجوز کنند. چمن آرا مى گوید: «بعد از چندین ماه از ٨٠ قطعه باقى مانده حدودا سى و دو قطعه مجوز گرفت. آن زمان آقاى احمدى هنوز بین ما بود و خیلى از این موضوع خوشحال شد. اما متاسفانه‌‌ همان روز‌ها فوت کرد و ما هم دیگر دل و دماغ کار کردن نداشتیم. علارقم اینکه می‌توانستیم تلاش کنیم تا شب عید سال پیش آن را منتشر کنیم اما انقدر حالمان بد بود که انگیزه اى برایش نداشیم. بعد از عید دوباره شروع به استودیو رفتن و ساز گرفتن روى صداى آقاى احمدى کردیم و قطعات را در سه سى دى به نام هاى صداى طهرون ٣ و ۴ و ۵ ضبط کردیم.»

مدیر مرکز موسیقى بتهون درباره نحوه ضبط آثار بعد از فوت مرتضى احمدى مى گوید: «با توجه به تجربه اى که در این چند سال از کار با آقاى احمدى داشتیم و همچنین صداهاى شاهدى که برایمان گذاشته بود، بهرنگ بقایى که نوه ایشان و نوازنده تار است، به ما در نهایى کردن قطعات کمک کرد و على رحیمى (نوازنده تمبک) هم که از روز اول در استودیو با ما بود خیلى براى این پروژه زحمت کشید. خلاصه اینکه به کمک آن‌ها ما صداى طهرون ٣و ۴و ۵ را هم آماده کردیم و توانستیم برایشان مجوز بگیریم.»

طبق خواسته مرتضى احمدى قرار بود این مجموعه هر سال در شب تولد او منتشر شود که امسال به شب یلدا رسید. چمن آرا مى گوید: «طبق قولى که به آقاى احمدى داده بودیم قرار بود این آثار هر سال در روز تولد او منتشر شود اما چون تولد ایشان امسال با عاشورا تاسوعا دو، سه روز بیشتر فاصله نداشت، امکان انتشار آن نبود. به همین دلیل براى اینکه به قولمان وفادار باشیم، یک قطعه از آن را به صورت اینترنتى منتشر کردیم و انتشار آلبوم را به شب یلدا موکول کردیم که کادوى شب یلداى مردم هم باشد. در این میان تصادفا شب یلدا، شبى است که آقاى احمدى از پیش ما رفت و فکر می‌کنم از این به بعد براى همه ایرانى‌ها، به خصوص تهرانى‌ها، یک شب در سال علاوه بر حافظ خوانى و دور هم نشستن، صدا و یاد آقاى احمدى هم با یلداى همه تهرانى‌ها گره خورد.»

مدیر نشر آواى خورشید در انت‌ها مى گوید: «خواهش مى کنم به احترام هنر و ناشر و موسیقى، نسخه اصلى را تهیه کنید و اگر هم به فروشگاه هاى موسیقى و کتاب فروشى‌ها دسترسى ندارید، مى توانید از طریق سایت هاى رسمى فروش آثار موسیقى به صورت مجاز و قانونى آن را دانلود کنید.»
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 آذر 1394 - 11:14

دیدگاه‌ها

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحش شاد

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحش شاد

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحش شاد

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحش شاد

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحش شاد یادش گرامی

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

خدا رحمتشون کنه واقعا صدای بی نظیری داشتن

ali
دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

خدا رحمتشون کنه

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحشان شاد

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

روحش شاد

دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:11

نام و یادشان نامیرا...؛

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود بابک چمن آرا: صدا و یاد مرتضى احمدى با یلداى همه تهرانى‌ها گره خورد | موسیقی ما