برنامه یاد بعضی نفرات
 
گروه «ثقیل» در قالب جشنواره موسیقی فجر روی صحنه رفت
نوای موسیقی محلی اُزبک‌ها در نیاوران
موسیقی ما - گروه موسیقی «ثقیل» که از کشور ازبکستان به جشنواره موسیقی فجر آمده بود، با انتخاب قطعات جالبب، موسیقی فولکلور کشورش را در فرهنگسرای نیاوران عرضه کرد.
 
رپرتواری که این گروه موسیقی برای اجرا در نظر گرفته بودم ملهم از موسیقی فولکلور کشور ازبکستان بود. این گروه با لباس سنتی خاص خودشان و کلاه‌های ازبکی روی صحنه آمده و اجرایی ریتمیک داشتند.
 
دایره، عود، نی محلی، سنتور محلی و کمانچه ترکیب سازهای گروه موسیقی ثقیل روی صحنه بود. سنتوری که در این گروه نواخته شد، کوچک‌تر از سنتور ایرانی است که توسط دو مضراب با نمدی بسیار ضخیم‌تر از مضراب نوازندگان ایرانی است. اجرای تک‌نوازی ساز‌های چنگ، قیچک، رباب و نی از دیگر بخش‌‌هایی بود نوازندگان آن را اجرا کردند.
 
گروه ثقیل 13 قطعه موسیقی را در دو بخش اجرا کرد که قطعه Ajam taronalari   بسیار مورد توجه قرار گرفت. این قطعه از جمله قطعات موسیقی ملی کشور ازبکستان است که در این کشور هم هواداران زیادی دارد.
 
هر چند اعضای گروه زبان مشترکی با حاضران نداشتند و امکان صحبت کردن آنها با هم فراهم نبود، اما موسیقی به­عنوان زبانی مشترک اعضای گروه و حاضران را به هم پیوند داده و از طریق موسیقی بین آنها ارتباط برقرار شد. به­خصوص این‌که ریتم موسیقی گروه ثقیل برای مخاطبان این اجرا جذاب بود و نشان از هوشمندی این گروه هم داشت. آنها ریتم‌ها و موسیقی‌هایی را انتخاب کرده بودند که امکان بیشتری را برای برقراری ارتباط با مخاطبان ناآشنا با فرهنگ کشورشان داشت؛ در نتیجه توانستند به مخاطبان یک کشور دیگر با موسیقی­شان حس شادی و همراهی ببخشند.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 بهمن 1397 - 14:06

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود نوای موسیقی محلی اُزبک‌ها در نیاوران | موسیقی ما