برنامه یاد بعضی نفرات
 
به مناسبت هفته دفاع مقدس؛
هنرمندان موسیقی دفاع مقدس تجلیل شدند
موسیقی ما - برنامه پژوهش و تجلیل از هنرمندان موسیقی دفاع مقدس به مناسبت هفته دفاع مقدس در موزه موسیقی برگزار شد. این برنامه در روز ۲مهرماه با تجلیل از هنرمندان موسیقی دفاع مقدس و اهدای نت قطعه «خلبانان، ملوانان» به عنوان نخستین قطعه دوران دفاع مقدس به آهنگسازی فیروز برنجیان به موزه موسیقی همراه شد.

به گزارش روابط عمومی موزه موسیقی در این برنامه هنرمندان و حاضران به احترام شهدای هشت سال دفاع مقدس ایستادند و فاتحه‌ای برای روح شهدای جنگ تحمیلی قرائت کردند. این برنامه که به همت موزه موسیقی، دفتر موسیقی ارشاد و انجمن موسیقی ایران و با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و مدیر موزه موسیقی، شهرام ناظری، حسین خواجه امیری، داریوش طلایی، نادر گلچین، حسن ریاحی، محمد می‌رزمانی، هادی آرزم، هوشنگ ظریف، رشید وطن دوست، حمید شاهنگیان، داوود گنجه‌ای، حمیدرضا نوربخش، پیروز ارجمند (مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد)، علی ترابی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران), شاهرخ تویسرکانی و... در فضای باز موزه موسیقی برگزار شد، علی مرادخانی با اشاره به هفته دفاع مقدس و برگزاری چنین برنامه‌هایی گفت: «ما امروز به احترام بزرگانی دور هم جمع شده‌ایم که با سعی و تلاش و فداکاری خود زندگی آرام امروز را برای ما فراهم کرده‌اند. در این زمان هنرمندانی بودند که در این رخداد بزرگ فعالیت­های ارجمند و بزرگی را برای دین و باور‌هایشان انجام دادند.»

وی ادامه داد: «ما در موزه موسیقی به نوعی تاریخ نگار و مستند نگار حوزه موسیقی هستیم. از آنجایی که بخش عمده‌ای از انقلاب تا کنون به دفاع مقدس تعلق دارد، وظیفه خود می‌دانیم که کارهای موسیقی مرتبط با این ایام را مستندنگاری کنیم تا در قاب تاریخ بماند تا بتوانیم در مجموعه فعالیت‌هایمان ادای دینی به شهدا و هنرمندانی کنیم که در این عرصه تلاش کرده ­اند».

مدیر موزه موسیقی تهران با اشاره به ورود هنرمندان تمام دنیا به مقولاتی چون جنگ بیان داشت: «همه جای دنیا هنرمندان برای این گونه مباحث کارهای بسیاری انجام می‌دهند و ما نیز وظیفه داریم در این خصوص کارهای عمیق و ریشه­ای انجام بدهیم».

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «ما به عنوان موزه موسیقی وظیفه تاریخ نگاری داریم. بخش عمده‌ای از هنر بعد از انقلاب را دوران دفاع مقدس به خود اختصاص داده است و ما در اینجا وظیفه داریم تا رخدادهای موسیقایی در دوران دفاع مقدس مستندنگاری کنیم. کارهای اینچنینی را در همه دنیا انجام می‌دهند اما متأسفانه ما در این زمینه کم کاری کرده‌ایم».

مرادخانی در پایان تأکید کرد: «باید کسانی که در راه موسیقی ملی ایران گام برداشته‌اند را ارج بنهیم تا بدانند که ارج کارشان را می‌دانیم. امروز اینجا جمع شده‌ایم تا هنر مردانی را پاس بداریم که در دوران دفاع مقدس با ایران همراه بودند».

وی در پایان صحبتهای خود گفت: «ما با برگزاری این برنامه سعی کردیم یادآوری کوچکی از این رشادت‌ها و کارهای ارزشمند هنرمندان داشته باشیم و امیدوارم در آینده بیشتر و عمیق‌تر به موضوع دفاع مقدس بپردازیم تا بتوانیم ابعاد متفاوت تری از این رخداد را به نمای بگذاریم».

در ادامه این برنامه حسن ریاحی آهنگساز با اشاره به خاطرات خود از ساخت آثار موسیقایی با مضمون جنگ گفت: «من در سالهای خیلی دور و در دوران جنگ در این منطقه زندگی می‌کردم و هر روز از کوچه پس کوچه‌ها عبور می‌کردم و با گذشتن از کنار مغازه مرحوم استاد عشقی به سمت بازار تجریش می‌رفتم. یک روز در همین مسیر به پوستری برخورد کردم که در آن عکس یک جوان برومندی که شهید شده بود را به تصویر کشیده بود و در زیر آن این شعر را «بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران / کز سنگ نالیه خیزید روز وداع یاران» نوشته بودند. با دیدن این پوس‌تر احساسی خاصی به من دست داد و در ‌‌نهایت باعث ساخت و شکل گیری اثر «ساربان» شد».

این آهنگساز بیان داشت: «من در مدت جنگ روی نوحه‌های بسیاری کار کردم و در سمفونی سازندگی نیز از تم «ای لشکر صاحب زمان» بهره بردم».

ریاحی در ادامه صحبتهای خود با اشاره به فعالیت هنرمندان موسیقی درعرصه جنگ و دفاع مقدس گفت: «در دوره جنگ هنرمندان زیادی همچون فریدون شهبازیان، شهرام ناظری، همایون رحیمیان، هادی آرزم و دیگران زحمات بسیاری کشدیدند و آثار ماندگاری خلق کردند درواقع همه این فعالیت‌ها از یک انگیزه ملی نشات گرفته شده بود که در آن زمان بین هنرمندان زنده شده بود».

خالق سرود جمهوری اسلامی ایران افزود: «شهدا باعث افتخار ما هستند، آن‌ها بودند که با رشادت‌های خود باعث شدند ما امروز زندگی راحتتری را داشته باشیم بر این اساس من معتقدم همچنان هم می‌شود روی موسیقی جنگ کار کرد و جا دارد در این زمینه آثار ماندگارتری را خلق کنیم».

در ادامه این برنامه پژوهشی حمید شاهنگیان نیز گفت: «در این ایام وقتی یاد یارانمان می‌افتیم که چگونه غریبانه رفتند، غم ما را می‌گیرد. ولی وقتی آثار این حرکت را می‌بینیم که ذره‌ای از خاک کشورمان از ما جدا نشد به خود می‌بالیم».

وی افزود: «ما در زمان جنگ در دو جبهه متفاوت و متضاد با هم در جنگ بودیم یک جبهه‌ای که هنوز هم وجود دارند که موسیقی را به طور کامل حرام می‌دانستند و در آن زمان به من به عنوان مسئول موسیقی کشور فشار می‌ آوردند که باید موسیقی تعطیل شود و یک جبهه دیگر که با انقلاب هم قدم نبودند و نمی‌خواستند از موسیقی برای پیشبرد موسیقی استفاده شود. در آن زمان و با آن شرایط کار سخت بود اما خوشبختانه هنرمندان بسیاری با ه‌مان شرایط کار کردند وآثاری خلق کردند که بسیار ماندگار شدند».

پس از صحبت‌های شاهنگیان و با حضور شهرام ناظری، داریوش طلایی، رجبی معمار و فریدون شهبازیان، از هنرمندان عرصه دفاع مقدس همچون مجتبی میرزاده، محمد میرزمانی، هادی آرزم، همایون رحیمیان و فیروز برنجان تجلیل شد. سپس ارکستر کوچک به خوانندگی علی چراغی به اجرای قطعاتی از موسیقی دفاع مقدس پرداخت.

در ادامه این اجرا فیروز برنجان سازنده قطعه «خلبانان، ملوانان» به ارکستر پیوست و برای اولین بار این قطعه را با صدای خودش اجرا کرد. او بعد از اجرای این اثر به خاطره گویی از روند ساخت این اثر پرداخت. برنجان پارتیتور و شعر این قطعه به عنوان اولین سرود دفاع مقدس به موزه موسیقی اهدا کرد.

عباس سجادی مدیر مرکز آفرینشهای هنری نیاوران و مجری این برنامه نیز با ذکر خاطره‌ای از خلبانان شهید از همه حاضران خواست به احترام خون شهدای دفاع مقدس یک دقیقه بایستند و فاتحه‌ای برای روح این شهدا قرائت کنند.
منبع: 
اختصاصي سایت موسيقي ما
تاریخ انتشار : جمعه 4 مهر 1393 - 18:47

دیدگاه‌ها

جمعه 4 مهر 1393 - 23:12

خیلی عالیه

شنبه 5 مهر 1393 - 12:50

چقدر جالب. پدر سامی یوسف عزیز به کشور بازگشته. بامید اینکه بزودی خود سامی یوسف را هم در کشورمون ببینیم

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود هنرمندان موسیقی دفاع مقدس تجلیل شدند | موسیقی ما