بنیاد کودک
پرونده‌ای برای آلبوم «امپراطور» مهدی یراحی - 3
هومن نامداری: «مهدی یراحی» فضاهای متفاوتی را تجربه کرد تا بازخورد مخاطبان را ارزیابی کند
موسیقی ما – وحید لشکری: قطعات «میراث» ، «با هم نبودیم» و «زمستون» از آلبوم «امپراطور» با تنظیم «هومن نامداری» شنیده شد که نخستین همکاری او با «مهدی یراحی» نیز بود. به همین جهت در سومین بخش از پرونده سایت «موسیقی ما» برای این آلبوم با هومن نامداری گپ زدیم و نظرات او را جویا شدیم:

*همکاری با «مهدی یراحی» از چه زمانی آغاز شد و اینکه آیا از قبل با او آشنایی داشتید؟
«مهدی یراحی» ترک های آلبوم «عاشقانه ها» را شنیده بود و ما دوستان مشترکی نیز داشتیم. ارتباط شکل گرفت و در چند جلسه مشترک کارها را مورد بررسی قرار دادیم. او ملودی ها و اشعار را برای من خواند تا ببینیم که برای کدام یک از قطعات می توانیم وارد پروسه تنظیم شویم. من در گذشته بیشتر قطعات تیتراژ او را شنیده بودم و نسبت به فضای کارهایش آشنایی داشتم. قبلا ارتباط خیلی نزدیکی نداشتیم اما الان خوشبختانه ارتباط ما بیشتر دوستانه شده است.

* آیا با من هم عقیده هستید که تنظیم این سه قطعه نسبت به آثار قبلی که از شما شنیدیم متفاوت تر بودند؟ فضای کارهایی که مهدی در نظر داشت ملودی های متفاوتی داشتند و فضای ترانه ها نیز این تفاوت را دارا بودند.
برخی از دوستان همین سوال شما از من می پرسیدند که چرا در آلبوم مهدی یراحی فضای تنظیم کارها اینقدر متفاوت است اما در آلبوم «احسان خواجه امیری» کمتر شاهد این مساله بودیم؟
برای آلبوم عاشقانه ها تقریبا تمامی کارها را در اختیار داشتم و کلیت یک آلبوم را باید در نظر می گرفتم. یعنی باید یکدست صدا می داد و طی صحبت هایی که با احسان خواجه امیری و «علیرضا افکاری» و «روزبه بمانی» داشتیم به این نتیجه رسیدیم که عاشقانه ها باید یکدست صدا بدهد. در مورد آلبوم مهدی شرایط متفاوت بود و تنظیم کننده های متفاوتی حضور داشتند. در امپراطور سعی کردم که حق مطلب را نسبت به ملودی و ترانه ها ادا کنم و خیلی درگیر این نبودم که کارها حتما در یک فضا باشند. خود مهدی هم این نظر را داشت که تنوع در کارها وجود داشته باشد. آلبوم دوم او بود و خودش می گوید که من فعلا به دنبال جذب مخاطب هستم و مخاطب اصلی خودم را هنوز پیدا نکرده ام. من هم سعی کردم که فضای تنظیم ها را به این سمت ببرم که در خدمت ملودی و ترانه ها باشم.

*در این مدت که از انتشار آلبوم می گذرد نسبت به این سه قطعه چه نظراتی را دریافت کردید؟
فیدبک های گوناگونی را دریافت کردم ولی خدا را شکر اکثریت آنها مثبت بوده است. این نظرات را هم از سوی کسانی که کارهای من را پیگیری می کنند دریافت کردم و هم کسانی که به واسطه اولین همکاری با مهدی کارها را شنیده بودند. در کل به نظر من این آلبوم جزو آثار موفق امسال خواهد بود.

*در مورد سایر قطعات چه نظری دارید؟
قطعات دیگر را هم دوست دارم و سایر دوستان مثل «زانیار خسروی» و «اشکان آبرون» تنظیم های خوبی را انجام دادند و آثار «امید جامع» و کارهای خود مهدی را نیز دوست داشتم. در کل ترانه ها و ملودی ها پختگی لازم را دارند. کارهای تمامی دوستان را دنبال می کنند و به نظرم همه سعی کردند بهترین آثار خود را ارائه کنند.

*به نظر شما آلبوم امپراطور چه نقاط قوت و یا ضعفی نسبت به آثار قبلی مهدی یراحی داشت؟
بعضی از دوستان نسبت به آلبوم این انتقاد را وارد می کنند که تنوع آلبوم زیاد است و سبک های متفاوتی در آن امتحان شده است. من این انتقاد را نسبت به خواننده ای که دومین آلبوم خود را ارائه می کند وارد نمی دانم. در بازار فعلی موسیقی پاپ خواننده ها به دنبال سبک های مختلف موسیقی هستند و به نظر من این اتفاق خوب است. خواننده باید این مسیر سبک های مختلف را طی کند تا در آلبوم های سوم و چهارم به سبک ایده آل خود در ترانه و ملودی و تنظیم دست پیدا کند. مهدی یراحی فضاهای متفاوتی را تجربه کرد تا بازخورد مخاطبان را ارزیابی کند و ببیند که از او چه سبکی را می خواهند. از سوی دیگر اشعار این مجموعه یکی از نقاط مثبت است. همانطور که «روزبه بمانی» در نشست خبری آلبوم نیز گفت همه شاعران سعی کردند که بهترین آثار خود را برای این آلبوم کنار بگذارند. ملودی های خوبی نیز در کنار اشعار قرار گرفت و همه تنظیم کننده ها نیز بهترین ها را انجام دادند. من هم در حد توان سعی خودم را کردم. فکر می کنم که نسبت به آلبوم قبلی مهدی یراحی این آلبوم رو به جلو بود. من یکی از عوامل تولید بودم و با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از انتشار آلبوم نمی گذرد یک مقدار سخت است که بخواهم از یک بُعد دیگری نگاه کنم و یا انتقادی را بیان کنم. اما در مورد همکاری با مهدی باید بگویم که این اتفاق جزو بهترین لحظات زندگی من بود. موسیقی و شخصیت او را دوست دارم و امیدوارم این همکاری ادامه داشته باشد.

*در گذشته این ذهنیت وجود داشت که فعالیت های شما صرفا به آثار «احسان خواجه امیری» و ارکستر او مربوط می شود. اما همکاری با «محسن یگانه» و این آلبوم نشان داد که دامنه کاری گسترده تری دارید. در آینده با چه خواننده هایی همکاری خواهید داشت؟
در مورد آلبوم جدید مهدی صحبت هایی را انجام داده ایم و فکر می کنم در آلبوم سوم او نیز همکاری داشته باشیم چون کارها را استارت زده است. الان مشغول کارهای آلبوم «اهورا ایمان» و «مهرداد نصرتی» هستم. با «سیامک عباسی» قطعه ای دارم که به زودی پخش می شود و دوستانی نیز هستند که آلبوم اول خود را در دست تولید دارند و فعالیت های مشترکی را با آنها انجام می دهم.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 4 آبان 1392 - 01:14

دیدگاه‌ها

شنبه 4 آبان 1392 - 13:51

قطعه ميراث واقها حس خوبي رو به مخاطب القا ميكرد همه ي ما شايد شكست عشقي خورديم اين قطعه عشق رو سراسر ميراث ادم بيان ميكنه ....
قطعه با هم نبوديم هم يك حس متفاوت از زندگي مشتركي كه عادي شده و براي تغيير نياز به تحول بزرگي مثل پا گذاشتن يك نوزاد به زندگي داره رو به مخاطب مي رسونه ...
و اما زيباترين قطعه اين البوم به نام زمستون واقعا ادم رو از دنيا جدا ميكنه و يك حس متفاوت به مخاطب ميده..
اين زمستونم به ياد تو ميمونم
برف و بارونم به ياد تو ميميونم
هر چي ميتوني نيا و تلافي كن
هر چي ميتونم بياد تو ميميونم
زنده باد مهدي يراحي

شنبه 4 آبان 1392 - 19:34

لطفا مصاحبه ای هم با روزبه بمانی داشته باشید

یکشنبه 5 آبان 1392 - 21:29

lممنونم....به امید همکادی دوباره هومن و مهدی عزیز

دوشنبه 6 آبان 1392 - 15:51

مصاحبه هایی که درمورد امپراطوربا عوامل این البوم انجام دادید خیلی خوب بودن امیدوارم که با همه عوامل مصاحبه کنید مخصوصا روزبه بمانی

دوشنبه 6 آبان 1392 - 20:22

جالبه که اهورا ایمان عزیز میخوان بخونن.من بهترین ترانه های عمرم را از زبان ایشون شنیدم.دلم گرفت،مرو ای دوست،سلام آخر،تا تو عاشقانه بودی،عشق است و آتش و خون و "گله دارم" هم با تنظیم هومن نامداری عزیز یکی از بهترین سینگلهای امسال بوده تا الان.کاش راجب به خوانندگی شون با ایشون هم صحبت کنین.ممنون از موزیک ما

دوشنبه 6 آبان 1392 - 23:02

بعد سیروان و بهروز بهترین میشه.عالی بود مخصوصا تنظیم اهنگ میراث

یکشنبه 3 آذر 1392 - 01:50

harcheghadr ke bishtr goosh midam ,be chizaye jadidi az albom miresam,
fogholade bood...

سه شنبه 6 مرداد 1394 - 18:05

سلام
ممنون از سایت خوبتون.
دوستان عزیز وبلاگی به اسم هواداران هومن نامداری ساخته شده لطفا سر بزنید و حمیت کنید ممنون
hoomannamdari-fans.blogfa.com

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود هومن نامداری: «مهدی یراحی» فضاهای متفاوتی را تجربه کرد تا بازخورد مخاطبان را ارزیابی کند | موسیقی ما