برنامه یاد بعضی نفرات
 
با هدف حفظ و اشاعه موسیقی مقامی تنبور و دیگر آواهای کردی
فراخوان حضور در پنجمین دوره جشنواره موسیقی «کهن آواهای تنبور» منتشر شد
موسیقی ما - فراخوان شرکت هنرمندان برای حضور در پنجمین دوره جشنواره موسیقی «کهن آواهای تنبور» و «موسیقی کردی» منتشر شد.
 
در متن فراخوان پنجمین دوره جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی کردی آمده است:

خانه تنبور با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار می‌کند:
 
اهداف جشنواره:
 
حفظ و اشاعه موسیقی مقامی تنبور و دیگر آواهای کردی / شناسایی استعدادهای جوان؛ تشویق و هدایت آنها به سوی فرهنگ و هنر بومی و مقابله با فرهنگ‌های بیگانه / قدردانی از اساتید و خدمتگزاران به فرهنگ و هنر کشور / تشویق و ترغیب خانواده‌ها در راستای توجه هر چه بیشتر به مسائل فرهنگی و هنری / ایجاد روحیه و نشاط اجتماعی در جامعه.
 
تقویم جشنواره:
 
آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۰ / اعلام اسامی برگزیدگان: ۳ مرداد ۱۴۰۰ / اهدای جوایز برگزیدگان: ۷ مرداد ۱۴۰۰
 
بخش اول - ته رزها (مقامات) تنبور
 
الف) مقام نوازی: نونهالان (تا پایان یازده سالگی) - نوجوانان (از آغاز دوازده تا پایان شانزده سالگی) - جوانان الف (از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی) - جوانان ب (از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی)
 
"شرکت کنندگان در این بخش یک مقام مجازی، یک مقام مجلسی و سه مقام کلام را حداکثر به مدت هفت دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
 
ب) مقام خوانی: مقام خوانی هم مانند مقام نوازی در چهار رده سنی (نونهالان – نوجوانان –جوانان الف و جوانان ب) برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در این بخش؛ دو مقام مجلسی و سه مقام کلام، حداکثر به مدت هفت دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
 
توجه: انتخاب مقامات پیچیده و سخت‌تر در تمام رده‌های سنی در هر دو بخش از امتیاز بیشتری برخوردار خواهد بود.
 
پ) بخش بداهه نوازی تنبور بر اساس مقامات: شرکت کنندگان در این بخش نیز در چهار رده سنی (نونهالان – نوجوانان –جوانان الف و جوانان ب) می‌توانند شرکت نمایند / تکنوازی باید بر اساس مقامات و موسیقی مقامی تنبور بوده و شامل مجموعه‌ای از قطعات آوازی و ریتمیک باشد. / در این بخش نواختن مقامات موردنظر نیست؛ بلکه نوازنده می‌بایست با استفاده از ذوق و توانایی خود در نواختن ساز تنبور و استفاده از تکنیک‌های مناسب و درست، قطعه یا قطعاتی را ارائه نماید. / *شرکت کنندگان می‌بایست هنگام ارائه‌ی آثار؛ از قطعات ساخته شده توسط سایر اساتید استفاده ننمایند. / * قطعه ارسالی باید آمیزه‌ای از اصل تفکر، شناخت، استعداد و نوع آوری خود هنرمند باشد. / * حداکثر زمان برای اجرای قطعات ارسالی هفت دقیقه است.
 
فراخوان پنجمین جشنواره کهن آواهای تنبور منتشر شد
 
بخش دوم – آواهای کردی
 
الف) سیاو چه مانه: شامل (سیاو چه مانه – ورده به زم و چه پله): در سه رده سنی: ۱- پایان شانزده سالگی ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.
 
"شرکت کنندگان در این بخش یک مقام سیاو چه مانه، یک مقام ورده به زم و یک مقام چه پله را حداکثر به مدت هفت دقیقه اجرا و فایل تصویری آن را در قالب لوح فشرده با کیفیت مناسب به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
 
ب) هوره: در سه رده سنی: ۱ - پایان شانزده سالگی ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.
 
"شرکت کنندگان در این بخش سه مقام از مقامات هوره را حداکثر به مدت هفت دقیقه خوانده و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
 
پ) ترانه‌های کردی کرمانشاهی: در سه رده سنی: ۱- پایان شانزده سالگی. ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی. ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.
 
*شرکت کنندگان در این بخش سه ترانه از ترانه‌های کردی کرمانشاهی را حداکثر به مدت هفت دقیقه خوانده و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
 
توجه: این بخش به ترانه‌های کردی کرمانشاهی اختصاص دارد و ترانه‌های دیگر مناطق کردستان مورد ارزیابی هیات داوران قرار نمی‌گیرد.
 
در رابطه با ترانه‌های (گورانیه کان) کردی به منظور حفظ سنت؛ حالت‌ها و تکنیک‌های خوانندگی هر منطقه در جشنواره‌های آتی هرساله یکی از مناطق خاص موسیقیایی کردستان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 
به هنرمندان برتر هدایایی در قالب کالای فرهنگی و هنری تعلق خواهد گرفت.
 
در راستای حمایت از کالاهای فرهنگی و هنری این رویه در جشنواره‌های آینده نیز استمرار خواهد یافت.
 
نشانی دبیرخانه جشنواره: استان کرمانشاه؛ شهرستان دالاهو؛ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی - شماره تماس: ۰۸۳۳۴۳۷۲۳۵۵۸ - کد پستی ۷۶۶۱۱۴۴۴۱
تاریخ انتشار : جمعه 21 خرداد 1400 - 13:40

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود فراخوان حضور در پنجمین دوره جشنواره موسیقی «کهن آواهای تنبور» منتشر شد | موسیقی ما