Farhad Forootani Bahar بهار  فرهاد فروتنی
با همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن
نشریه تخصصی «ایران» ویژه موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی منتشر شد
موسیقی ما- نشریه‌ی تخصصی و تمام رنگی «ایران» ویژه‌ی موسیقی ایرانی با همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن به زبان ژاپنی منتشر شد. این نشریه در ادامه تولید و تامین محتوای مناسب به منظور معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و ظرفیت‌های ارزشمند ایران همراه با بیش از ۷۵ کیوآرکد در یوتیوب و آپارات برای نمایش سازها، آلات موسیقی، نماهنگ‌ها، اجراهای شخصیت‌ها و افراد برجسته موسیقی ایرانی از گذشته تا امروز به همراه دیگر مطالب جذاب و خواندنی در حوزه گردشگری در قالب نشریه ای کاملا حرفه ای در ۷۲صفحه چاپ و منتشر شد.
 
با توجه به خلاء موجود در ایجاد شناخت هر چه بیشتر در میان فرهیختگان، اساتید دانشگاه، شخصیت‌ها، مخاطبان عام و موسسات و نهادهای مرتبط از ظرفیت های فرهنگی، هنری و ... کشورمان در زمینه های مختلف به زبان ژاپنی، این شماره همچون سه شماره قبلی ارائه شده است.
 
در این شماره و در بخش «به جهان موسیقی ایرانی خوش آمدید» سازهای ایرانی و پراکندگی آن‌ها اعم از زهی (زخمه‌ای، کششی، چکشی)، بادی، کوبه‌ای، نقشه پراکندگی سازها و موسیقی مناطق و نواحی ایران مانند کرد، بلوچ، تالش، آذری، گیلکی، بختیاری، لری، قشقایی، ترکمن، مازندرانی، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، خراسان و... معرفی ۱۵ شخصیت برجسته موسیقی سنتی، ۱۰خواننده پاپ برتر معاصر کشور، جایگاه موسیقی در زندگی ایرانی‌ها، تالارهای موسیقی و ... معرفی و نمونه‌های آن در یوتیوب و آپارات ارائه شده است.
 
در این شماره و در بخش معرفی «استان‌های ایران»، کردستان به عنوان قطب موسیقی کشور و سنندج به عنوان پایتخت موسیقی ایران معرفی شده است و در بخش «شناخت اسلام» هم اذان به همراه ترجمه، مؤذن‌های معروف ایران، سبک‌های اذان خوانی و ... به طور نمونه صدای دلنشین استاد موذن زاده در قالب (QR) ارائه شده است.
 
شماره ۴ نشریه در قسمت «برگی از تاریخ ایران»، تاریخ موسیقی ایران از ابتدا تا دوران معاصر و از جمله مهر استوانه‌ای چغامیش که علیرغم کوچکی، تصاویر گروهی از نوازندگان را بر خود دارد که قدمت چند هزار ساله سازها و موسیقی ایرانی را نشان می‌دهد و یکی از اسناد مهم تاریخ موسیقی جهان به شمار می رود به شکل خلاصه جمع آوری شده است. در سر فصل «به ایران خوش آمدید» نیز غار کرفتو در دیواندره به عنوان یکی از مشهورترین و معروف‌ترین دیدنی‌ها و مراکز توریستی استان کردستان و ایران معرفی شده است.
 
«ایرانیان سرآمد» عنوان دیگری است که به معرفی قادر عبدالله زاده بزرگترین نوازنده شمشال کردی پرداخته که به چوپانی اشتغال داشت و نوازندگی نی شمشال را فرا گرفت و سپس به یکی از سرآمدان موسیقی نواحی ایران شد و سفرهای متعدد خارجی برای معرفی موسیقی محلی ایران انجام داد.
 
«طعم ایرانی» این مجله هم به غذای ترخینه به عنوان یکی از غذاهای معروف غرب ایران و از جمله کردستان پرداخته که به عنوان یکی از نخستین غذاهای آماده تاریخ بشر شناخته می‌شود و "صنایع دستی" هم به دف‌سازی در استان کردستان و کردها پرداخته چرا که از این استان به عنوان پایتخت دف جهان نام برده می‌شود.
 
در بخش «ایران و ژاپن» دکتر ماساتو تانی استاد دانشگاه کوبه و نوازنده سنتور که بی شک در زمینه روابط موسیقیایی بین ایران و ژاپن، یکی از برجسته‌ترین شخصیت علمی و هنری است ارائه و در فصل «تجربه زندگی در ایران» هم خاطرات تحصیل خانم ساواکو ایشی‌ای در تهران آورده شده که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه هنر توکیو بوده و جذب موسیقی ایرانی شده و برای یادگیری زبان فارسی و نیز نواختن سه تار به ایران سفر کرد. در این بخش به بیان خاطرات او به همراه تصاویری از تحصیل و نوازندگی او در ایران و ژاپن اشاره شده است.
 
در «سبک زندگی» نشریه به حضور موسیقی در زندگی ایرانیان و در نواحی مختلف کشورمان پرداخته شده و برای نمونه استفاده از موسیقی در جشن‌ها، مراسم ها، اعیاد، مناسبت ها و ... توضیح داده شده و در بخش پایانی مجله نیز برخی منابع و کتب مرتبط با موسیقی، برخی فعالیت ها، کتب و نشریات رایزنی فرهنگی به زبان ژاپنی و فارسی و ... ارائه شده است.
 
در ویژه نامه این شماره از ۷۵ کیوآرکد (QR) استفاده شده و خوانندگان می‌توانند تنها با اسکن هر کدام از آنان به صفحه‌ای در اینترنت بروند که در آن فیلم های مرتبط و مورد بحث پخش می شود که در شناخت مخاطب بسیار تأثیر گذار است.
 
مجله «ایران» به صاحب امتیازی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، مدیرمسئولی و سردبیری دکتر حسین دیوسالار و تحریریه با مسئولیت قدرت اله ذاکری و همکاری و مشاورت دکتر احسان جوانمردی و هیتوشی موریشیما منتشر می شود. این نشریه علاوه بر نسخه چاپی، به صورت دیجیتالی نیز در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
 
رایزنی فرهنگی پیش از این ۳ شماره نشریه تخصصی ایران با موضوعاتی همچون جغرافیا و معرفی ایران، ایران کشور میوه و ویژه نامه روابط ایران و ژاپن در طول حدود ۱۳۰۰ سال (به مناسبت نودمین سال روابط دو کشور) را با چندین نوبت چاپ و با بیش از ۱۲ هزار تیراژ  منتشر و در اختیار علاقه مندان، پژوهشگران، دانشگاه ها، موسسات و ... علاوه بر توزیع نسخه الکترونیکی قرار داده است.
 
 
 
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 فروردین 1400 - 14:28

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود نشریه تخصصی «ایران» ویژه موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی منتشر شد | موسیقی ما