برنامه یاد بعضی نفرات
 
با حضور مدیران و اهالی موسیقی
سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاه‌های آزاد هنری رونمایی شد
موسیقی ما - مراسم رونمایی سامانه کارت تدریسِ مربیان آموزشگاه های آزاد هنری، روز چهارشنبه ١١اردیبهشت ماه در ساختمان دفتر موسیقی برگزار شد. این نشست با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیر دفتر آموزش‌ و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علی‌اكبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودكی، داوود گنجه‌ای، حسن ریاحی، فریماه قوام صدری، از اعضای شورای مرکزی نظارت بر آموزشگاههای آزاد هنری و... برگزار شد.

محمد اله یاری در ابتدای این نشست گفت: «دفتر آموزش‌ و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری به عنوان متولی اصلی ساماندهی، سیاستگذاری، الگو سازی و اجرای فرایندهای آموزش هنر در كشور است و به منظور تضمین كیفیت سطح آموزش در آموزشگاه‌های آزاد هنری، همچنین استفاده از توانمندترین مدرسان، سامانه ای طراحی و راه اندازی کرده است. فاز نخست سامانه كارت صلاحیت تدریس مربیان آموزشگاههای آزاد هنری، سال گذشته، پس از وقفه ای هفت ساله در پنجم آذرماه 1397 به نشانی http://aes.farhang.gov.ir راه اندازی شد که بیش از 750 نفر متقاضی در این سامانه ثبت نام كرده‌اند.»

اله یاری همچنین گفت: «متقاضیان در صورت احراز شرایط و تخصص حرفه‌ای مربی‌گری در یكی از رشته‌های هنری مصوب، می‌توانند در آموزشگاه‌های آزاد هنری به تدریس بپردازند و مراجع نظارت و رسیدگی بر فعالیت‌های آموزشگاه‌های آزاد هنری در كلیه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر كشور نیز این كارت را در بعد نظارتی به عنوان یكی از مدارک اصلی فعالیت آموزشی در آموزشگاه قلمداد می کنند و مدرسان، برای تدریس در آموزشگاه‌های آزاد هنری موظف به دریافت کارت تدریس هستند.»

حسن نصرالهی مدیر واحد سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاه‌های آزاد هنری گفت: «با مدیریت مدیر آموزش این سایت شكل گرفته و مدت كوتاهی است كه راه اندازی شده است. تا الان ٧٥٠ ثبت نام در نسخه ابتدایی كار داشتیم كه اگر مدارك آنها كامل باشد كارت های ابتدایی صادر خواهند شد.»

حسن ریاحی در ادامه برنامه گفت: «خوشبختانه این روزها شاهد رخ دادن اتفاقات خوب، برنامه ریزی شده و منظم به نفع هنرمندان در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم كه جای تبریك و تشكر دارد و امیدوارم از این دست فعالیت ها ادامه داشته باشد.»

در این جلسه «داوود گنجه‌ای هم به این مساله اشاره کرد که خوب است كه بعد از ٤٠ سال متوجه شدیم آموزش ركن اصلی فرهنگ سازی بوده و به مانند اقتصاد نیست، مملكت ما نیاز به فرهنگ سازی دارد: «ما در ٥٠ سال گذشته مركز فرهنگ و حفظ اشاعه را راه اندازی كردیم و امروز شاهد نتایج آن را كه استادان امروزی هستند، شاهدیم. این روز را كه مقارن با روز معلم است به خودمان تبریك می گویم و امیدوارم شاگردان آگاهی تربیت كنیم . دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در دوره اخیر با انگیزه و فعال برای آموزش هنر تلاش می کند.»

فریماه قوام صدری دیگر سخنران این برنامه نیز گفت: «من یك معلم ساده هستم و قطعا آرزوی هر معلمی همیشه پیشبرد راه آموزش بوده و هست.»

در ادامه نشست، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ضمن تبریك روز معلم گفت: «در امروز در موسیقی با ناهنجاری رو به رو هستیم و یا گوش مردم آسیب دیده مشكل از آموزش است چرا كه آموزش از اصول بنیادی در حوزه موسیقی بشمار می رود. بخش آموزش در تمام این سال ها دغدغه ما بوده و مسئولیت آن به ما سپرده شده بود اما در اواخر دولت نهم بدون دلیل این بخش از خانه موسیقی گرفته شد و ما هرچقدر گفتگو كردیم، اعتراض كردیم و فریاد زدیم به جایی نرسید. امروزه ما شاهد آموزشگاه هایی هستیم كه واجد صلاحیت نبوده و با پروانه هایی كه براحتی دست به دست می شود، مواجهه هستیم كه باید به جد پیگیری و اصلاح شود چون جز چالش های اصلی و جدی به شمار می رود. خوشبختانه در این دوره دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، فعالیت هایی را برای ساماندهی آموزش هنر انجام داده است.»

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مراسم رونمایی گفت: «سامانه کارت مربیان آموزشگاه های آزاد هنری کار بزرگ و اساسی است که به همت همکارانم در دفتر آموزش شکل گرفت، اگرچه بسیار دور ولی بالاخره انجام شد. هرچقدر به جلو پیش می‌رویم اهمیت سنگ بنای اولیه  (آموزش) بیشتر مشخص می شود.  آنچه مهم است ما به پدیده‌ای هنر می‌گوییم که دلالت بر محدودیت‌هایی ندارد، هنر اساسی‌ترین کارش آموزش است، در آموزش هنر ما غیر از مهارت های هنری باید فضایی را فراگیر کنیم که هنرجویان مستعد چیزهای دیگر و مفاهیم ناب تری را فرا گیرند. در نظام سنتی آموزش هنر به خصوص هنرهایی که در زیست بوم ما ریشه های عمیق دارند، مهیاسازی هنرجو از اهم مسایلی بود که به آن پرداخته می شد؛ در آن نظام پس از سال ها اتفاقی که می افتد آموختنی است که به تایید خواص و اقبال عام می رسد و خود هنرجو به عنوان استادی می‌رسد.»

حسینی اضافه كرد: «نکته مهم در این جهان تجربه شده اقبال عام به هنرجو یی بود که استاد شده بود و این اقبال به معنای عوام‌پسندی نبود، حاصل چنین تربیتی این می‌شد که وقتی به اثر هنری می‌رسیدیم، فرآیند هنری را در روح و جان آن می‌دیدیم و با دیدن یک تابلوی نقاشی، خط و یک قطعه موسیقی سلوک این اثر را می دیدیم که محصول یک نظام آموزشی پیچیده و تجربه شده بود. توسعه انسانی و رشد شهرنشینی موجب شده که نیاز کمی افزایش پیدا کند و دیگر تاب و طاقت در آموزش های سینه به سینه نباشد. دشواری و سختی در حوزه آموزش هست اما به مدد استادان می شود بر دشواری ها پیروز شد.»

معاون امور هنری در ادامه گفت: «امروز بیش از چهار هزار و 706 آموزشگاه هنری داریم که از این تعداد دو هزار و 401 آموزشگاه در حوزه تجسمی، 150 آموزشگاه در حوزه هنرهای نمایشی و 1800 آموزشگاه هنری موسیقی و تعدادی آموزشگاه در زمینه هنرهای سنتی داریم. وقتی درباره صلاحیت تدریس هنر سخن می گوییم مراد تنها آموزش موسیقی نیست بلکه تمامی هنرهاست. افزایش کمی و توسعه فضای آموزشی منجر به این می شود که به اقتضای زمان پیوندی بین داشته ها و نیازهایمان برقرار کنیم هر چقدر این پیوند استوارتر باشد حاصل آن بی فایده نخواهد بود و اگر اقدام نسنجیده باشد، گرهی بر گره های پیش از خود افزوده‌ایم.»

این سامانه گامی در راستای دولت الکترونیک و شفافیت فرآیندها و مجوزها و متعلق به تمام رشته های هنری است. بزرگترین سرمایه کشور ما سرمایه فرهنگ و هنر است که ما موظف هستیم این میراث را در اختیار نسل آینده قرار دهیم و هر چقدر بتوانیم این میراث را اصیل تر به نسل بعد برسانیم، آیندگان ما خوشنودتر خواهند بود.

در ادامه از سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاه‌های آزاد هنری رونمایی شد.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 08:04

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاه‌های آزاد هنری رونمایی شد | موسیقی ما