برنامه یاد بعضی نفرات
 
با حضور رضا شیری، حسن علیشیری، کارن زیاری و ماهان پوریان
هفدهمین نشست تخصصی «ترانه آواز» برگزار شد
موسیقی ما - هفدهمین نشست تخصصی نقد و بررسی ترانه با عنوان «ترانه آواز» از سوی کانون ادبی زمستان و با همکاری شرکت فرهنگی هنری «سُل فا» برگزار شد. در این مراسم که عصر روز یکشنبه در فرهنگسرای سرو برگزار شد، «رضا شیری» و «کارن زیاری» به عنوان کارشناسان موسیقی و «حسن علیشیری» و «داود رحمت‌الهی» به عنوان کارشناسان ترانه حضور داشتند و به نقد و بررسی تخصصی آثار ترانه‌سرایان پرداختند و «ماهان پوریان» خواننده موسیقی پاپ به اجرای زنده پرداخت.

در ابتدای مراسم «سجاد عزیزی آرام» مدیر کانون زمستان در مورد اهمیت زبان پارسی و نقش شاعران پیشین از جمله فردوسی سخن گفت و اظهار داشت: «قطع به یقین اگر چهره‌ای چون فردوسی نبود، در حال حاضر ما به زبان عربی تکلم می‌کردیم و از این حیث به او مدیونیم.»
 
سپس رضا شیری و کارن زیاری روی صحنه آمدند و به همراه حسن علیشیری و داود رحمت‌الهی به نوبت به نقد و بررسی آثار ارسال شده پرداختند. بحث داغ این جلسه این بود که ترانه‌های امروز باید برای بازار نوشته شوند یا این که رسالت هنرمند این است که بازار را با خود همسو کند.
 
شیری بیشتر آثار را از نگاه بازاری مورد بررسی قرار داد و اذعان داشت: «ترانه‌هایی برایم فرستاده می‌شوند که بسیار زیبا و سنگین هستند، اما چه کنم که بازار امروز موسیقی کشور این نوع ترانه را نمی‌پسندد و مجبورم خودم دست به قلم شوم. اما خیلی رک می‌گویم که دایره واژگانی‌ام تمام شده و دست به دامان شما ترانه‌سراهای با استعداد و جوان خواهم شد.»
 
او همچنین اشاره داشت: «در قطعات موسیقی پاپ امروز ترانه‌ای که ترجیع‌بند نداشته باشد موفق نخواهد شد. این موضوع بسیار مهم است. همچنین اگر ترانه از سوی یک شخص سوم روایت شود شانس بیشتری برای موفقیت در بازار خواهد داشت. به اعتقاد من ترانه‌سراهای جوان اگر می‌خواهند با خوانندگان همکاری داشته باشند باید از کلمات عامیانه‌تر در ترانه‌هایشان استفاده کنند چون سلیقه مردم عوض شده و این نوع ترانه را در حال حاضر بیشتر می‌پسندند.»
 
در این برنامه «ماهان پوریان» دو قطعه را که در ماه‌های اخیر منتشر کرده بود به صورت زنده و با هم‌نوازی پیانو اجرا کرد که با استقبال حضار همراه شد و مورد تشویق قرار گرفت. او اظهار داشت: «سال‌ها است اجرای زنده روی استیج را تجربه می‌کنم اما حضور و اجرا در این برنامه تجربه متفاوتی بود.» رضا شیری با تحسین اجرای این خواننده، صدای او را وسیع و قدرتمند و ماهان پوریان را خواننده‌ای توانمند توصیف کرد. در انتهای برنامه نیز رضا شیری با همراهی کارن زیاری به اجرای دو قطعه «بزن زیر گریه» و «من به تو علاقه‌مندم» که از قطعات موفق این خواننده محسوب می‌شوند پرداخت که با استقبال و تشویق حاضرین همراه شد. این خواننده همچنین گفت: «اجرا در این برنامه از اجرا در سالن 2000 نفری برای من دشوارتر است!»

جلسات «ترانه آواز» یکشنبه هر هفته از ساعت ۱۷ در فرهنگسرای سرو برگزار می‌شود.

در ادامه عکس‌های «لیلی شاهوردی» از هفدهمین نشست «ترانه آواز» و حاشیه‌هایش را ببینید.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1397 - 16:30

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود هفدهمین نشست تخصصی «ترانه آواز» برگزار شد | موسیقی ما