برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
گزارش کامل مراسم اختتامیه سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر را اینجا بخوایند
جایزه باربد برای علیرضا قربانی، میلاد درخشانی، کاوه یغمایی و مهدی یراحی
موسیقی ما - مراسم اختتامیه سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر شب گذشته با معرفی برندگان جایزه باربد در تالار وحدت برگزار شد. سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام احمد مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد از جمله مهمانان ویژه این مراسم بودند.

در ابتدای برنامه، بعد از پخش تیزری از روند برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی قطعاتی را اجرا کرد. ارکستر ملی اجرای خود را با قطعه «جام مدهوشی» از ساخته‌های علی تجویدی آغاز کرد. شعر این قطعه را بیژن ترقی سروده و موسیقی‌اش را فریدون شهبازیان تنظیم کرده است. در ادامه قطعه «ایران» هم اجرا شد.

در ادامه سیدعباس سجادی به عنوان مجری این مراسم روی صحنه آمد و در ابتدای سخنش یاد و خاطرهٔ درگذشتگان در حادثه نفتکش سانچی را گرامی داشت.

حمیدرضا نوربخش رئیس سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در این مراسم گفت: مروری بر جشنواره‌های موسیقی فجر در طول بیش از سه دهه گذشته به‌خوبی نشان‌دهنده ظرفیت بی‌بدیل و تمایز آشکار هنر موسیقی با دیگر هنر‌ها در عرصه تولیدات و تأثیرات ژرف و غیرقابل‌انکار آن در همه شئون اجتماعی و فرهنگی است. این ظرفیت بالا در حوزه اقتصادی به‌ویژه در یک دهه اخیر نیز به‌خوبی نمایان شده، به‌طوری که بیش از نیمی از بودجه جشنواره نیز از محل درآمد حاصله از فروش بلیت و اجراهای مختلف آن حاصل شده است.

وی افزود: از دوره سی و یکم جشنواره موسیقی فجر به بعد میزان فروش بلیت اجراهای غیر از پاپ جهشی قابل توجهی پیدا کرد، به‌طوری که در دوره‌های بعدی میزان فروش اجراهای سنتی، تلفیقی و بین‌الملل به سطح فروش بخش پاپ رسید. این اتفاق را باید به‌عنوان یکی از موفقیت‌های مهم در عرصه سیاست‌گذاری و رویکرد ارزشی جشنواره دو سه دوره اخیر ارزیابی کرد. چرا که در دوره‌های قبل بخش پاپ بیش از ۸۰ درصد درآمد جشنواره را به خود اختصاص می‌داد.

او ادامه داد: نکته دوم لزوم بازنگری مداوم و اصلاح آیین‌نامه‌های داوری و اجرایی و دقت در ارتقا سطح کیفی برنامه‌ها و ارائه راهکاری مناسب و کار‌شناسی شده برای ترسیم افق‌های بلند‌تر و والا‌تر جشنواره است، به‌گونه‌ای که در هر دوره اعتبار و جایگاه جشنواره روند صعودی و بالنده پیدا کند. خوشبختانه در چند دوره اخیر با سعی و تلاش همه همکاران و حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ویژه علی مرادخانی معاون سابق امور هنری و سید مجتبی حسینی معاون جدید امور هنری همین‌طور دفتر موسیقی، تغییراتی در بخش‌های مختلف از جمله بخش رقابتی و جایزه باربد و به‌ویژه در بخش بین‌الملل جشنواره به‌طور ملموس و مشهود رخ داد. و مخاطبان جشنواره با استقبال گرم خود نشان دادند این رخداد مهم موسیقایی را به‌خوبی رصد می‌کنند. هرگاه در جهت ارتقا کیفی اجرا‌ها و برنامه‌ها تغییراتی رخ دهد، جشنواره با استقبال گرم و خوب مردم نیز مواجه خواهد شد.

نوربخش همچنین گفت: جشنواره موسیقی فجر آیینه تمام‌نما و به‌نوعی کارنامه فعالیت تمام هنرمندان و مجریان هنر موسیقی در همه شاخه‌ها و رشته‌های آن است. از این نظر همه عزیزان و هنرمندان باید در آن سهیم باشند و با مشارکت خود چه از نظر اجرا و چه از نظر فکری و مشورتی در جهت رفع نواقص و معایب آن فعالانه حضور پیدا کنند.

وی افزود: جشنواره موسیقی فجر فقط و فقط با نگاه کیفی و ارزیابی فنی و هنری نسبت به ممیزی آثار اقدام می‌کند و هرگز و هرگز مانعی برای حضور هنرمندان خبره و اجرای آثار فاخر نبوده و نیست. قطعاً جذابیت و اقبال مخاطب به اجرا‌ها شرط اصلی و لازم شرکت گروه‌ها بوده است، هرچند شرط کافی نبوده و نیست.

مدیرعامل خانه موسیقی در پایان گفت: نکته پایانی خطاب به مسئولان و مدیران خودم به‌ویژه همکارانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولیان اصلی هنر موسیقی کشور عرض کنم که شریف‌ترین و اصیل‌ترین افراد در حوزه موسیقی فعالیت دارند، چرا که علی‌رغم تمام مشکلات و موانع و تنگ‌نظری‌ها و سختی‌های شایع که از فرط تکرار و استمرار لاینحل مانده و طی چهار دهه گذشته همه از نزدیک با آن‌ها آشنا شده‌اند، همچنان با انگیزه و با عشق وافر خود مشغول به فعالیت و خلق آثار هستند و کماکان به حمایت وزارت ارشاد و حل شدن مسائل و مشکلات از جمله لغو کنسرت‌ها و آزادی فعالیت زنان هنرمند در سراسر کشور، مسئله کپی‌رایت، رونق بخشیدن به صنعت نشر و از همه مهتر روشن شدن تکلیف سیاست‌گذاری‌های کلی موسیقی در سطح کشور و مسائلی از این دست، امیدوار هستند. به نظر می‌رسد برای حل این مسائل وزارت ارشاد باید در سطح دولت و تعامل با دیگر وزارتخانه‌ها و گسترش ارتباطات خود با دیگر نهادهای حکومتی گام‌های بلند‌تر و مؤثرتری در جهت رفع مشکلات این قشر شریف بردارد.

پس از صحبت‌های نوربخش لوکا چیارلا نوازنده ایتالیایی شرکت کننده در این دوره جشنواره قطعاتی را برای مخاطبان اجرا کرد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی معرفی و جایزه باربد به آن‌ها اهدا شد. داوران بخش موسیقی کلاسیک وارطان ساهاکیان، تقی ضرابی و سیاوش ظهیرالدینی بوده‌اند و نوید افقه، بهداد بابایی، سیامک جهانگیری و مهیار طریحی داوران بخش موسیقی ایرانی بوده‌اند.

برای اهدای جوایز این بخش هوشنگ کامکار، محمد سریر، ایرج راد و وارطان ساهاکیان روی صحنه آمدند.

در این بخش لوح تقدیر به خانم پریسا پیرزاده برای نوازندگی در آلبوم وکالیز اهدا شد. (در روزهای قبل که کاندیداهای این بخش معرفی شدند، حضور پریسا پیرزاده در این بخش به عنوان کاندید تعجب برانگیز بود، چرا که پیرزاده در آلبوم «وکالیز» آثار آهنگسازان موسیقی کلاسیک را اجرا کرده است.) و جایزه باربد در بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک به طور مشترک به علیرضا مشایخی برای آلبوم «سپکتروم» و کارن کیهانی برای آلبوم «باغ بی‌برگی» تعلق گرفت. همچنین لوح تقدیری به احسان ضبحی‌فر برای آلبوم «چهارگان» داده شد.

جایزه باربد در بخش آهنگسازی برای موسیقی معاصر بی‌کلام به میلاد درخشانی برای آلبوم «نقطه پرگار» تعلق گرفت. در بخش بعدی نیز جایزه باربد در بخش بهترین آهنگسازی موسیقی ایرانی باکلام به کاوه صالحی برای آلبوم «این هم حکایتی است» تعلق گرفت.

اما جایزه باربد در بخش بهترین خواننده موسیقی معاصر به علیرضا قربانی تعلق گرفت. قربانی پس از دریافت جایزه گفت: از هیات داوران و همه دوستان و بزرگوارانی که در بخش داوری بوده‌اند تشکر می‌کنم. هر کدام از این عزیزان از بهترین‌ها هستند. واقعیت این است که در عرصه هنر چیزی به نام جایزه یا رتبه خیلی اهمیت ندارد. در هنر روح و احساس اهمیت دارد و این برعکس بخش ورزش است که کاملا معیار‌ها فیزیکی است. دوستانی که جایزه می‌گیرند، خیلی خوشحالی ندارد و دوستانی هم که جایزه نگرفته‌اند خیلی نباید ناراحت باشند. می‌دانم که آثار ارزشمندی در سال گذشته پدید آمده که جایشان در اینجا خالی است.

در ادامه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سخنران روی صحنه آمد و گفت: موسیقی ایرانی با نمایه‌هایی شناخته می‌شود. موسیقی ایران نمایه‌ای از ملیت و ایرانیت ماست، همان‌گونه که زبان نوا و نمایی از ایرانیت ماست. در فرازوفرود تاریخ، ایران با موسیقی و نواهای موسیقی به حیات خود ادامه داده است. کمتر موسیقی‌دان ایرانی داریم که از مام وطن و برای ایران ننواخته باشد. بزرگان ایرانی از فردوسی و خیام و حافظ و مولانا و سعدی که مفاخر ایران هستند با نوا و آهنگ موسیقی ایران جاودانه شده‌اند و ما صد‌ها و هزاران بیت از این بزرگان را با موسیقی ایرانی شنیده‌ایم و در جان فرو برده‌ایم. موسیقی ایرانی همچنین نوایی و نمادی از مقاومت است. ساز موسیقی ایرانی با کوک جان مردم این سرزمین همراه بوده است، با ناخوشی آن‌ها نواخته است و در روزهای سختی همراه این مردم بوده است. در ایام انقلاب اسلامی و در جوش‌وخروش خیابان‌ها، موسیقی با خیابان‌ها همراه شد، شعر و شعار و موسیقی و مردم باهم درآمیخت و ده‌ها قطعه‌ از دل مردم برآمد و بر جانشان نشست. در ایام دفاع مقدس، این موسیقی ایرانی بود که در این دوره پرحادثه و فرازوفرود حوادث را با خود مقطع بندی می‌کرد. ما فتح خرمشهر را با موسیقی جاودانه «خجسته باد این پیروزی» و چند موسیقی دیگر به خاطر می‌آوریم.

صالحی ادامه داد: موسیقی ایرانی موسیقی قومیت ماست. همان‌گونه که اقالیم ایرانی در جغرافیای خود چهارفصل پررنگ و رمز است. در این اقالیم چهارگانه موسیقی ایرانی پرورش یافته است و هرکدام رنگ و طعم و بوی خود را دارد و همان‌گونه که جغرافیایی ایران زیباست، موسیقی ایران هم پر ترنم و زیباست. موسیقی ایرانی که در منطقه شرق جهانی زیسته است، نمایه‌ای از عرفان و معنویت شرقی است و عرفان و معنویت شرقی با موسیقی ایرانی پیوندی عمیق ناگسستنی دارد. اگر موسیقی ایرانی را با این نمایه‌ها می‌شناسیم باید قدر این موسیقی را نیز در دیپلماسی فرهنگی خود بدانیم. موسیقی ایرانی می‌تواند بیش از گذشته یادآور عرفان و معنویت ایران اسلامی، ملیت ما و ارزش‌های اخلاقی ما و سبک و فرم خاص موسیقایی باشد که در سده‌های متوالی بزرگان این مرزوبوم گام‌به‌گام پیش برده‌اند و امروز به ما رسانده‌اند.

وزیر ارشاد گفت: جشنواره موسیقی فجر فرصتی است برای حضور نسل‌های متوالی موسیقی از تجربه‌های پیشکسوتان تا خلاقیت‌های جوانان، فرصتی است برای حضور موسیقی جغرافیای متنوع ایران‌زمین از نواحی و اقوام گوناگون، فرصتی برای گونه‌های متنوع موسیقی ایرانی و جهانی و فرصتی برای گفت‌وگوی جهانی از طریق موسیقی است. این فرصت را باید تقویت کرد و بر قوت‌های آن افزود و از ضعف‌های آن کاست. جشنواره فرصتی برای انسجام همدلی و همراهی اصحاب موسیقی ایرانی است. اینک در آغاز راه جشنواره سی و چهارم از بزرگان موسیقی بخواهیم از قوت‌ها و ضعف‌های این رویداد بگویند تا ما استوار‌تر باشیم. با این نگاه‌ها و پیشنهاد‌ها و نقدهاست که سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ایران پرفروغ‌تر می‌شود.

در ادامه جوایز بخش موسیقی تلفیقی و موسیقی دستگاهی به این شرح به برگزیدگان اهدا شد. جایزه باربد بخش آهنگسازی موسیقی بی‌کلام به گلنوش صالحی برای آلبوم ۱۰ تیر رسید. سپس نوبت به معرفی برگزیدگان بخش موسیقی تلفیقی و دستگاهی رسید که با حضور محمدرضا چراغعلی، میلاد کیایی، حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی و بهرام جمالی اعطاء شد.

جایزه باربد در بخش تلفیقی بی‌کلام به گلنوش صالحی برای آلبوم «ده تیر» رسید. همچنین در بخش آهنگسازی تلفیقی باکلام برای آلبوم «نوستالژی» فرزاد میلانی لوح تقدیر دریافت کرد. در بخش موسیقی تلفیقی باکلام، میلاد درخشانی برای آلبوم «حرف بزن» جایزه گرفت. درخشانی بعد از دریافت جایزه گفت: امشب دو آلبومم مورد تأیید قرار گرفت. این جوایز را به خانواده‌ام تقدیم می‌کنم.

همچنین در بخش دستگاهی بی‌کلام، جایزه باربد برای آلبوم «آواز رود» به قاسم رحیم‌زاده رسید. در بخش باکلام این بخش نیز هیئت داوران هیچ هنرمندی را شایسته اهدای جایزه ندانست، اما مجید مولانیا برای آلبوم «در عشق زنده باید» و محمد عشقی برای «سرو بالا» لوح تقدیر دریافت کردند. در بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی با کلام، هیئت داوران هیچ آلبومی را حائز دریافت تندیس جایزه ندانست، اما سالار عقیلی برای آلبوم «میهن وطنم خوش‌تر» و وحید تاج برای آلبوم «در عشق زنده باید» لوح تقدیر دریافت کردند.

سالار عقیلی بعد از دریافت لوح گفت: ملاک لوح و جایزه نیست. ملاک میزان تاثیرگذاری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. امیدوارم ما هنرمندان در مراسم ختم صرفاً همدیگر را ملاقات نکنیم و از هم فاصله نگیریم.

سپس گروه مهتاب به سرپرستی احسان ذبیحی فرد و خوانندگی مجتبی عسگری در دستگاه همایون قطعاتی را اجرا کرد.

بعد از اجرای گروه مهتاب، در بخش بهترین ناشر، موسسه ایرانگام به مدیریت صدرالدین حسین خانی و پردیس موسیقی معاصر به مدیریت اردوان جعفریان لوح تقدیر دریافت کردند. موسسه پرده هنر موسیقی به مدیریت امیرعباس ستایشگر برنده جایزه باربد بهترین ناشر شد. اینجایزه را محسن رجب‌پور، علیرضا قربانی، غلام علمشاهی و علی عزیزی اهدا کردند.

رجب‌پور قبل از معرفی برگزیده این بخش بیانیه‌ مشترک مجمع صنفی ناشران موسیقی و کانون ناشران خانه موسیقی را قرائت کرد.

در بخش آهنگسازی موسیقی پاپ جایزه باربد تعلق گرفت به کاوه یغمایی برای آلبوم «ناگهان رفته» که خود در سالن نبود و مدیر برنامه‌اش برای دریافت جایزه روی صحنه رفت.

سجادی از حضار خواست برای کاوه یغمایی و پدرش کوروش یغمایی دست بزنند.

در بخش خوانندگی موسیقی پاپ جایزه باربد تعلق گرفت به مهدی یراحی برای آلبوم آینه قدی. او در صحبت‌های کوتاهی گفت: «دیروز هوای اهواز زادگاه من به شدت خراب بود و من نگران همشهری‌هایم بودم و دوست داشتم از این تریبون محترم یادی از آن‌ها کنم. در عرصه موسیقی پاپ ستاره کم نداریم زنده یادان واروژان و بابک بیات و عمرش دراز باد ناصر چشم آذر. ما آثار بسیار ارزشمندی در این حوزه داریم که شما خود نامشان را می‌دانید.»

در ادامه مراسم لوح تقدیر بخش موسیقی نواحی به شهباز شاهین‌پور تعلق گرفت و جایزه باربد بخش موسیقی نواحی تعلق گرفت به فوزیه مجد از پیشگامان پژوهش در حوزه موسیقی نواحی که در سالن حضور نداشت.

در بخش رسانه نیز برگزیدگان به این شرح اعلام شد: علیرضا سعیدی از خبرگزاری مهر، سما بابایی از سایت موسیقی ما، مهدی شاه رضایی از برنامه رادیویی «مترونم»، نیوشا مزیدآبادی از روزنامه اعتماد، امیرحسین ثقفی از برنامه چراغ از رادیو تهران، بهزاد حقیقت تهیه‌کننده برنامه «خیابان» در شبکه جام جم و سایت موسیقی نوا.

علیرضا سعیدی در صحبت کوتاهی گفت: «یاد و خاطره رفقایمان در پلاسکو را فراموش نکنیم. ما خبرنگاران وقتی گزارشی منفی منتشر می‌کنیم با غضب دوستان تهیه کننده مواجه می‌شویم امیدوارم روزی برسد که دوسنان تهیه کننده به ما نگویند که آدم‌های بی‌سوادی هستیم.»

مظفر شفیعی، هوشنگ کامکار، بهروز وجدانی، محمد سریر، فاضل جمشیدی، محمدحسین ایمانی خوشخو، میلاد کیایی، کارن کیهانی، مهدی یراحی، رضا شایسته، احسان تارخ، داود گنجه‌ای، حسین علیشاپور، احسان عبدی‌پور، میلاد درخشانی، محسن رجب‌پور، محمدرضا چراغعلی، ناصر ایزدی، پوریا اخواص و وحید تاج برخی از چهره‌هایی بودند که در مراسم اختتامیه سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر حضور داشتند.
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 بهمن 1396 - 13:10

دیدگاه‌ها

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 13:31

بنی نیس دیدن نداره?

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

✌#بهترین

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

مهدی یراحی سلطااااااانه والسلام♥️♥️♥️♥️♥️♥️

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

حق کشی و حق خوری بهترین خواننده پاپ حق رضا صادقی بود

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

مهدی یراحی ❤

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

جای آقای یغمایی چه کسی جایزه رو گرفته؟

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

باربد چیه؟

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:21

تبریک فراوان به استاد نازنینم علیرضاقربانی??همیشه در اوج باشید

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 15:52

واقعا مسخرس بهترین خواننده پاپ با اختلاف رضا صادقی بود البوم اینه قدی کلا یه اهنگش قابل گوش دادن بود

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 16:31

باند بازی? جمع کنین حق رضا صادقی رو خوردین??

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 16:31

تبریک میگم مهدی یراحی نازنین و عزیز تر از جان.بدون شک لایق بهترین ها هستی.تمام جوایز دنیا دربرابر عظمت صدای شما هیچه

دوشنبه 2 بهمن 1396 - 11:28

آینه قدی به حقش رسید البته رقبای سرسختی نداشت

سه شنبه 3 بهمن 1396 - 08:58

بالاخره مهدی جان یراحی به حقش رسید مبارکش باشه ??❤❤

سه شنبه 3 بهمن 1396 - 08:58

باسلام حضورفعالان بالياقت موسيقى ما:سخنم باهيئت داوران سى وسومين جشنواره موسيقى فجر:شما بااين تنديس قلب ايران وبخصوص خوزستان رابايك شوك احياكرديدشماقلب مردم زخمديده وداغديده خوزستان راشادكرديد.شماتاج جواهرنشان برسرمان گذاشتيدزيراآقاى يراحى به هرجامى رسدماهم مى رسيم.به رسم ادب خواهرانه دستان توانمندتان رامى بوسم واگربابت اين شادى ازمن بعنوان يك پزشك متعهدبخواهيدحتى براى ده سال هم كه شده تهران رارها وعلاوه بر٢٥سال قبل كه درمناطق محروم خدمت كردم،دوباره شروع به خدمت مى كنم.خاك مى خورم،بى آبى مى كشم امافرزندافتخارآفرين سرزمينم سالم،موفق وپايدارباشد.باتقديم سپاس?يك پزشك اهوازى?

سه شنبه 3 بهمن 1396 - 08:58

بآرزوى موفقيت براى تمام هنرمندان منحصربفردكشورم???

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود جایزه باربد برای علیرضا قربانی، میلاد درخشانی، کاوه یغمایی و مهدی یراحی | موسیقی ما