برنامه یاد بعضی نفرات
 
کنسرت «ایرج» لغو شد!
توضیحات مدیرکل دفتر موسیقی درباره لغو شدن کنسرت استاد ایرج
موسیقی ما - حمایت از گروه‌های جوان موسیقی و نقش پیشکسوتان و انتقال تجربیات این نسل به نسل جدید همواره شعار مسوولان موسیقی در دولت تدبیر و امید بوده است. با این حال لغو کنسرت عقیق در این روزها برای مخاطبان موسیقی علامت سوالی بزرگ است. گفته می‌شود تبلیغات نادرست و استفاده نابجا و غیرصادقانه از نام استاد «ایرج» دلیل اصلی لغو این کنسرت است، کنسرتی که انتظار می‌رفت با استقبال خوبی از مخاطبان روبه‌رو شود.

چندی است حضور دوباره حسین خواجه امیری (ایرج) در محافل خبری و هنری بر سر زبان ها افتاد. حضور و همراهی این هنرمند صاحب نام با یک گروه جوان موسیقی نوید وقوع اتفاقاتی خوب در ذهن شد اما لغو ناگهانی این کنسرت یک روز قبل از اجرا در تالار اندیشه حوزه هنری با سوالی بزرگ درباره چرایی این لغو، همراه شد.

چرایی که با پاسخی تلخ همراه بود؛ نداشتن صداقت برخی از اعضای گروه عقیق با مخاطبان موسیقی در استفاده از نام یک خواننده پرطرفدار و مردمی، و تبلیغات نادرست و غیرواقع.

پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به چرایی لغو کنسرت گروه عقیق می‌گوید: «مجوزی که برای این گروه صادر شد، برای کامران صفاری فر به عنوان خواننده و بهنام خدارحمی به عنوان آهنگساز بود. این گروه اعلام کرد، می‌خواهد از استاد ایرج در این برنامه تجلیل کند ولی در عمل تبلیغاتی که از آنها انجام شد نام حسین خواجه امیری را با عنوان خواننده عنوان کرده بود. در حالیکه در درخواست این گروه چنین موردی عنوان نشده بود و به دلیل این تناقض، کنسرت لغو شد.»

* تبلیغات غیرواقعی بود
مدیر کل دفتر موسیقی درباره لغو کنسرت یک روز قبل از اجرا می‌گوید:« لغو کنسرت از 3 روز گذشته به این گروه ابلاغ شده اما متاسفانه این گروه به گونه‌ای جلوه داده که مجوز شب گذشته لغو شده است. این گروه در صدد بوده که با مذاکره از لغو کنسرت جلوگیری کند اما اجرای این کنسرت به دلیل عدم صداقت برخی از عوامل گروه غیرممکن است.»

ارجمند ضمن تاکید بر تفاهم و تعامل با هنرمندان، می گوید: « اعتماد متقابل ادامه کار را ممکن می‌کند و این انتظار من به عنوان مدیر کل دفتر موسیقی است. توقع ما این است که هنرمندان به خصوص گروه‌های جوان از اعتماد ما سوء‌استفاده نکنند. زیرا این اقدام نه از جنبه اخلاقی و نه حقوقی قابل ‍پذیرش است. وقتی احساس کنم عده‌ای از حسن‌اعتماد مجموعه سوء‌استفاده می‌کند حتما با گروه برخورد می‌کنم.»
ارجمند ادامه می‌دهد: « بهنام ابطحی سرپرست این گروه نیز در صحبت های اخیر خود اذعان کرد که این خطا قابل گذشت نیست و این اتفاق به دلیل نبود اعتماد و یکپارچگی در گروه رخ داده است.»

* از نام استاد ایرج استفاده نادرست شد
وی می افزاید:« در پیامک هایی که توسط شرکت توزیع کننده بلیت نیز ارسال شده اینگونه عنوان شده که کنسرت ایرج لغو شده است. همین نشان می دهد که این گروه از نام استاد ایرج برای فروش بیشتر بلیت استفاده کرده است. این توافقی نبود که با دفتر موسیقی انجام داده باشند. ما اهل تعامل و همکاری هستیم اما اگر فرد یا گروهی بخواهد از اعتماد دفتر موسیقی سوء استفاده کند با برخورد جدی من به عنوان فردی حقوقی روبه رو می شود.» مدیرکل دفتر موسیقی درباره بازخورد لغو این کنسرت در بین مخاطبان موسیقی در دولت تدبیر و امید می گوید: «مخاطبان موسیقی باید به دفتر موسیقی حق بدهند که وقتی اعتماد متقابل نباشد برنامه ای لغو شود.دفتر موسیقی وزارت فرهنگ، به عنوان متولی حمایتی، نظارتی و ارزشیابی سعی خود را می کند تا در کمترین زمان ممکن و با رعایت تمامی ضوابط قانونی و با حسن اعتماد، مجوزها صادر شود. کوتاه شدن مدت زمان اخذ مجوز نیز در این مدت کوتاه نشان می دهد که همه چیز برپایه حسن اعتماد متقابل بوده و به همان نسبت نیز توقع دفتر از همه هنرمندان رعایت تمامی موازین اخلاقی و حقوقی است.مخاطب ما باید این را درک کند که تخطی از سوی گروه اعمال شده و دفتر موسیقی در این جریان نقشی بازدارنده نداشته است.»

* برای حضور دوباره پیشکسوتانی مانند ایرج منعی وجود ندارد
ارجمند در مورد حضور دوباره پیشکسوتان موسیقی همچون حسین خواجه امیری در دولت تدبیر و امید می گوید:« تلاش ما این است که هیچ هنرمندی به خصوص هنرمندان صاحب نام دغدغه اجرا نداشته باشد و همه در امنیت و آرامش کار خود را انجام دهند. در مورد حضور و اجرای دوباره استاد ایرج (حسین خواجه امیری) که جزو استادان برجسته کشور محسوب می شوند و مورد احترام همه ما هستند نیز باید روال قانونی دنبال شود. اگر وی بخواهد کنسرتی داشته باشد باید درخواست خود را به دفتر ارسال کند تا مورد بررسی قرار گیرد اما تاکنون درخواستی از سوی این هنرمند برای اجرای کنسرت ارسال نشده است.» ارجمند ضمن تاکید بر حضور همه هنرمندان می گوید:« تلاش ما این است که هنرمندان با امنیت و فراق بال به کار هنری خود در چهارچوب قوانین بپردازند. عملکرد مدیریت من نیز در دوران کوتاه نشان می دهد که دفتر موسیقی سعی دارد مراحل اخذ مجوز در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.»
منبع: 
خبرگزاری میراث فرهنگی
تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 11:36

دیدگاه‌ها

پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 09:33

راست میگن ایشون ... از نام استاد ایرج بخاطر افزایش محبوبیت خودشون سوءاستفاده کردن .. یا اینکه سوءتفاهم ایجاد شده ... چون میدونستن استاد ایرج از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارن .. بنده که بشخصه با آهنگ پرنده شون خیلی خاطره داارم

پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 12:12

این حرکت قانونی است؛ قبول.
ولی لغو کنسرت های شهرستان هم باید تمام شود.این که قانونی نیست.

پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 14:03

می پذیریم اما باید قول بدید که اجازه بدید استاد ایرج خیلی زود روی صحنه بیاید
تا دیر نشده

پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 22:22

واقعا که شورشو در اوردن....از یه طرف نمیذارن کنسرت احسان خواجه امیری تو اهواز و از یه طرف کنسرت پدرش برگزار شه

پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 22:32

لغو کنسرت استاد بزرگ آواز ایران واسه ما چیزی عادی شده! حالا هرقدر دلتون میخواد بهانه بیارین و دلیل بتراشین!

پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 22:59

سلام
این چه وضعشه آقا؟
چرا توجیه میکنی؟
شما کی استاد بی نظیر آواز ایران رو تحمل کردین که الان بکنین؟
برای ملت ایران ایرج تکرار نشدنیه
حالا چه اجازه بدین کنسرت بده چه به بهانه های واهی ممنوعش کنین.

شنبه 10 اسفند 1392 - 12:17

واقعا برای مسوولان متاسفم!
آیا استاد و خواننده ای بزرگتر از ایرج داریم که این همه بهشون بی احترامی میشه؟

شنبه 10 اسفند 1392 - 21:16

مهم نیست! ما هر صبح و هر ظهر و هر شب و هر روز تو خونه مون کنسرت استاد ایرج داریم! برنامه های گلهای استاد ایرج واسه همه خانواده ما کنسرت هستن. نیازی نداریم آقایون کنسرت ایشون رو تایید کنن!

یکشنبه 11 اسفند 1392 - 15:47

اشکالی نداره
اسم ایرج خوش واسه مردم کنسرته
مردم عاشق ایرجن چه با کنسرت چه بی کنسرت

جمعه 1 فروردین 1393 - 23:02

اینجانب کامران صفاری فر خواننده مغموم گروه موسیقی عقیق با احترام به تمامی دوستان و منتقدین عزیز که دانسته یا ندایسته طبق عادت ماایرانیان و به راحتی یک طرفه به فاضی میرویم باتوجه به تعهدی که به حوزه ی هنری و شخص اقای پیروز ارجمند داده ام ولی باتوجه به فشار مضاعف امثال ارش نصیری مجبورم فقط در همین حد بسنده کنم که : اقای ارش نصیری و تمامی ایرانیان عزیز گروه موسیقی عقیق مجوز اجرا و تجلیل از استاد ایرج را یک جا از حوزه هنری و شخص اقای پیروز ارجمند دریافت نمود

جمعه 1 فروردین 1393 - 23:14

در ادامه ی مطالبی که در یاداشت قبلی گذاشتم می خواهم فقط همین را عرض کنم که چه طور و چگونه میشود درکشوری که سایه ی اسلام بالای سر ان است جناب اقای ارش نصیری بدون داشتن کم ترین اطلاعات و مصاحبه با هیچ یک از اعضا گروه موسیقی عقیق هر ان چه را که در ذهن خود پرورده اند را به راحتی به معرض دید عموم میگذارند صرفا به خاطر داشتن عنوان یک خبرنگار . سوال من این است ایا جناب اقای ارش نصیری شما میتوانید روزی ادعا کنید که پیرو راه شهیدان اهل قلم و سرور این شهیدان شهید اوینی هستید

دوشنبه 4 فروردین 1393 - 20:18

آرش نصيري جديدا مدعي المعمول شده يا دادستان هنرمندان؟؟؟!!!! اقاي محترم تا بحال مطالب زيادي قلم فرسايي كرديد چيزي نگفتيم، از اين ببعد چنين نخواهد بود ... لطفا بكار خودت برس و نقايصتو رفع كن و اينقدر مجيز پيروز ارجمند رو نگو كه نوبت او شروع نكرده خودش باعث شده كه حرفها و حديثها در محافل بوجود آيد و علي مرادخاني اظهار پشيماني كند از اين آدمي كه بهش تحمىل كردن،،،،،،،

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود توضیحات مدیرکل دفتر موسیقی درباره لغو شدن کنسرت استاد ایرج | موسیقی ما