برنامه یاد بعضی نفرات
 
اصحاب فرهنگ، هنرمندان و علاقه‌مندان تولد شاعر «برای غزل زندگی کنیم» را جشن گرفتند
ایرج در جشن 75 سالگی محمدعلی بهمنی خواند
موسیقی ما - بیست‌ودومین نشست هنرمندان به مناسبت زادروز استاد محمدعلی بهمنی با حضور محمود صلاحی رئیس و امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و چهره‌های برجسته ادبی چون علی موسوی‌گرمارودی، مرتضی امیری اسفندقه، مصطفی محدثی خراسانی، جواد محقق، محمد سریر، فاضل نظری، امیرحسین سمیعی و جمعی از دوست‌داران فرهنگ و هنر عصر سه‌شنبه ۲۹ فروردین‌ماه در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست، به عنوان سورپرایز و شگفتانه «آیه بهمنی» دختر استاد محمدعلی بهمنی وارد سالن شد و در میان تشویق حاضران برای تبریک تولد پدرش، دست او را بوسید.
 
«مصطفی محدثی خراسانی»  نامِ بهمنی را در تاریخ ادبیات ماندنی دانست. مرتضی امیری اسفندقه دیگر سخنران این مراسم بود. اسفندقه با اشاره به اینکه شاعر تنها یک بار متولد نمی‌شود، گفت: «همه هنرمندان خودشان درک کرده‌اند که بعد از هر شعر انگار متولد شده‌اند. مانند این بخش از شعر مولوی که: «زادن اولم بشد، زاده عشقم این نفس» استاد محمدعلی بهمنی نیز به تعداد تک‌تک ابیات خوب‌شان یک بار دیگر متولد شده‌اند، همه تولدهایشان مبارک.
 
علی موسوی‌گرمارودی دیگر سخنران این مراسم بود. او که دوستی دیرینی با محمدعلی بهمنی دارد، بخشی از یادداشت خود در مقدمه کتاب «گاهی دلم برای خودم تنگ می‌شود» را برای حاضران خواند. او در این یادداشت به نیمایی بودن و امروزی بودن غزل‌های بهمنی اشاره کرد: «برگزاری چنین محافلی باعث می‌شود که هنرمندان در انزوای خود نمانند و نیرو و انگیزه بگیرند.» در پایان سخنان او، حاضران برای تبریک ۷۷سالگی‌اش او را مورد تشویق قرار دادند.
 
«رسول نجفیان» نیز برای تبریک تولد استاد بهمنی روی صحنه رفت و گفت: «وجود انسان‌هایی که در جامعه مثمر ثمرند و مهربانی می‌بخشند، همچون انوار الهی همه‌جا را روشن می‌کند. اینکه در جامعه، خشونت بالا می‌رود و گروه‌های تروریستی چون داعش سر بلند می‌کنند، به این دلیل است که آن جامعه از هنر و معنویت خالی شده است.» نجفیان با بیان خاطره‌ای از لذت بی‌حد یک راننده تاکسی از یکی از اشعار محمدعلی بهمنی که توسط علیرضا قربانی خوانده شده بود، گفت: «این لذت‌ها و این انرژی‌ها تا آخر تاریخ می‌ماند.»
 
«محمد سریر» آهنگ‌ساز و موسیقی‌دان ایرانی نیز برای تبریک گفتن به استاد بهمنی روی صحنه حاضر شد. او با اشاره به رفاقت ۵۰ساله با بهمنی گفت: «سال ۵۵ شعری از او به دست من رسید که جایی منتشر نشده بود: «دل من یه روز به دریا زد و رفت» این شعر چنان روی من تأثر گذاشت که با وجودی که تنها چند روز در ایران بودم و در حال مهاجرت، قطعه‌ای را برای آن نوشتم و به دوستان سپردم که کسی این اثر را بخواند. البته بعد از بازگشت با سختی فراوان و چند سال بعد توانستم آن نسخه را پیدا کنم.»
 
سریر با اشاره به استفاده بسیاری از هنرمندان موسیقی از اشعار بهمنی گفت: «اشعار بهمنی هم از نظر تصویرسازی و هم از نظر روانی و عمق به گونه‌ای هستند که به خوبی می‌توان آن را به زبان موسیقی بیان کرد. تصویرسازی که ما را به یاد شاعران برجسته پیشین می‌اندازد و روانی و عمقی که می‌تواند به سادگی معنا اشعار را به مخاطب امروزی بیان کند.»
 
«فاضل نظری» دیگر سخنران این جمع بود: «چه بهانه‌ای از این بهتر که برای تولد محمدعلی بهمنی عزیز که خیلی‌ها او را دوست دارند و این جمع، بخشی از خیل بسیارانی هستند، گرد هم جمع شویم.» او ضمن اشاره به تأثیر اشعار محمدعلی بهمنی بر خود و شاعران نسل جدیدتر گفت: «ما که نوجوانی‌هایمان را با اشعار بهمنی سپری کرده‌ایم، هنوز هم گاهی دل‌مان برای خودمان تنگ می‌شود. خیلی از خلوت‌های ما با اشعار ایشان رقم خورد. من و هم نسلان من آقای بهمنی را یک اسطوره می‌بینیم.»
 
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با اشاره به برگزاری بیست و دومین تولد ماه گفت: «برای ما افتخار بزرگی است که در قالب «تولد ماه» هر ماه به تقدیر از یکی از بزرگان هنر می‌پردازیم. تلاش‌مان این بوده که از تمام جلوه‌های هنر، هنرمندی را برگزینیم. گرچه این سالن برای تجلیل از هنرمندان بزرگ کوچک است اما این بهانه‌ای است برای یادآوری همه ما. بزرگانی چون بهمنی، نباید نگران عمر رفته باشند؛ چرا که این عمر صرف ترویج مهر و ادب و خرد شده است. پس این عمر هدر نرفته، بلکه به جاودانگی منجر شده است.»
 
آوازخوانی قاسم رفعتی مقدمه حضور محمدعلی بهمنی شد. او در میان تشویق علاقه‌مندانش روی صحنه حاضر شد و گفت: «من همه شعرهایم را برای همسرم می‌گویم. چه آن‌جا که به او اشاره کرده‌ام، چه جایی که نه. شوخی‌ها و دلخوری‌هایمان هم در همین قالب است. او مدیر انتشارات «چیچیکا» و ناشر بیشتر آثار من است. ما ۶ فرزند داریم، یک پسر و پنج دختر. ممکن است پدر شایسته‌ای برایشان نبوده باشم اما بسیار دوست‌شان دارم و در عالم دوستی عاشق‌شان هستم و خوشحالم که یکی از آن‌ها امروز در این جمع حضور دارد.»
 
در بخش پایانی این برنامه، کیک تولد ۷۵ سالگی استاد محمدعلی با حضور بزرگان ادب و هنر و دخترش «آیه بهمنی» بریده شد.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 11:57

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود ایرج در جشن 75 سالگی محمدعلی بهمنی خواند | موسیقی ما