برنامه یاد بعضی نفرات
 
با گردآوری و آوانگاری هوشنگ فراهانی
مجموعه آثار «محمد رضا لطفی» منتشر شد
موسیقی ما - مجموعه آثار استاد محمدرضا لطفی، هم‌زمان با هفتمین سالروز درگذشت این استاد برجستۀ موسیقی ایران منتشر شد.  این مجموعه شامل تمامی پیش‌درآمدها، رنگ‌‌ها، چهارمضراب‌‌ها، تصانیف و قطعات ضربی است که توسط هوشنگ فراهانی، گردآوری، آوانگاری و منتشر شده است.

هوشنگ فراهانی در بخش‌‌هایی از مقدمۀ این کتاب در توضیحی در جزئیات و انتشار این اثر می‌‌‌‌نویسد: «نگارش این آثار از سال 1385 به درخواست استاد محمدرضا لطفی و زیر نظر ایشان آغاز و تا سال 1392 به پایان رسید. درگذشت نابهنگام استاد محمدرضا لطفی در آستانۀ انتشار این اثر، موجب تأخیری طولانی در انتشار این کتاب شد. این مجموعه هم اکنون با اضافات و توضیحاتی در مورد چندین دهه فعالیت‌‌های مستمر گروه موسیقی شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی منتشر شده است. آثاری که در قالب سرودها و تصانیفی تحت عنوان «چاووش» یادآور بخش‌‌هایی از تاریخ تحولات اجتماعی وسیاسی ایران بوده است که به نوعی دگردیسی تازه‌‌ای در بیان موسیقی ایران پدید می‌‌آورد. نگارش برخی قطعات نایاب و منتشرنشده و نظارت محمدرضا لطفی بر روند نگارش تا سال 1392 از ویژگی‌‌های مهم این مجموعۀ مکتوب به شمار می‌‌رود.»
 
محمدرضا لطفی یکی از چهره‌‌های تأثیرگذار در موسیقی دستگاهی ایران بود که فعالیت گستردۀ هنری خود را از اواخر دهۀ چهل شمسی آغاز کرده و تا روزهای پایانی عمر خویش در دوازدهم اردیبهشت ماه 1393 به کار تدریس، حفظ و اشاعۀُ موسیقی ایران پرداخت. نام و موسیقی وی ، نامی آشنا برای مردم ایران است که نواخته‌‌ها و سرودهایش با بخشی از تاریخ این سرزمین عجین گشته است.
 
«مجموعه آثار استاد محمد رضا لطفی» در 552 صفحه در قطع رحلی به کوشش و آوانگاری هوشنگ فراهانی توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شده است.
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 - 13:48

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود مجموعه آثار «محمد رضا لطفی» منتشر شد | موسیقی ما