برنامه یاد بعضی نفرات
 
چرا مجلس با واریز ۱۰ درصد از بهای بلیت کنسرت‌‎ها به خزانه‌داری کل کشور موافقت کرد؟
احد آزادی‌خواه: قانون ده‌درصد به توسعه فرهنگ و هنر کمک می‌کند
چندی قبل نمایندگان مجلس با تصویب طرحی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کردند که ۱۰ درصد بهای بلیت اجراهای صحنه‌ای (کنسرت) در تهران و کلان‌شهرها را أخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارم اسفند ماه سال گذشته و در ادامه بررسی بودجه ۹۸، بند (ح) و بند الحاقی ۵ به تبصره ۹ را به تصویب رساندند. مطابق با بند (ح) شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (۳) این قانون، مکلفند در اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خود مندرج در آن پیوست را در مقاطع سه‌ماهه به میزان ۲۵ درصد، به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

همچنین وکلای ملت بند الحاقی ۵ را هم تصویب کردند که بر اساس آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است ۱۰ درصد بهای بلیت اجراهای صحنه‌ای (کنسرت) در تهران و کلانشهرها را أخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. این در حالی بود که قبل از تصویب این طرح هزاران نفر از فعالان عرصه موسیقی با انتشار نامه‌های سرگشاده، مصاحبه‌ها و از طریق صفحات مجازی، مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده و از عالی‌ترین مرجع اجرایی تا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کردند تا قبل از تصویب با این طرح مخالفت کرده و مانع تصویب آن شوند. همچنین برخی از فعالان موسیقی جدای مخالفت با تصویب این طرح، از این‌که مراجع بالادستی در ارائه این طرح نظر کارشناسانه اهالی موسیقی را جویا نشدند به شدت اظهار گله‌مندی کردند.

فردای روز تصویب این طرح، «احد آزادی‌خواه» سخنگوی کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم ملایر در مجلس، در مصاحبه با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی درباره این مصوبه سخن گفت.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در این گفت‌و‌گو که در تاریخ 5 اسفند 1397 منتشر شده با اشاره به تصویب بند الحاقی 5 تبصره 9 ماده لایحه بودجه سال 98 کل کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: «بر اساس این بند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است 10 ‌درصد بهای بلیت اجراهای صحنه‌ای (کنسرت) در تهران و کلانشهرها را أخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.»
 
  • وزارت فرهنگ در تدوین این پیشنهاد نظر اهالی موسیقی را اخذ کرد
آزادی‌خواه درباره این‌که چرا با وجود مخالفت‌های اهالی موسیقی، چنین مصوبه‌ای در صحن علنی مجلس به تصویب رسید، گفت: «این پیشنهاد از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با اخذ نظر از اهالی موسیقی پیشنهاد شد و مقاصد هزینه‌ای دارد که به توسعه فرهنگ و هنر این مرز و بوم کمک می‌کند. بر اساس بخش هزینه‌‎ای همین بند الحاقی، مقرر است درآمد ناشی از این محل جهت ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی و هنری تعمیر، تجهیز و اداره مجتمع‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها غیر از مراکز استان، اختصاص یابد.»
 
  • ده درصد رقمی نیست
این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه با این تصمیم از حداقل آورده در حوزه موسیقی، حداکثر عایده در این حوزه هزینه خواهد شد، اضافه کرد: «رقم 10 درصد کسر شده از بهای بلیت اجراهای صحنه‌ای (کنسرت) در عمل چیزی نخواهد بود، ولی وقتی این رقم در خزانه‌داری کل کشور تجمیع و در محلی هزینه شود، اثر خود را نشان می‌دهد.»
 
  • مجلس به پیشنهادی عملی و شدنی رأی مثبت داد
آزادی‌خواه همچنین تأکید کرد: «مجلس می‌توانست برای توسعه فرهنگی و هنری، تعمیر، تجهیز و اداره مجتمع‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها، دو اقدام انجام دهد یا از محل سود شرکت‌ها درصدی برای این مهم در نظر گیرد، که تجربه چندین ساله ما در بودجه‌نویسی حاکی از این است که عملاً این درآمد محقق نشده و تخصیص نمی‌یابد. به همین دلیل به این پیشنهاد در کمیسیون فرهنگی و کمیسیون تلفیق بودجه رأی مثبت داده شد.»
 
  • اهالی موسیقی در آینده از این قانون دفاع خواهند کرد
در حالی که سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرده که «در صورت اجرای درست این قانون توسط مجری تعیین شده یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اهالی موسیقی خود اولین گروهی خواهند بود که از اجرای این تبصره قانونی دفاع خواهند کرد»، اما به هر شکل اعتراض اهالی موسیقی به این طرح تا به امروز ادامه دارد.
منبع: 
ایرنا - ایکانا (خبرگزاری مجلس شورای اسلامی)
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 خرداد 1398 - 15:45

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود احد آزادی‌خواه: قانون ده‌درصد به توسعه فرهنگ و هنر کمک می‌کند | موسیقی ما