برنامه یاد بعضی نفرات
 
انتشارات ماهور کتاب «انسان چگونه موسیقایی است» را منتشر کرد
اثری که «تایمز» آن را پرشور و مجادله‌برانگیز خواند
موسیقی ما - کتاب «انسان چگونه موسیقایی است؟» نوشته‌ی جان بلینگ و با ترجمه‌ی مریم قرسو توسط انتشارات ماهور منتشر شد. این کتاب نقش موسیقی در جامعه و فرهنگ و نقش جامعه و فرهنگ در موسیقی را میکاود. نویسنده که یک انسانشناس و موسیقیشناس قومی است و مثالهایی را از موسیقی غربی و موسیقی وِنداهای ترانسوال میآورد.

نشریه‌یChoice  درباره‌ی این اثر نوشته است: «مهم نیست که نویسنده تا چه اندازه به خاطر پژوهشهای موسیقیشناسانهی خود مورد توجه قرار گرفته؛ او در هر حال یک انسانگراست... همانطور که از تخیلات موتسارت ملُدی تراوش میکرد، در اینجا نیز پیش از هر چیز فلسفه میتراود. بلکینگ همواره زلال و در بیشتر مواقع بیپروا، میان فنون تحلیل موسیقی و مفاهیم زیباییشناسانه حرکت میکند و از آنجا به سوی علوم اجتماعی میرود... بدون شک خواندن این کتابِ مختصر برای تمامی مجریان موسیقی و موسیقیشناسانی که به شکل آکادمیک آموزش میبینند ضرورت دارد. نمونههای موسیقی که به عنوان مثال در این کتاب آورده شدهاند هیچ محدودیتی برای خوانندهای که خوانش موسیقی آنها را نمیشناسد ایجاد نمیکند، چرا که حتا مثالهای او نیز مانند خودِ متن جالب هستند.»

همچنین نشریه‌ی مطالعات آفریقایی نیز بر این اعتقاد است که  این کتاب به مسائل بسیار مهمی اشاره میکند و به وجوه مختلفی، از جمله موسیقیشناسی، موسیقیشناسی قومی، تحلیل موسیقی، زیباییشناسی، انسانشناسی، آموزش موسیقی و جامعهشناسی موسیقی میپردازد... که برآمده از دیدگاههای متنوع و برانگیزانندهای هستند.

علاوه بر آن در مجله‌ی تایمز درباره‌ی این کتاب آمده است: «این کتاب ما را وامیدارد اندیشههایی را که غالباً در ذهن داریم عمیقاً مورد بازبینی قرار دهیم و به علاوه دربردارندهی مشاهداتی از جذابیتهای بزرگی دربارهی جایگاه عادتهای موسیقایی در آموزشِ کلی نسل بشر است... کتابی پرشور و مجادلهبرانگیز.»
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 مهر 1397 - 11:28

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود اثری که «تایمز» آن را پرشور و مجادله‌برانگیز خواند | موسیقی ما