برنامه یاد بعضی نفرات
 
در آستانه کنسرت 27 مرداد این خواننده و در گفتگو با «موسیقی ما» مطرح شد
گرشا رضایی: موسیقی محلی و مقامی، بخشی از شخصیت موسیقایی من است
موسیقی ما - «گرشا رضایی» پس از سال‌ها فعالیت حرفه‌ای در موسیقی اولین کنسرتش را در تهران برگزار خواهد کرد. این هنرمند روز 27 مرداد در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی روی صحنه می‌رود و منتخبی از آثار آلبوم «آبی» و تک‌قطعاتش را اجرا می‌کند. مخاطبان موسیقی گرشا رضایی را از سال‌ها قبل و با نوازندگی، آهنگسازی و تنظیم و... می‌شناسند. او تا کنون با هنرمندان مختلفی همکاری کرده ولی از حدود دو سال قبل به شکل متمرکز فعالیت خوانندگی خود را تا کنون پیگیری کرده است. اجرای 27 مرداد به نوعی آغازگر مسیر جدیدی در فعالیت‌های این خواننده است. چون او پس از این برنامه تور کنسرت‌های خود را در شهرهای مختلف ایران برگزار خواهد کرد و احتمالاً شهرهای شیراز و اصفهان اولین مقصد‌های او باشد. در آستانه این کنسرت و همزمان با انتشار تیزر آن به سراغ گرشا رضایی رفتیم و دقایقی را با او گپ زدیم.
 
 • *شما چندی پیش در برنامه «ساعت 25» شبکه پنجم صدا و سیما اعلام کردید که در مسیر برگزاری کنسرت شما مشکلات زیادی داشتید. اما پس از آن برنامه برخی گفتند که «گرشا رضایی» مظلوم‌نمایی می‌کند و به این شکل می‌خواهد جلب توجه کند. اما دلیل بیان آن حرف‌ها و واقعیتش چه بود؟
گرشا رضایی هیچ‌وقت مظلوم‌نمایی نمی‌کند و از نگاه ترحم‌آمیز بیزار است و آن صحبت‌های من حقیقت بود. وقتی قرار است شخصی به یک بازار کار پول‌ساز اضافه شود طبیعتاً اخم‌های برخی افراد در هم می‌رود. من از روزی که تیتراژ سریال «دولت مخفی» پخش شد یک سری دشمنی‌ها شروع شد. به آلبوم «آبی» رسیدیم که دشمنی‌ها تبدیل به کارشکنی شد. کسانی که کار من را دنبال کرده‌اند در انتشار آلبوم «آبی» کاملاً متوجه این موضوع شدند. در اتفاقات قبل و بعد آلبوم همه دوستان رسانه و موزیسین از من پرسیدند که چرا اینگونه شد؟ این چرای با تعجب دوستان صحه‌ای بر این ماجرا است. کلاً اهل این نیستم که گناه کسی را بشویم یا پشت سری کسی حرف بزنم یا در شخصیت من نیست که با کسی کل کل رسانه‌ای کنم.
 
 • *فکر می‌کنید این روند در ادامه به چه صورت باشد؟ پس از کنسرت بیست و هفتم این روند کم‌ می‌شود یا بیشتر خواهد شد؟
امیدوارم این داستان ها بعد از این اجرا تمام شود. به همین دلیل خیلی‌ از دشمنان، دوست و هم‌سو می‌شوند و همین مسأله در مراودات انسانی یک روند طبیعی است. پیش‌بینی می‌کنم پس از این کنسرت عمده مشکلات حل خواهد شد.
 
 • *از خود کنسرت برای ما بگویید که چه برنامه‌هایی را تدارک دیده‌اید و چه رپرتواری را با چه هنرمندانی روی صحنه می‌برید؟
حدس می‌زنم این اجرا خوب باشد. وقتی خودم به رپرتوار برنامه نگاه می‌کنم می‌بینم که حرف‌هایی برای گفتن داریم. ترتیب و چیدمان قطعات به نوعی است که سعی کردیم همه علایق و احساسات را در نظر بگیریم. قرار است کنسرت اکتیو و با انرژی شروع شود و در ادامه خاطره‌بازی با تیتراژهایی خواهیم داشت که تا کنون از تلویزیون پخش شده است. نهایتاً یک پایان عاشقانه و شاد خواهیم داشت. سعی کردم برخلاف آن چیزی که خودم هستم، این اجرا پرانرژی باشد. من معمولاً در قطعاتی که می‌سازم، موزیسین کم‌انرژی هستم ولی برای این اجرا کارهای پرانرژی را انتخاب کرده‌ایم. ارکستر ما هم بسیار خوب است. دوستانی که با من کار کرده‌اند می‌دانند که من دوست دارم برای یک کنسرت، یک ارکستر بسازم. ترجیح می‌دهم به جای استفاده از ارکسترهای آماده، یک ارکستر را بسازم. نوازنده‌های گروه به ترتیب سن مجتبی کشاورز(گیتار بیس)، علی قاسمی(درامز)، سیاوش عزیزی(پرکاشن)، شروین موسی(گیتار)، مهرداد فریار(گیتار)، مهرداد پاکروان(گیتار)، حامد پورحسینی(فلوت و کیبورد)، محسن نامدار (پیانو و کیبورد) و مهبد جمشیدی (کمانچه) هستند.
 
 • *در این اجرا به سراغ کارهایی حال و هوای موسیقی فولک دارد هم می‌روید؟
موسیقی محلی و مقامی، بخشی از شخصیت موسیقایی من است. قطعات «ماه و کمانچه» و «سوار و اسب و بارون» را داریم که از کارهای پرمخاطب بودند ولی با تنظیم متفاوت در این اجرا شنیده خواهند شد. یعنی اتفاقات جدیدتری در اجرا رخ می‌دهد.
 
 • *اما کلاً می‌گویند با موسیقی محلی و مقامی نمی‌شود سالن کنسرت را پرکرد.
سالن کنسرت پاپ را با قطعات فولک نمی‌توان پر کرد. چون مخاطب محدودی دارد و جمعیت تهران، جمعیت فرامحلی است و با وجود اینکه از اقصی نقاط ایران در پایتخت جمع‌ شده‌اند اما متأسفانه خیلی کشش به سمت موسیقی محلی خود ندارند. جایگاه این سبک موسیقی بسیار بالا و ارزشمند است ولی سلیقه اغلب مخاطبان به سمت کارهای پاپ گرایش دارد. ما هم در رپرتوار برنامه دو قطعه را انتخاب کرده‌ایم که تلفیقی از موسیقی محلی و راک و پاپ است. سعی کردم این تلفیق مدرن باشد و صد در صد موسیقی فولکلور محسوب نمی‌شود.
 
 • *برای این کنسرت تبلیغات گسترده‌ محیطی و مجازی داشتید و فعالیت‌های زیادی در این زمینه انجام دادید. ولی برخی مخاطبان این نکته را بیان می‌کنند که چه لزومی دارد خواننده‌ای برای اولین کنسرتش به سراغ سالن دو هزار نفره برود. شما هم چرا سالن کوچکتر انتخاب نکردید که نیاز به چنین تبلیغات گسترده‌ای نباشد؟
حتماً خواننده در خودش می‌بیند که در یک سالن دو هزار نفره اجرا کند. گرشا رضایی خواننده‌ای نیست که از دو سال قبل و با تیتراژ «دولت مخفی» کار خودش را شروع کرده باشد. گرشا رضایی از سال 80 مشغول کار حرفه‌ای در ژانرهای مختلف موسیقی و هنرهای گوناگون که موسیقی مکمل آن است فعالیت داشته است. خدا را شکر دوستانی که در تمامی ساعات روز بلیت‌فروشی کنسرت را رصد می‌کنند، می‌دانند که این اجرا تا کنون فروش خوبی داشته و خود من را سورپرایز کرده است چون تصورم کمتر از این تعداد بود. چرا وقتی خواننده‌ای می‌تواند هزار و پانصد بلیت واقعی بفروشد به سراغ سالن دویست نفری برود؟
 
 • *برای پس از کنسرت 27 مرداد چه برنامه‌ای دارید؟ روی اجراهای دیگر متمرکز می‌شوید یا به سراغ تولید قطعات جدید می‌روید؟
برنامه من برای برگزاری کنسرت در شهرهایی نظیر اصفهان و شیراز است. ترجیح می‌دهم روی اجرا متمرکز باشم و همزمان با ماه محرم کمی استراحت می‌کنم و کم کم خودم را برای آلبوم دوم آماده خواهم کرد. آلبوم دوم با اتفاقات گذشته مواجه نمی‌شود و با توزیع و پخش خوب، آلبوم را معرفی می‌کنم.
 
 • *طی سال‌های گذشته خوانندگان زیادی اولین کنسرت خود را برگزار کردند ولی آن نتیجه‌ای که تصور می‌کردند از اجرا برایشان نداشت و همین مسأله باعث شد که کلاً از عرصه موسیقی کنار بروند. آیا امکان دارد «گرشا رضایی» هم روند کاری‌اش اینگونه شود یا تحت هر شرایطی به مسیر خود در موسیقی ادامه می‌دهید؟
با احترام به تمام دوستانی که طی همه این سال‌ها کنسرت برگزار کرده‌اند باید بگویم که هرگز من از موسیقی کنار نمی‌روم چون برای آینده برنامه‌های مفصلی دارم. پس از اینکه بتوانم گلیم خودم را در موسیقی داخلی از آب بیرون بکشم حتماً به سراغ موسیقی بین‌المللی می‌روم.  این کنسرت پله اول اجراهای زنده من به عنوان یک خواننده و مولفی است که خودش می‌خواند و می‌سازد. دوست دارم اتفاقاتی را رقم بزنم که در سطح بین‌المللی باشد. دوستانی که 27 مرداد تشریف می‌آورند این موضوع را می‌بینند چون سعی کردم در همه اجزای اجرا نظیر وکال، سازبندی، میکس و کارگردانی و... یک کار خوب را ارائه کنم. برای این مهم سال‌های سال تلاش کرده‌ام و آزمون و خطا داشته‌ام. هرگز پس از این اجرا گرشا رضایی نمی‌رود و تازه‌ برنامه‌هایش شروع شده است.
 
 • *و سوال آخر اینکه شما چند روز قبل قطعه «تابستون» را منتشر کردید و بعضی‌ها گفتند که این اثر از روی قطعه «دوست دارم زندگی رو» با صدای «سیروان خسروی» کاور شده است. در این زمینه چه نظری دارید؟
خیلی جالب است. شما یکبار می‌خوانید می‌گویند صدایتان شبیه فلانی است. یک کار می‌سازید می‌گویند شبیه کار فلانی است. کلاً مردم دوست دارند همه چیز را به هم ربط دهند و شبیه کنند. استایل موسیقی من از سال 80 تا کنون راک و پاپ – راک بوده و اغلب کارهایی که می‌شنوید اتودهای من از گذشته است. ما خواننده‌ها همه در یک جامعه کار می‌کنیم و در بُعد بزرگتر در یک دنیا زندگی می‌کنیم و همه از همدیگر تأثیر می‌گیرند. از بزرگترین خواننده‌ها و هنرمندان تا کوچکترین‌ها همگی تأثیر می‌پذیرند چون همه ما دو گوش و یک ضمیر ناخودآگاه داریم. به همین دلیل شاید هر اثری در یک جایی از آن شبیه به یک کار داخلی یا خارجی باشد چون ما از شنیده‌های خودمان تأثیر می‌گیریم. همه آهنگ‌های من زائیده ذهن خودم است و قطعه «تابستون» هم کاور آهنگ «سیروان خسروی» نیست. سیروان از دوستان خوب من است و کارهای خوبی هم تولید می‌کند اما من از روی هیچکسی کاور نمی‌کنم.
 
 • *و کلام آخر؟
از تمامی دوستانی که تا کنون در زمینه امور اجرایی این کنسرت به من کمک کرده‌اند قدردانی می‌کنم. شرکت «اکسیر نوین» به مدیریت دوست خوبم آقای «محمدرضا خانزاده» تا کنون زحمات زیادی برای این اجرا کشیده‌اند و همکاران ایشان هم در آن مجموعه من را یاری کرده‌اند. از طریق این رسانه بابت تمامی این زحمات تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانم 27 مرداد یک شب خاطره‌انگیز برای همه مخاطبانی که به سالن می‌آیند رقم بزنم.

در ادامه می‌توانید تیزر کنسرت گرشا رضایی را از «موسیقی ما» ببینید و دانلود کنید.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 مرداد 1395 - 16:21

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

دوشنبه 25 مرداد 1395 - 20:32

ولی جناب رضایی ! من اولی موزیکتونو شنیدم اصن زدن گیتارش داد میزد که کاور آهنگ سیروان
خوب نیست بگو آقا الهام گرفتم اتفاقا کاور کردن که بدنیست همه کاور میکنن منتهی به اسم خودشون میزنن

سه شنبه 26 مرداد 1395 - 08:32

شباهت صدا به احمدرضا نبی زاده توهمه؟!

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

 • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
 • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود گرشا رضایی: موسیقی محلی و مقامی، بخشی از شخصیت موسیقایی من است | موسیقی ما