برنامه یاد بعضی نفرات
 
در جشن امضا و مراسم رونمایی آلبوم «آبی» با صدای گرشا رضایی عنوان شد؛
در فروشگاهی که پلمپ شده، چه کاری پخش می‌شود؟
موسیقی ما – جشن امضا و مراسم رونمایی آلبوم «آبی» عصر دیروز (دوشنبه 21 دیماه) در شهر کتاب ابنسینا واقع در شهرک غرب برگزار شد.

به گزارش «موسیقی ما»، در ابتدای این مراسم که با حضور چهرههای سرشناسی چون شهرام شکوهی، نیکان، محمد خاکپور، مهدیه عرب، امیرحسین کاشانیان و... همراه بود، گرشا رضایی (خواننده و آهنگساز آلبوم) به همراه مرتضی دلیری (تهیهکننده) و امیرحسین اللهیاری (ترانهسرای برخی قطعات آلبوم) با انتقاد از از سیستم پخش آثار موسیقی در کشور، صحبت‌هایی را مطرح کردند.

گرشا رضایی در ابتدای این برنامه گفت: «از تمام دوستانی که در راه انتشار این آلبوم به من کمک کردند ممنونم. از تمام آنهایی که در راه انتشار این آلبوم با من دشمنی ورزیدند هم ممنونم و خدا را شاکرم که با تمام اتفاقاتی در حاشیه و متن انتشار این اثر رخ داد، امروز مراسم رونمایی و جشن امضای این آلبوم را برگزار میکنیم.»

مرتضی دلیری نیز در ابتدای صحبت‌های خود در پاسخ به سوال خبرنگاران حاضر مبنی بر ضعف مشهود در سیستم پخش و توزیع این آلبوم در بازار موسیقی کشور توضیح داد: «استارت این آلبوم از حدود 12 سال پیش زده شد. گرشا رضایی هنرمند مؤلفی است که سالها در این حوزه فعالیت کرده و ازحدود 18 ماه قبل انتشار این آلبوم برای ما جدی شد. از حدود 50 الی 60 قطعه تولیدی برای این اثر در چند مرحله گزینش، حدود 25 قطعه را مجوز گرفتیم ودر انتها آلبوم با 12 تراک وارد بازار موسیقی کشور شد. درباره مسائل پخش آلبوم باید بگویم که امسال اصولاً سال خوبی برای موسیقی نبود و در هفته‌های گذشته دلایل زیادی از جمله آلودگی هوا و... باعث شده شرکتهای پخش رغبتی برای سرمایهگذاری و پخش خوب آثار موسیقی نداشته باشند. ضعف پخش گریبان بسیاری از آلبومهای دیگر این حوزه را هم گرفت و این بداقبالی متأسفانه شامل این آلبوم هم شد و شرکت پخش بهایی به آن نداد. ما چند ماهی منتظر ایجاد شرایط مطلوب از سوی شرکت پخش بودیم ولی ظاهراً هوای آلوده تهران روی پخش خوب این آلبوم هم اثر گذاشته است.»

گرشا رضایی در ادامه وارد این بحث شد و توضیح داد: «به عنوان کسی که از کودکی در موسیقی بودم و جوانی و عمرم را در این راه گذاشته‌ام، با صراحت اعلام می‌کنم که از شرایط موجود به شدت دلخورم. قبول دارم که حمایت مردمی از محصولات فرهنگی و موسیقی در دوره اخیر کم بوده و این یک مشکل عمومی است. حرف من اینجاست که فلان سایت دانلود غیرقانونی خارج از کشور وقتی ادعا دارد با دریافت 500 هزارتومان میتواند فلان آلبوم را بترکاند و این موضوع در واقعیت هم اتفاق می‌افتد، سیستم فرهنگی و مدیریتی کشور چرا نباید در این بازی وارد شود و این بحران را حل کند؟ متأسفم که این موضوع را امروز عنوان می‌کنم ولی من نخستین اثرم را در تلویزیون خواندم و همین دیروز از رادیو به من اعلام شده که شما ممنوعالصدا هستید و آثارتان اجازه پخش در رادیو را ندارند. هیچ دلیل مشخصی هم عنوان نشده. بحث را به اینجا میخواهم بکشانم که سایتهای دانلود غیرمجاز به خصوص یک سایت دانلود خارج از کشور، عنان فرهنگی موسیقی مملکت را در دست گرفته و حتی به خودش این اختیار را میدهد که روی آثار هنرمندان قضاوت کند. آن وقت من با این رزومه سینمایی و تلویزیونی ممنوعالصدا میشوم.»

رضایی درباره پخش ضعیف آلبومش در بازار موسیقی کشور نیز گفت: «متأسفانه برخی مسئولیت‌ها بر گردن افرادی است که نباید باشد. مافیای پخش در ایران در انحصار چند شرکت مشخص است و پخش و ارائه آلبوم من از سوی شرکت پخش به قدری فاجعهبار و دور از انتظار بود که قطعاً درخور یک کالای فرهنگی نیست. من همیشه سعی کرده‌ام به همه احترام بگذارم و در این بین مسئولین این شرکت هم همیشه مورد احترام من بوده‌اند. ولی وقتی کسی می‌خواهد شما را از یک پرتگاه به پایین بیندازد، قطعاً جز صعود کردن، راه دیگری برای تو باقی نمی‌ماند. فقط امیدوارم شرکت پخش نقایص را برطرف کند.»

گرشا رضایی ادامه داد: «دوستان به ما لیستی از فروشگاه‌هایی را داده‌اند که به قول خودشان آلبوم را آنجا نشانده‌اند. بعد ما بر اساس آن لیست به همان فروشگاه‌ها سر زدیم و متوجه شدیم بسیاری از این لیست اسامی، متعلق به فروشگاه‌هایی بوده که مدتهاست پلمپ شدهاند! امیدوارم این مباحث از طریق رسانه‌ها به گوش مسئولین فرهنگی کشور برسد و آنها را از خواب زمستانی بیدار کند. فرهنگ و هنر این مملکت در خطر است و سیستم انحصار طلب توزیع آثار موسیقی، در حال مبادرت به تثبیت یک سری آثار خاص و جریان دهی به سلیقه مخاطبان و مردم است.»

رضایی گفت: «آزادی صرفاً مفهومش هرج و مرج نیست. از زمان ترویج پدیده‌ای به نام «هوم استودیو» میزان تولیدات در حوزه موسیقی به شدت بالا گرفت و باعث شد به یک باره تعداد آثار تولیدی بالا برود. من‌ اعتقاد ندارم که این روزها رقابت سختی در بازار به وجود آمده. بلکه معتقدم تولید آثار سخیف زیاد شده و تا زمانی که مسئولین فکری به حال تقلیدهای کورکورانه از موسیقی عرب و مدیترانه‌ای نکنند، این روند موجود، بد و بدتر خواهد شد. مردم باید با اختیار خودشان موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کنند و آن را گوش کنند. من به عنوان یک موزیسین فقط و فقط کار میکنم و قضاوت را به مردم واگذار میکنم.»

مرتضی دلیری هم در این باره گفت: «من اعتقادی به مافیا ندارم ولی با توجه به شرایط روز جامعه به نظرم آلبوم به هیچ وجه خوب پخش نشده است. ما حتی یک پوستر از این آلبوم ندیدیم و اینها همه و همه ضعف‌هایی بود که مشاهده شد. وقتی پوستری نباشد، قطعاً کسی از انتشار یک اثر خبردارد نمیشود و این ضعف است.»

* ترکیب فضای فولک و پاپ
خواننده آلبوم «آبی» درباره محتوای این اثر و تفکری که برای انتشار و تولید آثار این آلبوم مدنظر قرار داده بود نیز گفت: «قصد ما تلفیق موسیقی فولک ایرانی و پاپ و کانتری بود و من مدتها در این باره مطالعه کرده بودم. قطعاً چنین پروژههایی دیربازده است و همین باعث شد به مرور فضا به سمت آثار پاپیولار بچرخد. اما اصالت این آلبوم هرگز تغییر نکرد و ایمان دارم کسی که این آلبوم را یک بار میشنود، قطعاً متوجه جریان فکری که این اثر را تولید کرده، خواهد بود. من سعی کرده‌ام دراین آلبوم خودم باشم و از خودم دور نشوم.»

* شرح مصیبت
امیرحسین اللهیاری نیز در انتهای این نشست گفت: «شرح مسائل هنری در دوره کنونی، به شرح مصیبت میماند. کار خاص و خوب در جامعه ایرانی متأسفانه از سوی مردم کمتر مورد توجه قرار می گیرد. من از همان ابتدا که این آلبوم را شنیدم و به خاص بودن و بکر بودن اش پی بردم، به گرشا رضایی گفتم این آلبوم در حوزه پخش مشکل خواهد اشت و اجازه ارائه خوب ندارد و آنرا زمین میزنند. خوشحال بودم و متأثر. خوشحال از این لحاظ که این آلبوم خوانندهای را میدیدم که در تولید آثارش تفکری بکر را دارد و کارش را بلد است و ناراحت از این بابت که هر صدایی که ما را یاد گذشته میاندازد، این روزها بازارش داغ است. فکر می‌کنم گوش خسته ما از «شادمهرخوان‌ها» و «ابیخوان‌ها»، نیاز دارد گرشا رضایی را گوش کند. این خواننده سلیقه و هنر خود را قربانی این کرد که مخاطب را به سمت آثارش بیاورد و ایمان دارم که به مرور آثارش مورد توجه قرار خواهد گرفت.»

«شهرام شکوهی» در این نشست با دستی بانداژ شده حضور داشت و در اواسط برنامه مرتضی دلیری از شکوهی تشکری ویژه کرد که علیرغم مشکل جسمی به این برنامه آمد.

در انتهای این برنامه گرشا رضایی به صورت زنده و با گیتار چند قطعه را اجرا کرد و در ادامه ضمن امضای آلبوم و گفتگو با دوستدارانش، عکسهایی را نیز به یادگار با آنها گرفت.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 دی 1394 - 13:59

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 23 دی 1394 - 13:12

با تشکر از سایت موسیقی ما
پیشنهاد میکنم همه این آلبوم فوق العاده زیبا رو خریداری کنن و گوش بدن..
این آلبوم یک اتفاق خیلی خوب توی بازار موسیقی ماست..

چهارشنبه 23 دی 1394 - 14:08

قطعه ی فقط تویی که فوق العاده بود....
و با آرزوی سلامتی برای شهرام شکوهی عزیز...

چهارشنبه 23 دی 1394 - 14:55

نمیدونم این ابی خوان ها و شادمهرخوان ها چه بلایی سره اینا اوردن که همش واسه بالا بردنه خودشون بهشون نیش و کنایه میزنن:))))))))

پنجشنبه 24 دی 1394 - 16:20

انصافا آلبوم خیلی خوبیه، من که خیلی لذت بردم. صدای گرشا رضایی هم خیلی دلنشینه. قطعات "ماه و کمونچه" "سوار و اسب و بارون" و "دلم گرفته ای رفیق" بیشتر از همه دوست دارم.

شنبه 26 دی 1394 - 12:52

غرفه سي دي شهر كتاب ابن سينا از آنجاهايي است كه خيلي خيلي كم ممكن است به آنجا برويد و كارهاي ايراني بشنويد ولي برايم جالب بود كه حدود ده روز قبل، كاري ايراني داشت پخي مي شد. همينطور كه در طبقات بودم و به سمت طبقه بالا كه همين غرفه سي دي است حركت مي كردم و به طبق ميل و عادت، موقع رسيدن از آقاي مسئول بخش سي دي پرسيدم اين كار ، كدام آلبوم است كه دارد پخش مي شود؟ كه اشاره كردند به همين آلبوم. (پس علت پخش كار ايراني و آنهم پاپ- استغفرا...!!- در اين شهر كتاب معلوم شد!)
صدايي كه مي شنيدم ( در يكي دو قطعه اي كه در شهركتاب بودم )مرا ياد روزبه نعمت اللهي مي انداخت. البته كارها جدا از اين موضوع، ضعيف نبود و خوب بود در حد همان شنيدن.
اما با خواندن اين بعد از تيتر و انتقاد از ابي خوان ها و شادمهر خوان ها بايد اين را مي نوشتم كه اگر فرم خواندن آقاي رضايي شبيه اين دو بزرگوار نيست ولي شبيه روزبه نعمت اللهي كه هست!
مسائلي كه آقاي رضايي راجع به پخش و ممنوعيت صداييشان گفتند واقعا باعث تاسف است.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود در فروشگاهی که پلمپ شده، چه کاری پخش می‌شود؟ | موسیقی ما