برنامه یاد بعضی نفرات
 
این قطعه ویدئویی را اینجا ببنید
اجرای تصویری بازنوازی قطعه نهفت ، یادمان زادروز استاد پرویز مشکاتیان
موسیقی ما - قطعه «نهفت» از آثار خلاقانه موسیقی دستگاهی در دستگاه نواست که بر اساس دو چهارمضراب نهفت اثر استادان ابوالحسن صبا و سعید هرمزی، نخستین بار در آلبوم نوا مرکب خوانی به آهنگسازی استاد پرویز مشکاتیان و آواز استاد محمدرضا شجریان و اجرای گروه عارف، عرضه شد.

پویا سرایی آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور به مناسبت زادروز استاد مشکاتیان، این اثر را با بداهه نوازی کوتاهی در دستگاه نوا ، بازنوازی کرده است.

سرایی خود در این باره گفت: دستگاه نوا یکی از زیباترین مایه های موسیقی دستگاهی است که بسیاری از قدما در رپرتوار اجرای خود برای آن جایگاهی قایل نبودند.خود استاد صبا نیز در ردیف خود نوایی کاملا مقتبس از نمای میرزاعبدالله گنجانده است. شاید به همین دلیل قطعات پیش ساخته یاندکی از قدما در نوا موجود است.

او افزود: در عین حال قطعه نهفت اثر استاد صبا یکی از عاطفی ترین و ملیح ترین آثار ایشان در دستگاه نواست.چهارمضراب تند استاد هرمزی نیز یکی از معدود چهارمضرابهای مدون و پیش ساخته از قدما در مایه ی نواست.

اقتباس از این دو اثر و تدوین آنها توسط استاد مشکاتیان در نوع خود منحصر بفرد بوده است هم از جهت کمبود آثار در دستگاه نوا و هم استفاده از متریالهای موسیقی قاجار و کاملا سنتی در تدوین یک اثر.

دکتر سرایی در پایان افزود: اگر این قطعه در اوایل دهه ی شصت ادای دینی بود از سوی استاد مشکاتیان به ساحت قدما ، اجرای مجدد این اثر ،که صرفا یک بار و با حال و هوای کاملا بداهه اجرا شده است ،نیز در نظر من ادای دینی است به همه  استادان گذشته به خصوص استادان مشکاتیان، صبا  و هرمزی.روح بزرگ همه  این اساتید شاد و یادشان گرامی...
به یاد استاد مشکاتیان
دانلود
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 10:53

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 14:30

یاد آن یار سفرکرده بخیر

چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 20:50

عالی

چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 20:55

یاد استاد مشکاتیان گرامی

چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 21:50

یادش گرامی، نامش نیک،روحش شاد

پنجشنبه 24 اردیبهشت 1394 - 17:15

روحشون شاد و جاشون هميشه سبز

TA
شنبه 26 اردیبهشت 1394 - 02:20

روحش شاد.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود اجرای تصویری بازنوازی قطعه نهفت ، یادمان زادروز استاد پرویز مشکاتیان | موسیقی ما