برنامه یاد بعضی نفرات
 
mozart
یک ادعای عجیب؛
موسیقی موتزارت، عامل ایجاد انگیزه در میکروب‌ها!

موسیقی ما - مالکان یک تصفیه‌خانه فاضلاب در آلمان از دانشمندان خواسته‌اند تا دربارهٔ ادعای آن‌ها در خصوص نقش موسیقی موتزارت بر تحریک میکروب‌های تصفیه‌خانه و پرحاصلترشدن آن‌ها تحقیق کنند!

رونالد ماینوش، رئیس این تصفیه‌خانه در تروین‌بریتزن واقع در 70 کیلومتری جنوب شرق برلین، مدعی شده که با پخش اپرای «فلوت جادویی» موتزارت در یک دورهٔ نیم‌ ساعته، این تصفیه‌خانه 1000 متر مکعب لجن فاضلاب کمتری از حد معمول خود تولید کرده که منجر به ذخیره 10 هزار یورویی به نسبت سال گذشته شده است.

به گفته ماینوش، هر چه میزان فعالیت میکروب‌ها بیشتر باشد، میزان هضم فاضلاب در آن‌ها بالاتر می‌رود که به تولید آب پاکیزه‌تر و لجن کمتر منجر می‌شود.

بنا به اظهارت ماینوش در گفت‌وگو با یک سایت محلی، این تصفیه‌خانه با یک شرکت سازنده بلندگوهای خاص که پیش از این نتایج مثبتی در یک تصفیه‌خانه فاضلاب اتریشی کسب کرده، قرارداد بست.

آن‌ها تصمیم گرفتند که این بلندگوها را در ماه مارس سال گذشته نصب کنند، اما سپس این کار به دلیل بی‌حاصلی اولیه کاملا متوقف شد. با این حال، مدیران این تصفیه‌خانه به آزمایش‌های خود ادامه داده و دریافتند که این تصفیه‌خانه نسبت به میزان 7000 متر مکعبی لجن تولید شده، 1000 متر مکعب کاهش لجن داشته است.

اگرچه این مساله هنوز به لحاظ علمی ثابت نشده، اما در صورت تایید با تحول بزرگ دیگری در دنیای ریزموجودات روبرو خواهیم بود.

منبع: ایسنا

تاریخ انتشار : سه شنبه 5 مهر 1390 - 00:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود موسیقی موتزارت، عامل ایجاد انگیزه در میکروب‌ها! | موسیقی ما