بنیاد کودک
cohen
تنها صداست که می‌ماند (4)؛
ری چارلز، لویی آرمسترانگ، نت‌ کینگ کول و...

موسیقی ما - جواد رهبر: نگاهی کوتاه داریم به زندگی و آثار چندین چهره مشهور و چند خواننده متفاوت و ماندگار از فهرست 126‌تایی رادیوی عمومی ملی برای انتخاب پنجاه صدای برتر تاریخ موسیقی.


ری چارلز / امریکا
(2004 - 1930)
فرانک سیناترا درباره ری چارلز رابینسون گفته که «او تنها نابغه واقعی صنعت موسیقی امریکاست.» ری چارلز از پنج سالگی به دلیل عفونت به ضعف بینایی دچار شد و در هفت سالگی کاملا نابینا شد. اما این باعث نشد که نوجوان سیاه‌پوست دل از موسیقی ببرد. بین منتقدان معروف شده که ری چارلز موزیسین و خواننده، درست مثل ساکسوفون از صدای‌اش استفاده می‌کند. همین چند سال پیش جیمی فاکس به خاطر بازی کردن نقش او در فیلم «ری» (تیلور هکفورد، 2004) برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

لویی آرمسترانگ / امریکا
(1971 - 1901)
اولین تصویری که از لویی دانیل آرمسترانگ در ذهن ما می‌آید، ترومپ‌نوازی سیاه‌پوست است که با چشم‌هایی که به طرز بامزه‌ای دارد از حدقه بیرون می‌زند، سخت مشغول نواختن است. اما آرمسترانگ سوای نوای جادویی ساز تخصصی‌اش که تاریخ موسیقی جز را از این رو به آن رو کرد، صدایی مسحور‌کننده هم داشت. ترانه‌های «چه جهان شگفت‌انگیزی!» و «ما تمام وقت جهان را در اختیار داریم» امضاهای هنری او هستند؛ موزیسینی که استیو لِگت او را مهم‌ترین موزیسین امریکایی قرن بیستم لقب داده است.

نت کینگ کول / امریکا
(1965 - 1919 )
ناتانیل آدامز کولز به عنوان یک پیانیست جز کارکشته به شهرت رسید و بعد با آن صدای ظریف‌اش شروع به خواندن کرد. نت کینگ کول با وجود عمر 45 ساله‌اش و به عنوان یک سیاه‌پوست در امریکای آن دوران، به چنان شهرتی رسید که امروزه از او به عنوان یکی از برترین چهره‌های موسیقی تاریخ معاصر امریکا یاد می‌شود. منتقدان می‌گویند او این قدرت را داشت که یک بالاد را چنان با افت و خیر بخواند که تمامی شنوندگانش را جادو کند. دخترش ناتالی کول هم خواننده مشهوری‌ست.

لئونارد کوهن / کانادا
متولد 1934
صاحب نظران موسیقی می‌گویند کوهن بیشتر اوقات به قواعد سنتی آوازخوانی پایبند نمی‌ماند اما نکته اصلی درباره صدای منحصر به فرد او این است که با آن به شعرهایش جان می‌بخشد؛ آیا خواننده وظیفه مهم‌تری از این هم دارد؟ کوهن صدایی سرد و گرفته دارد و طوری کلمات را تلفظ می‌کند که برتن شنونده لرزه می‌اندازد. گواه این حرف هم فیلم «مک‌کیب و خانم میلر» (رابرت آلتمن، 1971) است که با صدای «از گوربرخاسته» مزین شده است. از کانادا، نام جونی میچل (متولد 1943) و کی‌دی‌ لنگ (متولد 1961) هم در این فهرست هست.

باب دیلن / امریکا
متولد 1941
از جیمی هنریکس نقل است که وقتی اولین بار صدای باب دیلن را در حال وهوای پرالتهاب دهه شصت شنیده، پیش خودش گفته که پس او هم می‌تواند بخواند و خواندن را شروع کرده است. دیلن بیشتر خود را یک شاعر می‌داند، اما شاعری‌ست که خوب بلد است برای اشعارش، آهنگ تنظیم کند و آنها را با صدای نازک و گرفته خودش – که بدون تعارف لنگه‌اش را در تاریخ موسیقی غرب نداریم – بخواند. او صدای نسل اعتراض دهه شصت بود اما در این قالب محدود باقی نماند؛ هر نسل تازه‌ای که آمد، دیلن را دوباره کشف کرد و این روند هم‌چنان ادامه دارد، به خصوص حالا که تازگی‌ها آلبوم کریسمسی‌اش را به بازار داده است.

عکس‌: لئونارد کوهن

تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 فروردین 1389 - 00:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود ری چارلز، لویی آرمسترانگ، نت‌ کینگ کول و... | موسیقی ما