.
رضا یزدانی: به بهانه ده سلبریتی به همه هنرمندان می تازند
مصاحبه با رضا یزدانی درباره کرونا و شرایط این روزهای موسیقی
تهیه کننده: 
پایگاه خبری - تحلیلی «موسیقی ما»
تدوین: 
گفت و گو: 
گفتار متن: 
plays 117918
موسیقی ما - «رضا یزدانی» یکی از خواننده‌های فعال در زمینه انتشار آلبوم و تک‌آهنگ است اما فعالیت‌های او هم مانند سایر هنرمندان طی ماه‌های اخیر کاهش چشمگیر داشته است. کاهش فعالیت‌های رضا یزدانی علاوه بر موسیقی، در عرصه بازیگری و نمایش هم بوده است. چرا که او طی چند سال حضور پررنگی در فیلم‌های سینمایی و تئاترهای مختلف و اخیراً هم سریال داشته است. در مصاحبه‌ای که با این خواننده باسابقه داشتیم او درباره فعالیت‌های روزهای خانه‌نشینی و همچنین کارهایی که در دست تولید دارد گفت. بخش دیگری ازصحبت‌های ما هم درباره گلایه‌های او از شرایط موجود و بیان مشکلات جمعی از هنرمندان بود.
 
رضا یزدانی ابتدا درباره فعالیت‌هایش در روزهای خانه‌نشینی گفت:«به دلیل اینکه خانه و استودیوی من نزدیک به هم است، تقریباً سه روز در هفته بین خانه و استودیو در تردد هستم. بیست و سه ترک را در حال تولید دارم که ملودی برخی از آنها را خودم ساخته بودم و ملودی برخی دیگر توسط دوستانم ساخته شده بود. یک سری ملودی و شعر بود که در این چند وقت ساخته شده بود و به شکل گسترده‌تری این کارها را به تنظیم‌کننده‌های مختلف سپرده‌ام. همکاری من با تنظیم‌کننده‌ها در این روزها به صورت دورکاری است. در حقیقت این روزها به شدت در حال کارکردن هستم چون همیشه درگیر سینما و سریال بودم. الان با تمام انرژی در حال تولید کارهای جدید هستم و کارهای خوبی شده‌اند.»
 
او در ادامه اعلام کرد:«در حال آماده‌کردن یک آهنگ برای فیلم‌سینمایی «سمپاشی» هستم که سال گذشته در آن بازی کرده بودم. فیلم دیگری که مشغول کار هستم «سینما شهر قصه» است. «راند چهارم» هم یکی دیگر از فیلم‌هایی است که دو ترانه دارد و ویدیوی متفاوتی برایش آماده کرده‌ایم.»
 
رضا یزدانی درباره جزئیات آثاری که در دست تولید دارد گفت:«قطعاً پس از این روزها دو آلبوم از من خواهید شنید. یک سری از کارهایی که این روزها در دست تولید دارم به عنوان تک‌آهنگ برای چند فیلم و سریال استفاده خواهد شد. سایر کارها هم وارد یک آلبوم می‌شود. چند روزی هم می‌شود که با «اندیشه فولادوند» آلبوم جدیدی را به یاد قدیم‌ها و آلبوم بی‌نظیر «سلول شخصی» شروع کرده‌ایم. خودم از این واژه استفاده می‌کنم چون سلول شخصی بهترین آلبوم من در طول زندگی‌ام بوده است.»
 
رضا یزدانی یکی از خواننده‌هایی بود که نوروز امسال در برج میلاد تهران کنسرت آنلاین و بدون حضور تماشاگر برگزار کرد. او درباره تجربه برگزاری چنین برنامه‌ای این دیدگاه را داشت:«تجربه کنسرت آنلاین مثل همه اتفاقات اخیر، عجیب بود. زمین دارد به سمت دیگری می‌رود و جهان به سمت دیگری حرکت می‌کند. قطعاً پس از کرونا که به زودی از آن خلاص نمی‌شویم با اتفاقات دیگری مواجه خواهیم شد. هنر هم بخشی از تغییر جمعی در جهان است و قطعاً اتفاقات جدیدی را شاهد خواهیم بود. به قول اندیشه فولادوند جهان دارد به سمت یک قوطی که موبایل است می‌رود! در مجموع برگزاری کنسرت آنلاین خیلی جدید بود، آن هم در سالنی که پانزده سال محل برگزاری کنسرت‌های من بوده است. این برای اولین‌بار بود که کسی رو به روی من حضور نداشت ولی می‌دانستم که چند میلیون نفر به صورت آنلاین آن کنسرت را تماشا می‌کردند. به همین دلیل تلاش کردم ارتباط خوبی با دوربین خودم داشته باشم.»
 
یکی از حاشیه‌های کنسرت‌های آنلاین نوروز امسال که قبلاً هم سایت «موسیقی ما» در گزارش مفصلی به آن پرداخته بود بحث‌ دستمزد‌های دریافتی خواننده‌ها بود. رضا یزدانی درباره بحث دستمزدهای آن کنسرت‌ها چنین نظری داشت:«نمی‌دانم این حرف‌ها از کجا می‌آید. نمی‌خواهم چیزهایی که نباید را عنوان کنم ولی عددی که پرداخت شد، شوخی بود. دستمزدی بود که همه آن به نوازنده‌ها پرداخت شد و نمی‌دانم این حرف و حدیث‌ها از کجا آمد. اگر به خاطر مردم نبود در کنسرت‌های آنلاین نوروز شرکت نمی‌کردم چون هر لحظه ممکن بود هرکدام از ما مبتلا شویم. نمی‌دانم درباره میلیاردهایی که می‌رود کسی حرف نمی‌زند ولی تا یک هنرمند کار خیر می‌خواهد انجام دهد به سرعت حرف در می‌آورند.»
 
یکی دیگر از مباحث مصاحبه ما با رضا یزدانی در زمینه سکون حاکم در جامعه موسیقی از زمان شیوع کرونا بود. این خواننده ضمن بیان نظرات خود در این زمینه از لزوم مهربانی و همدلی بیشتر در روزهایی گفت که کرونا همه کسب و کارها را با مشکلات عمده مواجه کرده است:«در حوزه تولید آثار مثل قبل باید پویا باشیم چون شاید مجبور باشیم یک سال دیگر هم با کرونا زندگی کنیم. از لحاظ هزینه‌ها به هرحال شرایط سخت است. من در حال تولید هستم و هزینه‌های آنها را پرداخت می‌کنم ولی بازگشت مالی برای ما چگونه خواهد بود؟ ما که در زمینه فروش آلبوم، درآمدی نداریم و بازگشت هزینه تولید آثار و آلبوم‌ها از کنسرت‌ها است و همین موضوع کار را سخت می‌کند. با دوستانی که این روزها کار می‌کنم از آنها می‌خواهم که الان از من دستمزدی نگیرید تا چند کنسرت برگزار کنم و سپس تسویه حساب کنیم. به هرحال باید کارهایی از این دست انجام دهیم چون الان دوران مهربانی و گذشت و ایثار است. اگر مهربانی نکنیم از بحرا کرونا نمی‌توانیم عبور کنیم.»
 
رضا یزدانی یکی از خواننده‌هایی است که علاوه بر کارهای عاشقانه راک و پاپ – راک، چند آهنگ اجتماعی هم در کارنامه کاری خود دارد و همین موضوع باعث شده تا او سراغ تولید آهنگ با موضوع کرونا هم برود:«دو آهنگ با موضوع کرونا و شرایط کنونی تولید کرده‌ام. چند کار هم از اندیشه فولادوند دارم که درباره جهانی است که در حال تغییر است. به دلیل اینکه واقعاً جهان پس از کرونا مثل گذشته نخواهد بود.»
 
یزدانی در ادامه گلایه‌های جدی نسبت به شرایط معیشتی کنونی هنرمندان عرصه‌های مختلف و نوع نگاه مردم نسبت به چهره‌های سرشناس عنوان کرد:«کسی که الان از دستش برمی‌آید باید به دیگران کمک کند چون خیلی از مشاغل از بین رفته و خیلی‌ها در مضیقه هستند. حرکت‌هایی از جانب پرویز پرستویی یا اشکان خطیبی انجام می‌شود و ما هم مشارکت‌هایی داریم. اما هرکسی که می‌تواند باید کمک کند. از سوی دیگر دولت هم در این شرایط باید حرکتی انجام دهد. من نمی‌گویم از بچه‌های تئاتر هستم ولی تا کنون در هشت تئاتر بازی کرده‌ام و هشت تا چهل شب روی صحنه بوده‌ام. من بچه‌های تئاتری که خرج زندگی آنها فقط از دستمزد تئاتر تأمین می‌شد را می‌شناسم و الان هیچ درآمدی ندارند. چه کسی باید پاسخگوی آن هنرمندان باشد؟ همیشه می‌گویند هنرمندان اینطور و آنطور هستند و به بهانه ده هنرمندی که سلبریتی هستند به همه هنرمندان می‌تازند و توهین می‌کنند. نود درصد هنرمندان مشکلات عدیده مالی و معیشتی دارند و در بحران کرونا چه کسی به فکر آنها است؟ برای بازیگران تئاتری که در مشکلات مالی هستند چه کاری انجام دادند؟»
 
او نهایتاً از مشکلات صنف نوازنده‌ها هم گفت که این روزها با تعطیلی کنسرت‌ها و کاهش چشمگیر تولیدات موسیقی اغلب آنها در شرایط خوبی از لحاظ اقتصادی به سر نمی‌برند:«مشکلات مالی هنرمندان فقط مختص یک حوزه نیست. بچه‌های نوازنده هم چنین مشکلاتی دارند. اغلب نوازنده‌ها تمام درآمدی که داشتند از کنسرت‌ها بود که عدد عجیبی هم نیست. برخی از آنها تدریس هم انجام می‌دادند اما در حال حاضر با لغو کنسرت‌ها، عملاً تمام درآمد آنها از بین رفته است. به نظرم باید برای نوازندگان هم فکری انجام شود. درست است که شاید برخی از خواننده‌ها برای اعضای گروهشان کارهایی انجام دهند و من قطعاً انجام می‌دهند اما مشکلات این صنف هم بسیار بزرگ است.»


افزودن یک دیدگاه جدید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =

Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
دانلود ویدیو رضا یزدانی: به بهانه ده سلبریتی به همه هنرمندان می تازند از سایت موسیقی ما | موسیقی ما