.
plays 184342
موسیقی ما - چندی پیش گزارشی در صفحه‌ی اینستاگرامِ «موسیقی ما» منتشر شد که در آن از وضعیتِ ناگوارِ استاد «حسن سمندری» گفته شد. از این‌که این استادِ بزرگِ موسیقی طی دو سال، دو فرزندِ خود را از دست داده است. دخترش به بیماری کلیه مبتلا شد و اسیرِ بستر شد. فاجعه‌ای که علاوه بر درد، هزینه‌های بسیاری نیز برای این هنرمند به دنبال داشت؛ آن‌قدر که برای تهیه‌ی یکی از نسخه‌های تجویزشده برای او، سازش را به حراج گذاشت. این در حالی است که «محمدرضا درویشی» درباره‌ی او گفته است «حسن‌آقا تخم دوزرده موسیقی استان خراسان است؟!» خودش تعریف می‌کند: «از طرف استاد محمدرضا درویشی به باخرز آمده بودند. قرار شده بود بخشی را من بزنم و بخش دیگری را استاد سمندری. آهنگی معروف به «مشق پلتان» یا رزم کابلی را در کوه و بیابان می‌زدم. سرد هم بود. در بیابان آتش درست کرده بودیم و یک گروه پانزده نفره فیلم برداری از طرف استاد درویشی ضبط می‌کردند. بعد از پایان بخشی که من ساز زدم استاد سمندری به زبان مادری خودمان گفت اگر به گردش نمی‌رسی واگرد! و ساز نزد. از استاد خواستند که برای آن‌ها باز کند موضوع چیست. گفت بگذارید حسن آقا بزند و تمام کند. استاد از من درخواست کرد چند آهنگ بزنم و اشک او درآمد. همه را منقلب کردم. آنجا بود که از استاد سمندری پرسیدند بعد از شما در منطقه خراسان چه کسی است برای تار زدن. او گفت ایشان است که دارد می‌زند. تا الان هم اعلام نکردم، چون مربوط به خانواده ام بوده. امروز، روزی است که از روی قدرت می‌گویم ایشان است. آخرین دوتار زدن استاد سمندری بود و آخرین مصاحبه استاد. ما آمدیم خانه که ناهار بخوریم. عصر همان روز استاد سمندری سکته کرد و بعد از ۱۵ روز عمرش را به شما داد.» 

او اما می‌گوید ای کاش «حسن سمندری» نبود و فرزندانش در چنین رنجی به سر نمی‌بردند.

در پی این گزارش و بازتابِ گسترده‌ی آن در فضای مجازی، نمایندگان انجمن موسیقی ایران و سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از ایشان دلجویی و ساز دوتار به این هنرمند اهدا کردند.

در این مراسم «یوسف امینی» سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، «جواد روشندل» سرپرست معاونت هنری و سینمایی این اداره کل، «مجتبی خان قیطاقی» رئیس انجمن موسیقی استان و کاوه صادقی و مینا آتشی نمایندگان انجمن موسیقی ایران از استاد حسن سمندری دلجویی و دو تاری به ایشان تقدیم شد.

یوسف امینی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با عرض تسلیت درگذشت دو فرزند استاد گفت: «تالم ناشی از این امر، قطعا برای استاد بسیار سخت و سنگین است، امیدوارم خداوند به ایشان صبر دهد و روح عزیزان از دست رفته قرین رحمت خدا قرار گیرد.»

استادِ دوتارنواز اما در این جلسه نیز یادآور شد: «بیش از ۳۰۰ سال موسیقی در خانواده ما جریان دارد تا این میراث کهن به دست من رسیده است، سعی کرده‌ام میراث دار خوبی باشم و افتخاری برای این حوزه باشم، هیچ‌گاه مادیات برایم ارزش نبوده و برای این هنر در هیچ جشنواره و مراسمی قیمت تعیین نکردم، این ساز را با عشق نواخته‌ام و دوست دارم با عشق بشنوند. دوست دارم از هنرم در رسانه‌ها بگویند و این گونه مطرح شدن را دوست نداشتم و گله‌ای از کسی ندارم.»‌
 
مجتبی خان قیطاقی رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی با اشاره به جایگاه استاد سمندری در موسیقی گفت: «در این خطه، استاد نظیر و مانند ندارد و همین وظیفه ما را در مراقبت سنگین تر می‌کند.»
 
کاوه صادقی نماینده انجمن موسیقی کشور با عرض تسلیت درگذشت دو فرزند استاد، پیام همدردی رئیس انجمن موسیقی ایران و مدیر کل دفتر موسیقی را ابلاغ کرد.
 
در پایان دو تار و هدیه نقدی از سوی انجمن موسیقی ایران و هدیه نقدی از سوی استان به این استاد موسیقی تقدیم شد.


افزودن یک دیدگاه جدید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 9 =

Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
دانلود ویدیو پیامدهای شیرین خبر تلخ موسیقی ما از سایت موسیقی ما | موسیقی ما