برنامه یاد بعضی نفرات
 
اعضای خانه‌ی موسیقی به تبیین مواضع خود در حوزه برنامه‌های آموزشی پرداختند
حمیدرضا نوربخش: رقیبِ آموزشگاه‌های موسیقی نیستیم
موسیقی ما- اعضای خانه‌ی موسیقی ایران با برگزاری یک نشست رسانه‌ای به تبیین مواضع و برنامه‌های خود در حوزه برنامه‌های آموزشی پرداختند.

حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی ایران) در ابتدای این نشست رسانه‌ای توضیحاتی را درباره برنامه‌های آموزشی خانه موسیقی و پلتفرمی که در این زمینه طراحی شده ارائه داد و گفت: «این پلتفرم در قالب سامانه آموزش آنلاین موسیقی «درس آهنگ» خانه موسیقی ایران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و فکر می‌کنم چنین مسیری می‌تواند دستاوردی نوین در راستای آموزش موسیقی کشور باشد.»

این خواننده موسیقی ایرانی درباره برخی از شبهات و انتقاداتی که در حوزه آموزش مجازی موسیقی در این سال‌ها مطرح شده، توضیح داد: «ما در حال حاضر نیز آموزش‌های آنلاین موسیقی داریم که استادان در تایم مشخصی از هفته را به این موضوع اختصاص می‌دهند. شرایطی که در دوران کرونا نیز اتفاق افتاد. اما آنچه در این پلتفرم مورد توجه قرار گرفته ایجاد شرایط جدیدی است که هم به لحاظ آموزشی و هم به لحاظ اقتصادی شرایط بهتری دارد. ما از دیرباز وقتی با پیشنهادات آموزشی مواجه می‌شدیم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که داشتیم و داریم این بود که رقیب اعضای خودمان نشویم. در حال خاضر هم که در حوزه آموزش موسیقی وارد مباحث جدی شدیم تلاش داریم تا مجموعه‌های آموزشی را وارد فرآیند جدیدی در حوزه آموزش‌های آنلاین کنیم که قطعاً دربرگیرنده یک دغدغه جدی است. اما به طور کلی می‌توان گفت که اصلاً دوست نداریم رقیبی برای دیگر مجموعه‌های آموزشی باشیم.»

وی ادامه داد: «تمام تلاش صورت گرفته که در بستر این پلتفرم مشکلات فنی فضای مجازی که در دیگر سامانه‌ها وجود داشت مرتفع شود. از سوی دیگر ما اکنون معضلی در حوزه آموزش موسیقی داریم که عمده آنها در خارج از کشوراست اما با توجه به این بستر آموزشی که فراهم شده، هنرجویان می‌توانند با استفاده از هنرمندان شناخته شده از آموزش‌های آنها نیز بهره مند شوند. حوزه نظارت بر آموزش موسیقی موضوع بسیار مهمی است که برای آن هیچ تعارفی نداریم و در این زمینه کوتاه هم نمی‌آییم. پس مطمئن باشید در این بستر مجازی رعایت استاندارهای آموزشی نکته مهمی است که امیدوارم بتواند این بی سر و سامانی آموزشی را پایان دهد. اکنون کسانی در حوزه آموزش موسیقی حضور دارند که اصلاً صلاحیت تدریس ندارند و امیدوارم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارهایی که در این زمینه انجام شده شاهد ساماندهی این شرایط نابسامان باشیم.»

داریوش پیرنیاکان رئیس هیات مدیره خانه موسیقی ایران گفت: «ما از همان ابتدا که خانه موسیقی را تاسیس کردیم یکی از مهم‌ترین نکاتی که روی آن متمرکز بودیم بحث ترویج موسیقی جدی بود. به همین منظور در زمینه آموزش این حوزه تلاش‌هایی صورت گرفت اما به دلیل مسائلی که در جامعه وجود داشت خیلی نتوانستیم به نتایج موثری در این زمینه دست پیدا کنیم. حتی در دوره‌ای تصمیم داشتیم که آموزشگاهی را در این زمینه تاسیس کنیم اما چون دیدیم این فرآیند به نوعی موازی کاری با دیگر آموزشگاه‌هاست از این تصمیم نیز منصرف شدیم.»

وی افزود: «با بررسی‌هایی که اخیراً صورت گرفته، تلاش کردیم تا پلتفرمی را در این زمینه طراحی کنیم که بتوانیم دسترسی معلم به علاقه‌مندان موسیقی را آسان‌تر کنیم. به هر حال اکنون در شرایطی هستیم که خیلی از هنرجویان نمی‌توانند به صورت مستقیم و رو در رو با استادان برجسته موسیقی ارتباط آموزشی برقرار کنند. بنابراین چنین پلتفرم‌های آموزشی می‌تواند نقش ارزنده‌ای برای ترویج آموزش موسیقی جدی به دورترین نقاط ایران باشد. فرآیندی که می‌تواند پوشش دهنده مناسبی برای هنرجویان مستقر در شهرستان‌ها برای یادگیری موسیقی باشد. ما امیدوار هستیم که با راه اندازی این پلتفرم آموزشی شاهد بازخوردهای خوبی در حوزه موسیقی جدی باشیم.»
مسعود شعاری نوازنده، مدرس و عضو هیات مدیره خانه موسیقی هم پس از صحبت‌های پیرنیاکان اظهار کرد: «اکنون در تهران بیش از سه ساعت زمان صرف می‌شود که یک شاگرد موسیقی با معلم خود کارهای آموزشی را انجام دهد. بنابراین ایجاد چنین پلتفرمی در حوزه آموزش موسیقی می‌تواند نقش موثری برای ارتقای سطح آموزشی حوزه موسیقی ایفا کند. آنچه در این پلتفرم برنامه‌ریزی شده شرایط مناسبی برای آموزش موسیقی است که در عصر فناوری‌های دیجیتال می‌تواند دربرگیرنده ارزش‌های زیادی باشد روندی که می‌تواند مسائل مثبتی با همه آزمون و خطاها داشته باشد. قطعاً در حال حاضر هنرمندان مستعدی وجود دارند که می‌توانیم در بستر آموزش‌های آنلاین موسیقی استعدادهای خارق‌العاده آنها را کشف کنیم و به نتایج مثبتی هم در این زمینه برسیم. پس آنچه اکنون انجام می‌پذیرد فقط آموزش آنلاین موسیقی نیست. بلکه ایجاد یک بستر برای استعدادیابی هنرمندانی است که می‌توانند در قالب فرصتی که خانه موسیقی در حوزه آموزش فراهم ساخته به آینده امیدوار باشند.»

او درباره کلاس‌های آنلاین موسیقی توضیح داد: «در کلاس‌های آنلاین باید مولفه‌های بسیار مهمی رعایت شود که این نیازمند فراهم آمدن تسهیلاتی است که باید صورت پذیرد. فرایندی که یک مدرس و یک شاگرد نمی‌توانند به تنهایی آنها را انجام دهند. بنابراین لازم است که چارچوبی این مسیر را مدیریت کند. خدماتی که فکر می‌کنم در سامانه‌های جدید آموزش آنلاین موسیقی می‌تواند با دقت بیشتری صورت پذیرد.»

محرابیان و پرهیزگار مجریان پروژه سامانه آموزش آنلاین موسیقی درس آهنگ خانه موسیقی نیز در ادامه این نشست خبری برگزاری جلسات آموزش رایگان در حوزه درجه بندی کیفی هنرجویان بر اساس سبد اقتصادی آنها، تاکید بر ارائه یک پروژه فرآیند محور، تلاش برای تعادل سازی در شهریه‌های آموزشی حوزه موسیقی در قالب یک پروژه درون زا، تاثیر فضای مجازی در رشد و توسعه آموزش هنر، ایجاد یک بازار گسترده موسیقایی در فضای مجازی برای ارائه خدمات بهتر را از جمله ویژگی‌های راه اندای این سامانه برشمردند.
 
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اردیبهشت 1402 - 15:39

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود حمیدرضا نوربخش: رقیبِ آموزشگاه‌های موسیقی نیستیم | موسیقی ما