برنامه یاد بعضی نفرات
 
در پی توهین به ساحت سهراب بخشی
محمدرضا شفیعی کدکنی: موسیقی ایرانی میدانِ گسترشِ اعتبار و حیثیتِ ملّی ما در جهان بوده است
موسیقی ما- این روزها شاهدِ توهین به ساحتِ استاد «سهراب محمدی» در صدا و سیما بوده‌ایم. این موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و نوازندهٔ دو تار برجسته‌ی ایران، آخرین بازمانده‌ی بخشی‌های خودبند کرمانج شمال خراسان بود. در همین زمینه گفته‌ای از استاد «محمدرضا شفیعی کدکنی» را مرور می‌کنیم که موسیقی ایران را بخشی از آبروی ملی ما خوانده است.

این استاد برجسته‌ی ادبیات معتقد است: «روشنفکرانِ ما ازین نکته غافل‌اند که سه عنصر از عناصرِ فرهنگِ ایران‌زمین، همواره، در طول تاریخْ میدانِ گسترشِ اعتبار و حیثیتِ ملّی ما در جهان بوده است: شعرِ فارسی، موسیقیِ ایرانی و عرفانِ ایرانی. ما امروز در پیِ شکار سایهٔ مدرنیسم به ویران کردنِ این سه بنیاد برخاسته‌ایم و خیال می‌کنیم که دنیا عاشق چشم و ابروی ماست و منتظر است که ما یک جیغِ بنفش بکشیم و تمام جوایزِ ادبی دنیا را به درِ خانهٔ ما روانه کنند با فرمایشاتی نبوغ‌آمیز ازین نوع: «من آرزوهایم را اتو می‌کنم/ عشقم را لایِ شناسنامه‌ام می‌گذارم» و با جدولِ ضربِ آمیزشِ پارادایم‌های ناهمگون، پشت سر هم استعاره خلق کردن و آن را شَقُّ القمر پنداشتن.»
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 فروردین 1402 - 17:52

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود محمدرضا شفیعی کدکنی: موسیقی ایرانی میدانِ گسترشِ اعتبار و حیثیتِ ملّی ما در جهان بوده است | موسیقی ما