برنامه یاد بعضی نفرات
 
آهنگ‌ساز برجسته درباره‌ی مادر شعر پارسی اثر نوشت
«ارسلان کامکار» زندگی «رابعه» را در پنج پرده به زبان موسیقایی درآورد
موسیقی ما- «ارسلان کامکار» (نوازنده و آهنگ‌سازِ‌ برجسته) اپرایی با نامِ «رابعه» بر اساس نمایش‌نامه‌ی منظوم «رابعه رباب عشق» اثرِ مسعود یحیوی نوشته است. این اثر نگاهی به زندگی شگفت رابعه بلخی شاعر قرن چهارم هجری دارد؛ این در حالی است که این آهنگ‌ساز برجسته می‌گوید: «متاسفانه در موقعیتی قرار داریم که غم نان مردم از یک طرف و از طرف دیگر حمله روسیه به اوکراین و ترس از شروع جنگ تمام عیار جهانی وجود دارد و شاید حرف زدن درباره هنر سخت باشد؛ ولی چون هنر نباید در هر شرایطی متوقف شود باید این راه را ادامه دهیم.»

 «ارسلان کامکار» ادامه می‌دهد: «رابعه هم‌دوره با رودکی می‌زیسته و پدر و برادرش فرمانروایان بلخ و سیستان و قندهار، پاره ای از ایران آن روزگار بودند. عطار نیشابوری داستان عشق ناکام رابعه را در منظومه الهی‌نامه آورده و ابوسعید ابوالخیر و عبدالرحمن جامی رابعه را شاعری عارف و صوفی دانسته‌اند. اگرچه از رابعه اشعار کمی به جا مانده و باقی توسط برادرش یا همچون بسیاری از آثار رودکی در گذر زمان نابود شده؛ اما او را مادر شعر پارسی خوانده‌اند و عشق پرشور او به افسانه تبدیل شده است. رابعه بنت کعب نذر داشت تا با پای پیاده به کعبه برسد و رسیده بود.  حسادت و بی کمالی برادرش سبب شد نه تنها به حریم عشق او حمله کرد؛ بلکه جانش را نیز گرفت و فاجعه بارترین اتفاق این بود که برادرش تمامی اشعارش را سوزاند و از بین برد و ما این روزها فقط چند غزل و قصیده از او داریم.»
 
این آهنگساز خاطرنشان کرد: «اپرای رابعه در پنج پرده عشق تراژیک رابعه بلخی را تصویر می‌کند و موسیقی این اپرا را طی دو سال  ساختم. این اثر دوساعته ترکیبی از موسیقی کلاسیک و نواهای موسیقی ایرانی است.»
 
این هنرمند تاکید کرد: «دوست هنرمند من مسعود یحیوی روی متن این اثر کار کرده است و شعرهای رابعه در این اثر وجود دارد. شش سال پیش مسعود یحیوی متن را برای من به آموزشگاه آورد تا مطالعه کنم در نتیجه با اینکه کار سختی بود قبول کردم که روی این اثر اپرا بسازم. در نظر دارم اگر شرایط فراهم شود به زودی این اثر موسیقایی را ضبط کنم البته چون دو ساعت موسیقی است واقعا هزینه بر است، خیلی از همکاران باید با من دوستانه همکاری کنند تا بتوانیم این اثر را ضبط کنیم. همچنین می‌خواستم که این اثر را روی صحنه اجرا کنم در نتیجه با مسوولان تالار وحدت صحبت کردم. نظر بر این است نقش رابعه و مادرش را باید دو تک خوان خانم اجرا کنند در نتیجه در حال فکر کردن درباره این موضوع هستم تا بتوانم به نتیجه درستی برسم. من دوست دارم این اثر را در ایران اجرا کنم و پیشنهادهایی برای اجرا در آذربایجان و اوکراین قبل از حمله روسیه، داشتم.»‌
تاریخ انتشار : شنبه 14 اسفند 1400 - 12:08

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود «ارسلان کامکار» زندگی «رابعه» را در پنج پرده به زبان موسیقایی درآورد | موسیقی ما