برنامه یاد بعضی نفرات
 
توسط انتشارات خنیاگر
«سینا علم» دفتر اول و دوم کمانچه ‌نوازی نوین را منتشر کرد
موسیقی ما- دفتر اول و دوم کمانچه ‌نوازی نوین تألیف سیـنا علم توسط نشر خنیاگر منتشر شد. مؤلف در این کتاب تلاش کرده است تا کمانچه را به‌عنوان یک ساز زهی-آرشه‌ای کامل بشناساند و شخصیتی «کششی» برای آن بسازد. «علم» همچنین تجربه‌ی تغییر کوک و دلایل ایجاد چنین رویکردی را توضیح داده است.

مولف کتاب، درباره‌ی این مقوله‌ی «انتقالی بودن ساز کمانچه» که سال‌ها آهنگسازان و نوازندگان با آن درگیر بوده‌اند را توضیح داده است. او اعتقاد دارد اشتباه بزرگی که موجب سختی در نگارش و نوازندگی می‌شود، نگاه انتقالی به این ساز بوده  و حالا با نگاه بی‌طرفانه این مساله مورد بررسی قرار گرفته است. نوشتن اِتودها (که با عنوان چالش آمده‌اند) و دونوازی‌هایی برای دو کمانچه که جای خالی آن حس می‌شد از دیگر اهداف این کتاب است.

مؤلف در دفتر دوم به تحصیل فواصل موسیقی ایرانی با تمرین‌هایی از نوع اِتودها و قطعات و دو‌نوازی‌ها می‌پردازد تا تمام تکنیک‌هایی را که در دفتر اول به آنها پرداخته و همچنین در ادامه به آنها می‌پردازد رنگ‌و‌بوی موسیقی دستگاهی ببخشد. همچنین با تجربۀ تغییر کوک و دلایل ایجاد چنین رویکردی مواجه خواهیم شد که از لحاظ رزونانس (تشدید صدا) و نحوۀ انگشت‌گذاری‌های متفاوت دنیای تازه‌ای را فراروی مخاطب می‌گذارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آبان 1400 - 14:05

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 12 آبان 1400 - 15:43

دیروز گرفتم. متن و دیباچه زیبای هومن خلعتبری هم به وزن کتاب افزوده و اون رو وزین‌تر کرده . تبریک میگم به آقتی سینا علم

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود «سینا علم» دفتر اول و دوم کمانچه ‌نوازی نوین را منتشر کرد | موسیقی ما