برنامه یاد بعضی نفرات
 
مدیر کل دفتر موسیقی در ویبنار پنجاهمین سالگرد اتحاد دوستی ایران و چین
محمد اله‌یاری: موسیقی ابزار دیپلماسی فرهنگی میان ایران و چین است
موسیقی ما- مدیر کل دفتر موسیقی در وبینار پنجاهمین سالگرد اتحاد دوستی ایران و چین گفت: برگزاری هفته مشترک موسیقی ایران و چین گام مهمی در زمینه دیپلماسی فرهنگی خواهد بود.
 
وبینار پنجاهمین سالگرد اتحاد دوستی ایران و چین با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار و با حضور مدیران حوزه موسیقی وزارت فرهنگ چین، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، رایزن چین در ایران، دبیر دوم سفارت چین و کارشناس حوزه فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، زمینه‌ فعالیت‌های فرهنگی میان دو کشور بررسی شد.
 
در ابتدا مدیرکل دفتر موسیقی با تاکید بر دیپلماسی فرهنگی گفت: «فعالیت‌های فرهنگی بین المللی با تعامل کشورها و نهادها محقق می شود و در  این زمینه می‌توان از موسیقی که زبان مشترک به شمار می‌رود، استفاده کرد. این دو کشور می‌توانند با برگزاری هفته مشترک موسیقی به گسترش روابط وسعت ببخشند. عرصه فرهنگ و هنر می تواند نقش بسیار مهمی در تقویت روابط دو ملت و دو کشور ایفا کند. در ایران جشنواره‌های متفاوتی برگزار می‌شود که یکی از آنها جشنواره بین المللی موسیقی فجر است که هرساله به صورت منظم برگزار شده و میزبان چهره‌های معتبر بین المللی فراوانی تا به امروز بوده و می‌تواند محفل مناسبی برای هنرمندان کشور چین نیز در این بخش باشد.»
 
اله یاری افزود: «ایران دارای دو ارکستر ملی و سمفونیک است که این ارکسترها زیر نظر بنیاد رودکی به عنوان یکی از مهمترین مراکز فرهنگی و هنری ایران، اداره می‌شوند. برگزاری اجرای مشترک و یا ساخت سمفونی توسط ارکسترهای دو کشور از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. نمایش آثار فرهنگی و هنری کمک می‌کند تا مردمان دو کشور بیش از پیش با فرهنگ یکدیگر آشنا شده و در نتیجه تعاملات فرهنگی و هنری نیز بین دو کشور بیشتر شود.»
 
مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی نیز در ادامه گفت: «چنانکه که گفته شد بنیاد رودکی از مراکز مهم فرهنگی و هنری و دارای زیر مجموعه‌های متعددی از جمله برج آزادی، تالار وحدت، رودکی و فردوسی است. برج آزادی یکی از دو نماد معروف و اصلی تهران و یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی شهر تهران است که هر سال گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای تماشای آن به میدان آزادی مراجعه می‌کنند. این برج دارای سالنی با ظرفیتی ۳۰۰ نفری برای برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری است.»
در پایان این جلسه در حوزه ارتباط هنری  پیشنهادات و نظراتی ارائه و مقرر شد کارگروهی برای پیگیری و بررسی کارشناسی و تخصصی پیشنهادات تشکیل و مقدمات عقد تفاهم نامه هنری بین دو کشور فراهم شود. همکاری مشترک ارکستر سمفونیک دو کشور، حضور هنرمندان موسیقی دو  کشور در جشنواره های موسیقی کشور میزبان، ساخت و اجرای قطعات موسیقایی مشترک از جمله مفاد این تفاهم نامه خواهد بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 فروردین 1400 - 14:33

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود محمد اله‌یاری: موسیقی ابزار دیپلماسی فرهنگی میان ایران و چین است | موسیقی ما