برنامه یاد بعضی نفرات
 
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز ملی خیام
سید عباس صالحی: خیام از «آمد» و «شد» دنیا، «اکنون» را کشف کرد
موسیقی ما - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز ملی خیام پیامی صادر کرد.

متن پیام سید عباس صالحی به شرح زیر است:
 
«در آسمان پرستاره تاریخ تمدن و اندیشه‌ی ایران، حکیم خیام نیشابوری نامی آشنا برای عموم ایرانیان و هفت اقلیم جهان است. اگر نگوییم «خیام» جهانی‌ترین شناسنامه ما ایرانیان است، دست‌کم یکی از نمادهای هویت‌بخش و معرّف فرهنگ و اندیشه ایرانی در سراسر گیتی است.
 
 او که در شهر دانشمندپرور نیشابور پا به عرصه‌ی وجود گذاشت، با استفاده از فضای مساعد و مستعد علمی و فرهنگی آن دیار، بالیدن گرفت و فرصت کم‌نظیری یافت تا به اعماق فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی راه پیدا کند و در عرصه‌ی دانش به جایگاهی رفیع دست یابد.
 
 آزاداندیش آزاده‌ای که از یک‌سو قله‌های ریاضیات و نجوم را فتح کرد و از سوی دیگر در ادبیات و عرفان جایگاهی درخور یافت و معنایی دیگر به زندگانی بخشید. شاید در نگاه نخست، دوگانه‌ها و چندگانه‌های ابعاد شخصیتی و روحیات حکیم عمر خیام، ما را به ورطه تردید سوق دهد و در مسیر شناخت ابعاد وجودی این دانشمند کم‌نظیر دچار گمراهی کند؛ امّا همین ابعاد چندگانه متنوع، به وحدتی می‌انجامد که نشانگر آرامش رازآلود در زندگانی خیام است. از رسالات او در فلسفه، ریاضی، هندسه، حکمت، عرفان و موسیقی و از نوروزنامه تا رباعیات، همه و همه پیام واحدی را بازگو می‌کند. خیام در کنار وجوه علمی و دانش بالای خود در هندسه و ریاضیات که در ظاهر خشک و بی‌رنگ است، در حوزه‌ی عرفان، ادبیات و شعر از چنان شور و رنگی برخوردار است که رازهای این دنیای فانی و زودگذر را بر ما آشکار و آشنا می‌سازد.
 
خیام از «آمد» و «شد» این دنیا، «اکنون» را کشف کرده است و به ما می‌آموزد که «دم» را غنیمت شمریم و قدر فرصت‌های امروز زندگی را بیشتر بدانیم. کشف اکنون، روح شوریده‌ای از خیام ساخته و سفرهای متنوع او از عالم فلسفه به عرفان و از هندسه و ریاضیات به نجوم و عدم توقف در یک منزل را ممکن و میسور ساخته است. تردیدی نیست که پیمودن این مراحل و حالات مختلف تنها از یک جان رسته از تعلقات دنیا ساخته است. آثار خیام، ترجمانی روان و گویا از رها شدن از بندها و قیود دنیای فانی و آیینه‌ای تمام‌نما برای انسان‌های آزاده‌ای است که از بند تن رها شوند و گوهر جان را بیابند و همچون خیام در جهان جان و اندیشه جاودان شوند.
 
نکوداشت هرساله این دانشمند بزرگ عالم اسلام، فرصت مغتنمی است که از دانش و نگرش خیام که نیاز دنیای امروز است و شرایط اخیر حاکم بر جهان و شیوه‌ی زیست پساکرونایی اهمیت آن را دوچندان ساخته، بهره جسته و قدر امروز را بیشتر بدانیم.
 
 فرا رسیدن 28 اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری را گرامی داشته و از درگاه خداوند منان رسیدن به روزهای روشن و فرداهایی بهتر را برای ایران و ایرانیان آرزومندم.»
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 14:07

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود سید عباس صالحی: خیام از «آمد» و «شد» دنیا، «اکنون» را کشف کرد | موسیقی ما