برنامه یاد بعضی نفرات
 
با داوری آذرسینا، معتمدی و طریقی برگزار شد
انتخاب سکوت در آخرین برنامه هزارصدای 95
موسیقی ما - عصر روز پنجشنبه 19 اسفند ماه، آخرین برنامه هزارصدای سال 95 درفرهنگسرای ارسباران برگزار شد. این برنامه هم مثل دو برنامه قبل از آن به موسیقی کلاسیک ایرانی اختصاص داشت تا همه برنامه‌های مقدماتی بخش کلاسیک انجام شود و مطابق روال سال‌های گذشته، فینال بخش پاپ و بخش کلاسیک ایرانی به بهار سال آینده موکول شود.
 
در آخرین برنامه دور مقدماتی و آخرین برنامه سال، «مهدی آذرسینا» به عنوان کارشناس آهنگسازی و نوازندگی، «محمد معتمدی» به عنوان کارشناس آواز و «غلامرضا طریقی» به عنوان کارشناس شعر و ترانه روبروی تماشاگران و گروه‌های شرکت‌کننده نشستند و آثار را تحلیل کرده و در نهایت یکی از گروه‌ها را به عنوان گروه برگزیده معرفی کردند.
 
برنامه با خواندن شعری از غلامرضا طریقی با مطلع «حالم بد است مثل زمانی که نیستی، دردا که تو همیشه همانی که نیستی» توسط آرش نصیری آغاز شد. سپس تیتراژ برنامه پخش شد و مطابق روال هر برنامه که به یکی از بزرگان تقدیم می‌شود، این برنامه به مناسبت هشتم اسفند، سالروز درگذشت استاد «غلامحسین بنان»، به این بزرگمرد موسیقی ایران تقدیم شد. به این مناسبت تیتزاژ روی آهنگ «تا بهار دلنشین» بنان ساخته شد که آهنگی از زنده‌یاد مهدی خالدی روی شعری از زنده‌یاد بیژن ترقی است.
 
سپس کارشناسان درباره برنامه هزارصدا و لزوم توجه به جوانان سخن گفتند و بعد از آن اولین گروه بخش مسابقه به روی صحنه دعوت شد که «گروه سکوت» بود با سرپرستی، آهنگسازی و خوانندگی آن با «امین یساولی» بود. یساولی خود نوازندگی عود را به عهده داشت و نوید عرب با سنتور، رهی رحمانی با گیتار و داوود فرشچیان با پرکاشن او را همراهی می‌کردند.
 
هنگام معرفی اعضای گروه، مدیر و مجری برنامه آرش نصیری اشاره کرد که این گروه اولین گروهی است که در ترکیبش از ساز گیتار استفاده کرده است. آنها دو شعر از یک شاعر جوان به نام «مصطفی قائم‌مقامی» را در دو بخش تصنیف و آواز خواندند. شعر آواز این گروه غزلی با مطلع «دیگر مرا ببین که مرا شور و حال نیست/ جز میوه‌های دلم میوه کال نیست» بود و شعر تصنیف هم غزلی با مطلع «تقویم ما ورق نخورد و زمستان نشسته است / یعقوب ما درون کلبه ی احزان نشسته است» بود.
 
«گروه نوای جان» گروه بعدی بود که به اجرای برنامه پرداخت و محمدرضا عزیزی (تار، آهنگساز و سرپرست گروه)، پوریا سلیمانی (نی)، میلاد جعفری (شورانگیز)، جلال نقی‌لو (تمبک)، مسعود جعفری (دف) و پوریا عابدینی (آواز) اعضایش بودند.
 
این گروه شعر «مشنو ای دوست که غیر از تو مرا یاری هست/ یا شب و روز به جز فکر توام کاری هست» سعدی را در بخش آواز و شعر «یا رب سببی ساز که یارم به سلامت/ بازآید و برهاندم از بند ملامت» حافظ را در بخش تصنیف اجرا کرد.
 
سومین گروه شرکت‌کننده، «گروه صفا» به سرپرستی و نوازندگی نی «محمود مرادی»، آواز «امیرعباس ابراهیمی»، تار «صادق شهبازی» و تنبک «مهدی ایمانلو» بود که گروه باتجربه‌ای به نظر می‌رسید، اما بنا به اعلام سرپرست گروه، یکی-دو روزه و صرفاً جهت همراهی با خواننده گروه شکل گرفته بود و تمرین کافی نداشت. ابراهیمی خواننده گروه، غزلی از محمدعلی بهمنی با مطلع «با تو از خویش نخواندم، که مجابت نکنم/ خواستم تشنه ی این کهنه شرابت نکنم» را اجرا کرد و در بخش تصنیف هم، تصنیف «آتشِ دل» استاد جلال تاج اصفهانی با آهنگسازی عبدالحسین برازنده و شعر حسن صدر سالک با این مطلع «دل در آتش غم رخت تا که خانه کرد/ دیده سیل خون به دامنم بس روانه کرد» اجرا شد.
 
پس از این اجرا، نصیری توضیح داد که در بخش مسابقه هزارصدا همه گروه‌ها ملزم هستند تصنیفی از خودشان را بخوانند اما این گروه با توجه به ناهماهنگی‌های به وجود آمده از تصنیفی قدیمی استفاده کرد. پس از این اجرا، حمیدرضا منفرد با نوازندگی شاهین صفایی به عنوان خواننده میهمان قطعه آواز و تصنیفی را اجرا کرد.
 
در یکی از میان برنامه‌ها، فیلمی از یکی از اجراهای مهدی آذرسینا، مسعود شناسا و محمد اخوان پخش شد. این اجرا مربوط به کنسرت آذرسینا در برج آزادی بود و گروه قطعه «بیداد» ساخته این هنرمند پیش‌کسوت را اجرا می‌کردند.
 
میان‌برنامه بعدی، پخش تیزر کوتاهی درباره مراسم رونمایی آلبوم «قانون بی قانون» رابعه زند بود. این برنامه قرار است یکشنبه 22 اسفند در فرهنگسرای نیاوران برگزار شود. پس از پخش این تیزر، نصیری بیوگرافی کوتاهی از این نوازنده مطرح قانون را خواند و از حضار برای شرکت دراین مراسم دعوت کرد.
 
در پایان برنامه هیات داوران و گروه‌های شرکت‌کننده به روی صحنه دعوت شدند و ابتدا مهدی آذرسینا درباره کار این گروه‌ها مقدمه کوتاهی بیان کرد و سپس غلامرضا طریقی به نمایندگی از هیات داوران گروه «سکوت» را به عنوان گروه برگزیده معرفی کرد.
 
هزارصدا برنامه‌ای برای حمایت و راهنمایی چهره‌های تازه موسیقی است که از سال 1392 به مدیریت آرش نصیری در فرهنگسرای ارسباران آغاز به کار کرده و هم اکنون در دو بخش پاپ و سنتی هر ماه یک بار برگزار می‌شود. این برنامه هفدهمین و آخرین برنامه هزارصدای برگزارشده در سال 1395 بود و بنابر اعلام نصیری، برنامه بعدی هزارصدا پنجشنبه 17 فروردین 1396 برگزار خواهد شد. در اولین برنامه هزارصدا در سال 1396، چهار گروه ارمغان مهر، نواهور، نوای خیال و سکوت که در چهاربرنامه هزارصدا در پاییز و زمستان برگزیده شدند، با هم مسابقه خواهند داد تا دو گروه دیگر فینال هزارصدا انتخاب شود. فینال هزارصدای پاپ و سنتی نیز در اردی‌بهشت ماه برگزارخواهد شد.
 
  • * حاشیه‌ها:
- وقتی آرش نصیری گروه سکوت را معرفی می‌کرد، عنوان کرد این اولین بار است که یکی از گروه‌ها از ساز گیتار در تنظیم کار گروهی‌اش بهره می‌گیرد و درست هم باید در این برنامه باشد و نوازنده‌اش هم باید درست کنار استاد آذرسینا نشسته باشد. بعد از اجرای گروه، وقتی آذرسینا خواست سخنانش را آغاز کند به این نکته اشاره کرد و گفت که مخالفتی با هیچ سازی ندارد و اتفاقاً از کارکرد درست این ساز در تنظیم گروه هم تعریف کرد. نکته جالب هم آن بود که در هیات داورانی که این استاد سنت‌گرای موسیقی ایرانی بزرگترشان بود هم، همین گروه به عنوان گروه برگزیده انتخاب شد.
 
- محمد معتمدی در چندین بخش سخنان تاثیرگذاری بیان کرد. یکی از آنها در اوایل صحبت‌هایش بود که گفت خواننده باید چیزی را بخواند که به نوعی به آن اعتقاد داشته باشد و در واقع برایش درونی شده باشد. در بخش دیگری او سخنانی درباره دانش استاد مهدی آذرسینا بیان کرد و گفت ایشان به بسیاری از رموز و دانش‌های واقعی مرتبط با موسیقی ایرانی آگهی دارند. او پیش از آن درباره فرق بین موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی اصیل ایرانی سخن گفته بود.
 
- خواننده آخرین گروه شرکت‌کننده یعنی امیرعباس ابراهیمی، غزلی از استاد بهمنی را در بخش آواز خواند و غلامرضا طریقی اشاره کرد که چند شب پیش از آن همین غزل را با یک آهنگ پاپ شنیده و این غزل و فرم اجرای آن را تایید کرد. البته آذرسینا ضمن احترام به نظر طریقی عنوان کرد غزلیات و اشعار با کلمات جدید با فرم موسیقی دستگاهی ایران مشکل ساختاری دارند و باید برای اجرای آنها با آواز تمهید دیگری اندیشید.
 
- نصیری در ابتدای برنامه عنوان کرد که معتمدی امروز بین دو زنجانی نشسته است. همچنین یکی از گروه های شرکت‌کننده «نوای جان» بود که از زنجان در این برنامه شرکت کرده بود اما نظر هیات داوران را جلب نکرد.
 
- دکتر خداداد، رحمت شاکری، فاضل جمشیدی، ابراهیم اسماعیلی اراضی، رابعه زند و فرشته هوشمند از جمله هنرمندان مهمان برنامه بودند.
تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395 - 20:55

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود انتخاب سکوت در آخرین برنامه هزارصدای 95 | موسیقی ما