برنامه یاد بعضی نفرات
 
با حضور جمعی از شعرا و مسئولان
آیین بزرگداشت زنده‌یاد قیصر امین‌پور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد
موسیقی ما - همزمان با سالروز درگذشت مرحوم دکتر قیصرامین‌پور - شاعر و غزل سرای نامدار انقلاب - شب گذشته آیین بزرگداشتی با همکاری دفتر شعر جوان و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و با حضور خانواده‌ی این شاعر فقید و معاون هنری وزارت ارشاد درسالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
 
«سید عباس سجادی» -مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران- در ابتدای این برنامه با بیان اینکه «قیصر امین‌پور» انسان غریبی بود، بیان داشت: «پشت چهره همیشه خندان او همواره یک غم نهفته بود؛ زیرا این شاعر بزرگ هیچ گاه از درد جامعه دور نبود .»
 
در ادامه  مقاله دکتر نظری استاد دانشگاه  در خصوص قیصر امین‌پور نیز قرائت شد که در بخشی ازاین مقاله آمده است: «قیصر ازمعدود شاعرانی است که اخلاق وانصاف را در اشعارش رعایت کرده است. او شاعری بوده که انقلاب را تجربه کرده ولی ازشتاب زدگی دراشعارش اجتناب می‌کند، دراشعار قیصر می‌توان ظرایف و تعامل را دریافت کرد. قیصر شاعری است که ساکن آرمان شهر و سازنده  آرمان شهر بود. قیصر جامعه‌ای آرمانی که عدالت درآن گسترده باشد طلب می‌کرد، آرمان شهری که پیوند میان فرد و مذهب را می‌پندارد.»
 
در ادامه‌ی این مراسم «ساعد باقری» - شاعر وترانه‌سرا- با بررسی اشعار اجتماعی نیما و قیصر امین‌پور و با بیان اینکه بعد از کودتای 28 مرداد، درحوزه ادبیات معاصر گردش چرخه‌ی امید و ناامیدی کارساز است،عنوان داشت: «دراشعار معاصر شاعران ایران،گردش امید و ناامیدی  محرز است؛ اما سماجتِ امید کارساز می‌شود. امید دوم که امید مجرب است دوباره امید نخست می‌شود و این چرخه هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود، یعنی دراین چرخه دوبار امید را می توان دید. با توجه به این چرخه می‌توان چهار شعر نیما و چهار شعر قیصر امین‌پور را باهم مقایسه کرد. اشعار نیما چون پادشاه فتح،آقا توکا و اشعاری چون میراث باستانی و نوبت از قیصر امین‌پور را می توان دراین نوع اشعار دید. دراین اشعار یاس مطلق وجود دارد ولی در نهایت سوسوی امید را نیز می توان ملاحظه کرد.
 
«محمد علی بهمنی» شاعر و غزل سرای صاحب نام کشور نیز در این برنامه با بیان اینکه قیصر کاشف راز بود، قطعه شعری را درمورد قیصر امین‌پور قرائت کرد. در ادامه مصطفی ملکیان - نویسنده و مولف-  پیرامون شخصیت قیصر امین‌پور گفت: یکی از مشکلاتی قیصر در اشعارش به آن اشاره می کند فاصله گرفتن از کودک درونش است. در واقعا این منشا بسیار مهمی است در  دردها و رنج های او که علاوه بر درد و رنج مردم ، شخصیت بیرونی او بسیار سالخورده‌تر از درونش بود. این شاعر در اشعار خودش به 18 نیاز کودک درون خودش اشاره می‌کند که قابل توجه است. با این وجود اولین و مهمترین نکته در اشعار قیصر «عاشقی» است.
 
در پایان این برنامه با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد و اسرافیل شیرچی هنرمند خوش نویس، یکی از آثار ارزشمند این هنرمند به خانواده امین‌پور هدیه شد. در این برنامه مهمانانی چون فاضل جمشیدی، سهیل محمودی، محمد سلمانی، غلامرضا طریقی و چیستا یثربی همچنین زیبا اشراقی همسر مرحوم قیصر امین‌پور حضور داشتند.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 آبان 1395 - 15:31

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آیین بزرگداشت زنده‌یاد قیصر امین‌پور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد | موسیقی ما