برنامه یاد بعضی نفرات
 
همنوازى پيانو و آواز براى تجليل از اساتيد بزرگ موسيقى ايران
تالار وحدت میزبان جشن تولد انوشیروان روحانی شد
موسيقي ما - پنج‌شنبه شب در تالار وحدت جشن تولدی تحت عنوان «به همان سادگی» توسط گروه  بی‌حصار» برای خالق قطعه «تولدت مبارک» برگزار شد. به گزارش سایت «موسیقی ما»  پنجشنبه اول مرداد ماه که مصادف است با هفتاد و ششمین زادروز تولد آهنگساز بزرگ موسیقی ایران انوشیروان روحانی، برنامه‌ای با بازخوانی آثار اساتید موسیقی ایران همچون روح الله خالقی، همایون خرم، علی تجویدی و همچنین انوشیروان روحانی با همنوازی پیانوی مزدا انصاری و نگین سریر و آواز مسعود یکتا روی صحنه رفت.

در بخش اول برنامه که به نوازندگی مزدا انصاری و آواز مسعود یکتا اختصاص داشت در ابتدا «پیش درآمد همایون» از استاد علی اکبر شهنازی و «شب جوانی» از آثار استاد روح الله خالقی به صورت بی‌کلام اجرا شد و بعد از آن قطعه «عاشقم من» اثری از مجید وفادار با شعری از رهی معیری روی صحنه رفت. قطعات اجرایی این برنامه در بروشور ذکر نشده بود و با اجرای هر قطعه نام اثر به همراه نام آهنگساز و شاعر آن روی صفحه‌ای در پشت سن نقش می‌بست که یکتا بعد از اجرای اولین قطعه دلیل این کار را غافلگیر کردن مخاطب عنوان کرد و در ادامه با انتقاد از کمرنگ شدن روح آثار موسیقی در این روزها، درباره هدف اجرای چنین کنسرتی گفت: «ما در این اجرا می‌خواهیم به صفا و صمیمیت و سادگی که در روزگار خلق این آثار وجود داشت، اشاره کنیم که باعث خلق آثاری ماندگار شد. آثاری که هر چه بیشتر شنیده می‌شوند، بیشتر به دل می‌نشینند. هدف ما هم همین است و می‌خواهیم از این زاویه به کنسرت نگاه کنیم و قصد نداریم به جای آهنگساز و خوانندهای این بالا حضور داشته باشیم.»

 قطعات «تو بخوان» به آهنگسازی جواد لشکری و کلام معینی کرمانشاهی، «آذربایجان» اثری از روح الله خالقی و شعر رهی معیری، «به کنارم بنشین» ساخته مهدی خالدی با شعری از رهی معیری، «بوی جوی مولیان» کاری از روح الله خالقی که به‌صورت بی‌کلام اجرا شد، «تو را دیدم» ساخته همایون خرم و کلام معینی کرمانشاهی، « یلمان در آواز دشتی» به یاد غلامحسین بنان با شعری از سخن‌سرای نامی سعدی شیرازی، «دیدی ای مه» از ساخته‌های حسین یاحقی و کلام رهی معیری، «رسوا شد دلم» به آهنگسازی علی تجویدی و شعری از رهی معیری و «کجا رفتهای» از کارهای همایون خرم با شعری از بیژن ترقی پایان بخش قسمت اول این اجرا بودند. مزدا انصاری در انتهای بخش اول برنامه ضمن تجلیل از اساتید بزرگ موسیقی از استاد جواد لشکری که در تالار وحدت حضور داشت تجلیل کرد و با حضور این پیشکسوت موسیقی روی سن، تابلویی از معرق به او به یادگار داده شد.
 
  • اجرای قطعه « تولدت مبارک» و تجلیل از خالق ترانه « سلطان قلب‌ها»
بخش دوم برنامه به اجرای آثاری از استاد انوشیروان روحانی اختصاص داشت و نگین سریر با حضور روی سن هشت قطعه از ماندگارترین آثار این آهنگساز را به مناسبت تولد او نواخت. رپرتوآر اجرایى این بخش به قطعات «فریاد» (دور از آشیان) به صورت بیکلام، «گل سنگم» با شعری از بیژن سمندر،  بی من مرو» با کلام مولوی، «گل حسرت» (زیبا پرستی) با شعری از نظام فاطمی، «عاشق شدم من» با کلام مهدی سهیلی و «سرود ایران» با شعری از امان منطقی اختصاص داشت که مسعود یکتا قبل از خواندن اين قطعه اعلام کرد که این سرود سالها پیش توسط گروه سرود کودکان اجرا شده و تا به حال هیچ خوانندهای آن را نخوانده است و به این ترتيب او اولین کسی است که این قطعه را به‌صورت زنده روی سن اجرا می‌کند.
 
 بخش بعدی برنامه با سورپرایزی برای مخاطبان همراه بود و نگین سریر با تبریک تولد انوشیروان روحانی و پدرش محمد سریر قطعه «تولدت مبارک» یکی از ساخته‌های روحانی را اجرا کرد که ادای دینی به استاد و پدرش بود.شاید جالب باشد بدانید قطعه تولدت مبارک» در سال 1349 به سفارش تولیدکنندگان ماشین پیکان با شعری از پرویز خطیبی و آهنگ انوشیروان روحانی ساخته شد اما از همان دوره تا به امروز به عنوان یکی از معروفترین قطعات ایرانی برای جشن تولدها خوانده میشود و به این ترتیب تبدیل به بخش پررنگی از خاطرات ایرانیان شده است.

بعد از اجرای این قطعه محمد سریر روی سن آمد و با گرامی داشتن موسیقی ملی و آهنگسازان پیشکسوت، خوشحالی خود را برای شنیدن موسیقی ملی به صورت ریشهای در این کنسرت ابراز کرد و از ارکستر موسیقی ملی گفت؛ اینکه موسیقی ملی ما انقدر غنی است که نیاز به ارکستر بزرگ ندارد و با همین همراهی کوچک هم اغنا کننده است.
 
بعد از آن محمد علی شیرازی خالق کلام بسیاری از قطعات خاطرهانگیز همچون قطعه «شکار» با مطلع «وقتی رسید آهو هنوز نفس داشت»، «زندونی» با آهنگی از انوشیروان روحانی، «وقف پرندهها» با صدای قاسم افشار و... روی صحنه آمد و با انتقاد از شعرهایی که این روزها در موسیقی میشنویم گفت: «کلام زیبا و ساده همیشه در دل مردم جا داشته و ماندگار شده است اما این روزها در ترانهها فقط کم مانده فحش دهند و متاسفانه هر حرفی را به نام ترانه به خورد مردم میدهند.» در پایان، خالق ترانه «سلطان قلبها» با تبریک تولد انوشیروان روحانی آرزو کرد همچون گذشته شاهد آثاری ماندگار درکلام و موسیقی باشیم و در ادامه، اجرای قطعه «سلطان قلبها» به این پیشکسوتِ ترانه تقدیم شد.
 
بعد از این تجلیلها قطعات «آواز با عشق» و «برای وطن» از ساختههای محمد سریر و اشعاری از فریدون مشیری و تورج نگهبان که پیش از این با صدای زنده یاد محمد نوری شنیده بودیم هم پایان بخش این کنسرت بودند.
 
 در این اجرا که مانند بسیاری از برنامههای این روزها -در بخشهای مختلف هنری مثل سینما، تئاتر و موسيقى- مروری بر آثار گذشتگان و به نوعی خاطرهبازی و بزرگداشت پیشکسوتان مربوط میشد، بسیاری از آثارهنرمندان بزرگ به گونهای اجرا شدند که گویی خواننده با ضرورتهای موسیقی دستگاهی و حرکت گوشهها از بم به اوج به آن اندازه که باید در این قطعات ارتباط برقرار نکرده بود و در نتیجه نتوانست آنطور که باید آن را به مخاطب خود منتقل کند. در برخی موارد اجرای یکنواخت و بعضا خالی از ظرافت و حس -که علیالخصوص برای اجرای این قطعات خاطرهانگیز نيازش كاملا حس میشود- باعث شد با توجه به زمان طولانی برنامه که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید، اجرای آثار بزرگان موسیقی ایرانی در این کنسرت کمی برای مخاطب خستگی به همراه داشته باشد و شاید اگر قطعات ماندگاری که بارها شنیده شدهاند برای این اجرا انتخاب نمیشد، مخاطب به مراتب کار سختتری را پیشرو داشت.
 
جواد لشکری، سامان احتشامی، محمدعلی شیرازی، محمد سریر، حسن ریاحی و مهیار علیزاده از جمله مهمانان کنسرت شب گذشته بودند.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 3 مرداد 1394 - 11:51

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود تالار وحدت میزبان جشن تولد انوشیروان روحانی شد | موسیقی ما