باران تویی
 
برنامه یاد بعضی نفرات
 
اولین آلبوم مجوزدار رپ رونمایی شد
موسیقی ما هیچ‌وقت سانسور نشد
موسیقی ما - عصر روز پنجشنبه 17 اردیبهشت ماه، آلبوم «فراموشی» که اولین آلبوم مجوزدار رپ محسوب می‌شود، در شهرکتاب فرشته رونمایی شد.به دلیل حواشی ایجاد شده و حساسیت روی سبک آلبوم که این مدت در تبلیغات به عنوان اولین آلبوم رپ مجوزدار از آن یاد می‌شد، این برنامه با یک ساعت تاخیر شروع شد و «پیروز ارجمند»، مدیر کل دفتر موسیقی که قرار بود طی اعلام قبلی در رونمایی این آلبوم شرکت کند، در مراسم حضور پیدا نکرد. کاوه عابدین، خواننده بخش رپ این اثر در این‌باره گفت: «آقای ارجمند وقتی متوجه شدند قرار است امروز از این آلبوم رونمایی شود، اصرار داشتند به مراسم بیایند و می‌خواستند درباره دلایل مجوز گرفتن این آلبوم هم توضیحاتی را بدهند که متاسفانه با این که تا آخرین لحظه منتشر ایشان ماندیم، نتوانستند در اینجا حضور پیدا کنند.» روزبه بمانی، شاعر این آلبوم هم یکی دیگر از غایبین مراسم بود.

به گزارش سایت موسیقی ما در ادامه کاوه عابدین، درباره نحوه شکل‌گیری این آلبوم که مربوط به دوران دبیرستان‌شان می‌شد گفت: «ایده این آلبوم ده سال پیش شکل گرفت، ما سه دوست دبیرستانی بودیم که یکی از ما (مهدی فهیمی) صدای خوبی داشت و یکی از ما هم خوب پیانو می‌زد که البته برای ادامه تحصیل به امریکا رفته است. با هم شروع به کار کردیم و خروجی کار موسیقی شد که شاید بتوان به آن گفت، موسیقی رپ. من فکر می‌کنم این فضا برگرفته از موسیقی رپ و بیشتر به هیپ‌هاپ نزدیک است، چون در رپ ما چنین هارمونی نمی‌شنویم.» عابدین درباره نحوه همکاری با روزبه بمانی ادامه داد: «ده سال پیش بود که از طریق دکتر «افشین یدالهی» و طی یک پروسه شش ماهه متوجه شدیم در انجمن ترانه‌سرایان می‌توانیم با شاعران مختلف روبه‌رو شویم و با هر کس که به فضای فکری ما نزدیک‌تر بود همکاری کنیم، اینگونه بود که به روزبه بمانی رسیدیم و روزبه آن زمان همه ترانه‌های آلبوم را با فکر و ایده‌ای که ما در سر داشتیم سرود.»

او درباره ده سال توقیف این آلبوم گفت: «ده سال زمان زیادی است که یک ایده بخواهد به گوش مخاطب برسد اما الان خوشحالیم که توانستیم این ایده را بالاخره با مخاطبمان تقسیم کنیم. در این مدت هر دو، سه سال یک بار کار را برای مجوز می‌بردم. یکی از آخرین دفعات سال 88 بود که آلبوم را به ارشاد بردم اما خب طبیعتا آن دوره زمان خوبی برای این کار نبود و آخرین بار تابستان پارسال این کار را کردم که به لطف تغییرات وزارت ارشاد توانستیم مجوز آلبوم را بگیریم.»

«مهدی فهیمی»، خواننده دوم گروه اتل متل که بخش پاپ و وکال‌های غیر رپ را اجرا کرده است هم در سخنان کوتاهی ایده اصلی شکل‌گیری این آلبوم را متعلق به کاوه عابدین دانست و گفت: «ایده اصلی این کار برای کاوه بود و با همان حال و هوای مدرسه‌ای شروع شد. یک روزهایی کاوه خودش ترانه می‌نوشت و به ما می‌گفت کلی پول داده‌ام و این ترانه را خریده‌ام که ما انگیزه بگیریم و روی آلبوم کار کنیم. نتیجه و خروجی کار واقعا حاصل پشتکار خود کاوه است.»

این نوع موسیقی در این سال‌ها هیچ‌وقت نتوانسته در زمره موسیقی‌های مجوز دار قرار بگیرد، اما عابدین از داشتن مجوز موسیقی و کلام این آلبوم در این مدت خبر داد و گفت: «کلام و موسیقی ما هیچ‌وقت سانسور نشد و همیشه مجوز این قسمت‌ها را می‌گرفتیم اما در مراحل بالاتر ارشاد، جلوی کار را ما را می‌گرفتند. امروز هم خوشحالم که آلبوم فراموشی، اولین آلبومی است که در این فضا به صورت رسمی منتشر شده و فضای قطعات با موسیقی‌هایی که چه روی زمین و چه زیرزمین منتشر شده‌اند، تفاوت دارد. بعد از ده سال باید به این موضوع فکر می‌کردیم که آیا این آلبوم را منتشر کنیم یا نه اما خوشبخاته کارها تاریخ مصرف نداشتند در صورتیکه اگر موسیقی پاپ بود شاید از تاریخ انتشار آنها می‌گذشت.»

اعضای گروه دنگ شو، گروه پالت و گروه بمرانی از مهمانان حاضر در این مراسم بودند.
منبع: 
اختصاصي سایت موسيقي ما
تاریخ انتشار : جمعه 18 اردیبهشت 1394 - 16:48

دیدگاه‌ها

جمعه 18 اردیبهشت 1394 - 18:50

خودمون رو گول نزنیم ! نزدیک ترین فردی که رپر بوده و الان هم مجوز داره همون زانیار هست که دستش هم به شدن بستس برای آهنگها اما داره قابل قبول کار میکنه
تلاش این گروه و صبورشون ستودنیست اما این سبک رپ ایرانی نیست ! اگه هم باشه همین الان اضافه شده لابد!‌

موسیقی رپ ذاتا پذیرای هیچ گونه فیلتری نخواهد بود .
با آوردن اردلان و آرمین و امثالهم شما رپ را نیاوردید!

جمعه 18 اردیبهشت 1394 - 19:22

این آلبوم اصلا مستحق این همه هایپ که براش ایجاد شده نیست! این اثر تو همون 10 سال پیش انگار مونده!!

جمعه 18 اردیبهشت 1394 - 20:01

آلبومشون رو شنیدم با اینکه به رپ علاقه چندانی ندارم اما بد نبود اما بازم میگم اسکناس شاهکار بینش پژوه و زیر خط فقر رها شایان 2 آلبوم نخست این سبک بودند. امیدوارم به زودی اشخاصی چون هیچکس، یاس، پیشرو، بی باک، حامد فرد، یاسر بی نام، عماد قویدل، آرمین زارعی، اردلان طعمه و حمید صفت هم مجوز بگیرن؛ اینو منی میگم که شاید از 100 درصد علاقه ام به موسیقی یک درصد هم رپ نباشه.

جمعه 18 اردیبهشت 1394 - 21:35

سلطان رپ فارسی فقط وفقط یاس...این دیگه چیه سلطان رپ فارسی گذاشته لقب خودش ...بابا جمع کنید بساطتتونو

شنبه 19 اردیبهشت 1394 - 03:08

بابا اینقدر با آبروی رپ فارسی بازی نکنید
بهرام و حصین کجا ... اینا کجا !

شنبه 19 اردیبهشت 1394 - 08:06

بعضی نظرات دوستان خیلی جالب و در عین حال دور از انصافه
اولا با این همه هیاهویی که تندروها واسه وزارت ارشاد به وجود آوردن مجوز گرفتن چنین آلبومی بعید بود و در واقع این تابوشکنی جای تقدیر داره ثانیا بعد از سالها آلبومی رپ به بازار اومده مطمئنا خالی از ضعف نیست اونهم آلبومی که 10 سال پیش تولید شده ثالثا شمایی که طرفدار موسیقی رپ هستین باید از این کار حتی اگه خوشتون نیومده حمایت کنید تا از موسیقی رپ حمایت کرده باشین وگرنه خودتون با این نظرات دستی دستی همون کاری رو می کنید که تندروها می خوان تا کلا آلبوم بعدی ای در راه نباشه.

شنبه 19 اردیبهشت 1394 - 18:51

اخه چرا1000تومان؟؟؟؟؟
این البوم بخاطر قیمتش و البته پخش ضعیفش در بسیاری از شهرستانها توزیع نشده

شنبه 19 اردیبهشت 1394 - 23:16

آلبوم را تهيه كردم و بسيار تعجب كردم از اينكه يك جواني در ٢٠ سالگي شعر هاي با اين مضامين انتخاب كرده است اين نشان دهنده احترام به شنونده است ، اما در مورد سبك همونطور كه ايشون اشاره كردن برداشتي از رپ به نظر مي رسد كه بي ارتباط با آن نيست ، اميدوارم راه كم كم براي ساير خوانندگان رپ باز شود

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394 - 22:17

من البوم رو شنیدم ولی خداوکیلی در سطح رپ فارسی نبود و ایشون باید همون ده سال پیش البوم رو منتشر میکرد وگرنه که الان هیچ فایده ای نداره. سلطان رپ فارس هم درحال حاظر در زیرزمین داره کار میکنه. شما کارای زیرزمینی هارو بشنوید بعد بیاید بگید ایشون چی میخونه. به امید البومی درسطح جهانی.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود موسیقی ما هیچ‌وقت سانسور نشد | موسیقی ما