برنامه یاد بعضی نفرات
 
rota
دربارهٔ نینو روتا

موسیقی ما - نینو روتا آهنگسازی که در دوران فعالیتش موسیقی متن بیش از 150 فیلم را نوشت، سوم دسامبر 100 ساله شد.

نینو روتا (سه دسامبر 1911 – 10 آوریل 1979) آهنگساز مشهور ایتالیایی بود که موسیقی‌هایش برای فیلم‌های فدریکو فلینی، لوکینو ویسکونتی و والس معروفش برای «پدرخوانده» فرانسیس فورد کاپولا شهرت جهانی دارند.

این آهنگساز در عرصه موسیقی فیلم بسیار پرکار بود و از دهه 1930 تا سال 1979 بطور متوسط در هر سال موسیقی سه فیلم را نوشت. او به ویژه در دهه 1940 و 1950 بسیار فعال بود و حتی سالی 10 موسیقی فیلم نیز نوشته است. رکورد او ساخت موسیقی 13 فیلم در سال 1954 است.

روتا سوای فعالیت در عرصه موسیقی فیلم در نوشتن موسیقی برای اپرا و باله و البته موسیقی ارکستر هم فعالیت داشت. شهرت او به ویژه در نوشتن کنسرتو برای سازهای زهی است. او به مدت 30 سال مدیر مرکز موسیقی در باری بود. روتا درمورد آهنگسازی گفته بود: «وقتی پشت پیانو مشغول آفریدن هستم، دلم می‌خواهد احساس شادی کنم، اما یک دوراهی جلویم هست؛ چطور می‌شود شاد بود وقتی دیگران شاد نیستند؟ من هرچه در توانم هست انجام می‌دهم تا همه گوشه‌ای از این شادی را حس کنند. ذات موسیقی برای من همین است.»

فلینی که موسیقی بسیاری از فیلم‌هایش از جمله شاهکارهایی مثل «آمارکورد» و «هشت و نیم» را روتا ساخته، درمورد این آهنگساز گفته بود: «او از جمله افرادی است که ویژگی آن‌ها غرق بودنشان در دنیای الهام و حس است. مثل بچه‌ها، آدم‌های ساده و افراد حساس روتا ناگهان چیزی معرکه می‌گوید. به محض ورود او دیگر استرسی نیست، حال و هوای همه چیز مثل روزهای جشن می‌شود، فیلم وارد مرحله‌ای شگفت‌انگیز و سرخوشانه می‌شود، یک زندگی جدید.» روتا سازنده موسیقی فیلم‌های «شیخ سفید»، «جاده»، «جنگ و صلح»، «شب‌های روشن»، «شب‌های کابیریا»، «زندگی شیرین»، «روکو و برادرانش»، «یوزپلنگ»، «رام کردن زن سرکش»، «ساتیریکون»، «پدرخوانده» و «پدرخوانده: قسمت دوم» است.

او برای موسیقی قسمت دوم «پدرخوانده» جایزه اسکار گرفت و برای موسیقی «پدرخوانده» نامزد اسکار بود.

منبع: خبر آنلاین

تاریخ انتشار : یکشنبه 20 آذر 1390 - 00:00

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 19:05

thaaaaaaaaaaaaaaaaaaanks

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 19:05

خدایش بیامرزد اگر روتایی نبود دنیا قدری زشت تر از این بود

شنبه 9 شهریور 1392 - 14:00

فیلم پدرخوانده با ساز او جان گرفت...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود دربارهٔ نینو روتا | موسیقی ما