.
تهیه کننده: 
پایگاه خبری - تحلیلی «موسیقی ما»
مدیر تولید: 
یاشار علی نژاد
تدوین: 
احمد خانی
plays 186468
موسیقی ما – آرش نصیری - در تمام مدت مصاحبه -چه اینها که شما در فیلم مصاحبه می‌بینید و چه آن‌زمان که فیلم‌برداری متوقف بود، سازش را در دست داشت. استاد محمدرضا اسحاقی نمونه مسلم و حیّ و حاضر خنیاگران بی‌بدیل موسیقی است. فرهنگ، عشق و موسیقی تاریخی سرزمینش، از زبان و جان مادرش و مردمان سرزمینش ذره‌ذره در وجودش نهادینه و چون خون در جانش جاری شد و حالا، هرگاه که دست بر ساز می‌برد، روایتگر گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ مازندران است. آنچه استاد اسحاقی از «هرایی»ها و «حقانی»ها و منظومه‌های روایی موسیقی مازندران روایت می‌کند، محصول سال‌ها زندگی و تلاش در بطن این جامعه و سال‌ها تحقیق و ممارست او و جمع اندکی از هنرمندان و پژوهشگران دل‌سوخته و عاشق است. همین عاشقی‌ها و ممارست‌ها است که این ریشه‌ها را از آفت‌ها گذر داده است.

گفت‌وگوی ما در خانه استاد در «گرجی‌محله» انجام شد؛ روستایی بین نکا و بهشهر که میزان حضور موسیقی در آن شگفت‌انگیز است. از هر خانه این روستا، نوای ساز و صدای آواز به زیبایی بلند است و بزرگ همه آنها و همه دیگران موسیقی در شرق مازندران، استاد محمدرضا اسحاقی است. در بخشی از گفت‌وگو به خانه فرهنگ استاد اسحاقی هم رفتیم که همان‌جا و در جوار خانه‌اش، ذره‌ذره و البته به زیبایی و اصالت ساخته و حتماً می‌تواند یک محل مهم گردشگری فرهنگی در منطقه باشد. بسیاری از علاقه‌مندان عام‌تر موسیقی، استاد اسحاقی را به واسطه آثارش در سریال «پایتخت» می‌شناسند که تدوین و تنظیم موسیقی‌اش، اثر شنیدنی و تأثیرگذار «آریا عظیمی‌نژاد» است. ما در این باره هم مفصل صحبت کرده‌ایم که حتماً شنیدنی و قابل تأمل است؛ به ویژه آنجا که از حق و حقوق ایشان صحبت به میان می‌آید.

سریالی با آن‌همه مبالغ رد و بدل شده مالی فراوان و اسپانسر و... که دستمزد پیر و ستاره موسیقایی‌اش را هم نپرداخته است! این نکته هم ناگفته نماند که جناب اسحاقی -ضمن احترام به آریا- از روند قصه سریال هم رضایت نداشت. اینها از جمله نکاتی است که در این گفت‌وگوی دیدنی خواهید دید.


دیدگاه‌ها

دوشنبه 19 فروردین 1398 - 16:23

سلام

جمعه 30 فروردین 1398 - 22:02

سلام

جمعه 30 فروردین 1398 - 22:03

سلام

افزودن یک دیدگاه جدید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =

Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
دانلود ویدیو گفتگو با استاد محمدرضا اسحاقی از محمدرضا اسحاقی | موسیقی ما