Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
با حضور یک گروه موسیقی سوییسی؛
هجدهمین نشست قهوه و موسیقی برگزار شد
موسیقی ما - هجدهمین نشست از سلسله نشست‌های قهوه و موسیقی، روز گذشته با حضور یک گروه موسیقی سوئیسی و با محوریت بررسی موسیقی فولکلور سوئیس در کافه کتاب فروشگاه مرکزی شهر کتاب برگزار شد.
 
«تینا مئیر»، با بیان اینکه گروه استلسر بوئبا از سال 1984 فعالیتش را از روستای کوچکی در سوئیس آغاز کرده، دربارۀ این گروه توضیح داد‌:‌ «ما اعضای یک خانواده بودیم که شروع به نواختن سازهای محلی کرده و به مرور زمان، حرفه‌ای‌تر شدیم و آلبوم‌های متعددی را منتشر کردیم. ما ابتدا در مراسم‌های خانوادگی و محلی می‌نواختیم اما به مرر زمان، فعالیت‌مان را گسترش داده و در سراسر سوئیس هم برنامه‌هایی را اجرا کردیم اما این اولین بار است که در ایران اجرا داریم.»
 
«آندرا شیمید»، جوان‌ترین عضو این گروه درباره جایگاه موسیقی فولکلور در موسیقی سوئیس گفت: «در سوئیس دره‌های فراوانی است که هر کدام موسیقی سنتی و محلی خاص خودشان را دارند و این نوع موسیقی را از شهری به شهر دیگر می‌برند. بنابراین طیف گوناگون و متنوعی از موسیقی‌های فولکلور در سوئیس شنیده می‌شود. پیش از این، موسیقی فولکلور در کشور سوئیس در حاشیه بود چون نسل جدید با آن آشنایی نداشتند ولی در حال حاضر، این نوع موزیک محبوب‌تر می‌شود و مردم می‌توانند در دانشگاه‌ها به تحصیل این رشته به طور تخصصی بپردازند. به اضافه اینکه موسیقی فولکلور با دیگر سبک‌های موسیقی ترکیب شده و یک نوع موسیقی تلفیقی ساخته و به این وسیله به محبوبیت بیشتر آن کمک کرده است.»
 
در ادامه این برنامه، شیمید، ساز تخصصی و سنتی موسیقی فولکلور این کشور را معرفی کرد و گفت: «نام این ساز، Schwyzerörgeli است و تنها در سوئیس یافت می‌شود و من با آن، دو قطعه از معروف‌ترین آهنگ‌های فلکلور محلی را می‌نوازم. «گراند هالک» این قطعه مخصوص شرق سوئیس است و اگر با دقت به نواهای این آهنگ گوش کنید، صدای سوتی را می‌شنوید که حیوان بومی این منطقه در هنگام خطر به صدا درمی‌آورد.»
 
این نوازنده در پایان، قطعه‌ای را برای حضار اجرا کرد که به معنای جشن هنگام کوتاه کردن چمن‌ها است و در واقع در زمان برگزاری این مراسم نواخته می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 مرداد 1395 - 11:40

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.