Jadeye Eshgh Road of Love Podcast پادکست جاده عشق
 
 
Farhad Forootani Eshgh Love فرهاد فروتنی عشق
Pourang Sepanlou Che Sadeh پورنگ سپانلو چه ساده
گروه سویسی در تهران اجرا کرد
نواهای کوهستان آلپ در نشست «قهوه و موسیقی»
موسیقی ما - گروه سوئیسی The Quartet Laseyer عصر چهارشنبه 11 مردادماه، برای حضور در نشست «قهوه و موسیقی» به شهر کتاب مرکزی رفتند و در نشستِ قهوه و موسیقی این مجموعه شرکت کردند.
 
«باربارا گیگر هاسر» که کنترباس می‌نوازد و رهبر گروه است، در ابتدای این نشست، گروه را معرفی کرد و گفت: «گروه ما 24 سال است که اجراهای متفاوت دارد و آلبوم منتشر کرده است. در این گروه، «دانیل بوش» آکاردئون، «یوهانسن اسمیش کنز» ویولن و «آلبرت گراف» نیز نوعی سنتور اروپایی می‌نوازند. بسیاری از اسامی قطعاتی که امروز برای شما می‌نوازیم، قابل ترجمه به زبان انگلیسی نیست؛ چرا که ریشه در تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و آداب و رسوم بخش خاصی از سوئیس است و برای فهم معنای آن باید پیشینه تاریخی آن را بدانیم و توضیح همه این‌ها در این زمان و مکان ممکن نیست.»
 
این گروه در مجموع  پنج قطعه را برای حضار اجرا کرد که هر کدام، نزدیک به 2 تا 5 دقیقه طول کشید. اما پیش از آن، آنها درباره نوع پوشش و معنایی که در پس سگک‌های لباس مردان نهفته است، توضیح داد:‌ «در پشت و جلو و روی کفش مردان، نشانه‌هایی می‌بینید که عکس گاو بر روی آنها حک شده است؛ سمبلی برای حفاظت از مردان. روی گوشواره‌ها هم ماری است که دمش را گزیده و کاسه‌ای در ادامه دم آن است که با آن، خامه روی شیر را برمی‌دارند. آن مار هم نگهدارنده مردان از اتفاقات ناخوشایند و بد است. آهنگ‌های ما سبکی قدیمی و فولکلور دارد و مربوط به بخش شرقی سوئیس می‌شود و به خصوص از نواهای کوهستان آلپ الهام گرفته شده؛ نواهایی که برای ما بسیار کهن و بسیار مهم است. قرن‌ها قبل در این منطقه از سوئیس، فقط مردان بودند که بیرون از خانه کار می‌کردند و به همین دلیل، لباس‌ آنها از تزئینات بیشتری برخوردار بوده است. در حالی که لباس کار زنان، همین اندازه ساده و بی‌تکلف بوده است. البته لباس میهمانی زنان بسیار پرزرق و برق و سنگین و گرم است به همین دلیل اصلاً آن را به ایران نیاوردیم!»
 
اعضای گروه the quartet laseyer تاکنون هفت سی‌دی منتشر کرده‌اند و در این مراسم اعلام کردند که به غیر از یک یا دو آلبوم آن‌ها، باقی آثارشان به صورت رایگان قابل دانلود است و ایرانیان علاقه‌مند می‌توانند آثار آنها را دانلود و گوش کنند.
تاریخ انتشار : شنبه 14 مرداد 1396 - 18:11

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.