برنامه یاد بعضی نفرات
 
با تاکید بر حضور همه جانبه‌ی اقوام ایرانی
جشنواره موسیقی سنتی ویژه اقوام ایرانی از هشتم مهرماه برگزار می‌شود
موسیقی ما- نشست خبری جشنواره موسیقی سنتی ویژه اقوام ایرانی در اداره‌کل روابط عمومی صدا و سیما برگزار شد. این جشنواره قرار است از هشتم تا یازدهم مهر در استان کردستان اجرا شود. هویت در این جشنواره بر حضور همه‌جانبه اقوام ایرانی تاکید دارد. هدف این جشنواره، فعالیت در بحث وحدت و آشنایی هنرمندان با ظرفیت‌های موسیقی دیگر اقوام، یادبود هنرمندان فقید، تجلیل از پیشکسوتان بزرگ موسیقی و پاس‌داشت داشته‌های فرهنگی اقوام ایران زمین است.
 
 
حسن عابدینی (معاون امور استان‌های صدا و سیما) در این باره می گوید: «صدا و سیما ۳۳ مرکز در استان‌ها دارد و سال گذشته با تلاش هنرمندان همین مراکز بیش از ۱۰۰۰ قطعه موسیقی در استان‌ها تولید کردیم. ما موسیقی نواحی و شعرهای محلی را صرفاً یک ژانر نمی‌دانیم بلکه یک فرهنگ می‌دانیم که قابلیت بازتولید دارد. موسیقی در ادوار مختلف تاریخی توانسته دین خود را به جامعه ما و نواحی مختلف کشور ادا کند که شاید مصداق عینی آن نقش موسیقی نواحی در جریان دوران دفاع مقدس و ایجاد روحیه حماسی در بین مردم و رزمندگان بود.»
 
اسماعیل زارعی‌کوشا استاندار کردستان نیز در سخنانی بیان کرد: «استان کردستان ظرفیت بسیار فوق‌العاده‌ای دارد که بابد توجه ویژه به آن داشته باشیم. همانطور که آقای عابدینی گفت موسیقی در کردستان در تاریخ انقلاب هم نقش ویژه داشت و به عنوان گونه‌ای از موسیقی فولکلور به ویژه در دوران دفاع مقدس سهم داشته است و هنرمندان با بهره‌گیری از موسیقی کردی در این دوران رسالت خود را ایفا کردند. امسال میزبان اولین جشنواره موسیقی اقوام ایرانی در شهر سنندج هستیم. امیدواریم پایه‌گذاری اولین جشنواره را به خوبی انجام دهیم. گروه‌های بسیار خوبی از سراسر کشور شرکت کردند و گروه‌هایی هم از اقلیم کردستان داشتیم.»
 
علی مرادی مدیرکل مرکز صدا و سیمای کردستان در سخنانی عنوان کرد: «موسیقی اقوام نقش بارزی در همبستگی اجتماعی دارد که از طرفی بر ارزش‌های فرهنگی و از طرفی بر شکل‌گیری جریان‌های اجتماعی تأثیر دارد. این جشنواره با محوریت سند توسعه رسانه ملی شکل گرفته است. در اردیبهشت سال جاری در سفر آقای جبلی رئیس صدا و سیما به کردستان ایده این جشنواره شکل گرفت. بعد از آن بیش از ۱۰ جلسه با مدیران‌کل استانی و استاندار برگزار شد.»
وی یادآور شد: «موسیقی قدرت بیشتری برای ایجاد وحدت و همدلی نسبت به سایر هنرها دارد. برای این جشنواره چهار هزار اثر ارسال شد که ۲۸۰ اثر مورد توجه قرار گرفت. هیأت داوران همگی از استادان بنام و پیشکسوت هستند. شرکت‌کنندگان نیز از گروه‌هایی از مناطق مختلف هستند و در نهایت ۲۵ اثر از ۱۸ قوم برای اجرا در کردستان انتخاب شد. ویژگی اصلی این جشنواره بردن آن به بافت اجتماعی شهرهای استان در مرکز استان هست که برنامه‌ریزی خوبی در این راستا انجام شده است.»
 
به گفته‌ی عابدینی، داوری آثار در سه مرحله انجام شده است از ۴۵۲۱ اثر با این سه مرحله به آن قطعات نهایی رسیده‌ایم. این یک گنجینه بزرگ برای صدا و سیما است، ما سالانه هزار اثر به شکل موسیقی بی‌کلام با کلام و نماهنگ تولید می‌کنیم که برخی ملی و حماسی و برخی اجتماعی است. هشت اثر در این جشنواره در حوزه دفاع مقدس داریم. بخشی از موسیقی نواحی به دلیل دوران هشت ساله در این فضا ساخته شده است.
 
مرادی درباره افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بیان کرد: جشنواره مراسم‌هایی برای افتتاحیه و اختتامیه دارد و چندان رقابتی نیست. در حوزه آئینی، دفاع مقدس، خوانندگی و نوازندگی از فعالان تجلیل می‌شود، همچنین یادبود و تجلیلی از هشت هنرمند شهید داریم.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مهر 1402 - 11:52

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود جشنواره موسیقی سنتی ویژه اقوام ایرانی از هشتم مهرماه برگزار می‌شود | موسیقی ما