برنامه یاد بعضی نفرات
 
توسط بهار برخوردار
کتاب «مجموعه ۴۵ قطعه قدیمی برای پیانو» مشتمل بر آثار حسین استوار منتشر شد
موسیقی ما- کتاب «مجموعه ۴۵ قطعه قدیمی برای پیانو» مشتمل بر آثار حسین استوار موسیقیدان، نوازنده پیانو و سازهای ایرانی توسط بهار برخوردار منتشر شد.
 
در توضیحات تکمیلی این کتاب آمده است:
 
« بهار برخوردار مولف کتاب حسین استوار با به نت درآوردن آثار این هنرمند، به احیای بخش مهمی از تاریخچه پیانونوازی ایرانی پرداخته است.
 
در این کتاب ۴۵ قطعه مشتمل بر پیش درآمدها، اپرت‌ها، تصنیف‌ها و رنگ‌های قدیمی به خط نت بین‌المللی با حامل مضاعف برای ساز پیانو با کوک ایرانی نگارش شده است. مبنای این کتاب صوت به جامانده از صفحات گرامافون کمپانی کلمبیا ضبط شده در تهران است.
 
این ضبط‌ها در سال‌های ۱۳۰۷ و ۱۳۱۲ توسط استاد حسین استوار به همراه دیگر استادان بزرگ موسیقی ایران در دوره‌ای طلایی انجام شده اند. بدین معنا که اکثر قطعات در زمان حیات خود آهنگسازان اجرا شده و به همین دلیل می‌توان صوت به جامانده را دقیق‌ترین و نزدیک‌ترین شکل به اجرای مورد نظر آهنگسازان دانست.
 
این کتاب آموزشی و پژوهشی علاوه بر احیای آثار ناب و کمتر شنیده شده، می‌تواند برای دیگر سازهای موسیقی ایرانی مورد استفاده قرار گیرد. ضمن اینکه در مقدمه کتاب به تفصیل به نحوه کوک و اجرای تکنیک‌های پیانوی ایرانی پرداخته شده است.»
 
بهار برخوردار که در خانواده‌ای اهل هنر و موسیقی متولد شده، تحصیل کرده موسیقی از دانشکده هنرهای زیبا در مقطع کارشناسی و رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد است. وی در نوازندگی پیانو، تار و سه تار تبحر دارد و علاقه وافر او به پیانوی ایرانی سبب‌ساز تلاش‌های مستمر وی در این زمینه بوده است.
 
از دیگر کتاب‌های برخوردار می‌توان به مجموعه سه جلدی «بچه‌های دیروز بچه‌های امروز»، «مشیر همایون شهردار»، «پیانو مرتضی محجوبی و آواز قمرالملوک وزیری» و همچنین «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» اشاره کرد.
 
کتاب «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» که به چاپ سوم رسیده است، در سال ۱۳۹۷ برای اولین بار توسط بهار برخوردار به خط نت بین‌المللی نگاشته و از سوی سازمان میراث فرهنگی به دو پرونده میراث ناملموس ملی به عنوان مرجع اضافه شد.
تاریخ انتشار : شنبه 11 شهریور 1402 - 13:04

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کتاب «مجموعه ۴۵ قطعه قدیمی برای پیانو» مشتمل بر آثار حسین استوار منتشر شد | موسیقی ما