برنامه یاد بعضی نفرات
 
گفت‌وگو با رهبرِ زن ارکستر سمفونیک رنسانس
شکیبا حسینی: رهبری ارکستر تجربه‌ای است شیرین و البته سخت
موسیقی ما- هفته‌ی گذشته ارکستر سمفونیک رنسانس به رهبری «شکیبا حسینی» و کنسرت‌مایستری غلامرضا معصومی آثاری از موتسارت، ادوارد گریگ و جرج هندل را در تالار رودکی تهران اجرا کرد. این کنسرت قرار بود در یک سانس برگزار شود که به دلیلِ استقبال مخاطبان اجرای آن برای سانس دوم تمدید شد. از ویژگی‌های این کنسرت حضورِ یک رهبر زن (شکیبا حسینی) بود. او کارشناس ارشد موسیقی است. او هم‌چنین در مسترکلاس‌های رهبری  نیز نزدِ بسیاری از رهبرانِ حرفه‌ای شرکت کرده است. او در این سال‌ها رسیتال‌پیانوهای متعددی را برگزار کرده و گاه به عنوان نوازنده‌ی ویولون‌سل با ارکسترهای زهی همکاری داشته است. درباره‌ی تجربه‌ی رهبری‌اش با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم:
 
خانم حسینی، درباره‌ی تجربه‌ی رهبری ارکستر سمفونیک رنسانس می‌گویید؟ خودتان به عنوان کسی که آن را رهبری کرده‌اید، این تجربه را چطور ارزیابی می‌کنید.
 
به نظرم ارکستر  سمفونیک رنسانس توانست اجرایی قابل قبول از خود به نمایش بگذارد شاید در حد استاندارد های جهانی ،مخاطبان‌مان که بسیاری از آن ها مخاطبان آگاه به موسیقی بودند استقبال چشمگیری از این اجرا داشتند و این اتفاقِ بسیار خوشایندی برای ما بود. البته نمی‌توانم از بیانِ این مسئله اجتناب کنم که ما به عنوان یک ارکستر خصوصی با دشواری‌های بسیاری مواجه بودیم. به روی صحنه‌بردنِ این تعداد نوازنده در یک ارکستر سمفونیک به صورتِ کاملا خصوصی و مستقل کار آسانی نیست. در تمام دنیا رسم بر این است که بخش‌های خصوصی از ارکسترهایی که در زمینه‌ی موسیقی کلاسیک و بومی فعالیت می‌کنند، حمایت می‌‌کنند؛ این اتفاق در کشور ما متاسفانه در سطح وسیعی رخ نمی‌دهد و من امیدوارم که این فرهنگ به مرور در کشور ما نیز جا بیفتد. به همین خاطر وقتی قرار است فعالیت ارکسترهای خصوصی در ایران را بررسی کنیم؛ نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتنِ این شرایط قضاوتی در این زمینه داشته باشیم؛ با همه‌ی این‌ها من معتقدم که سطح نوازندگی در ایران در دو دهه ی اخیر به اندازه‌ی چشمگیری با رشد همراه بوده است
 
این اولین تجربه‌ی شما در زمینه‌ی رهبری ارکستر بود؟
 

 ارکستر سمفونیک رنسانس اولین تجربه‌ی من به صورت حرفه ای در رهبری کردن یک ارکستر در تالار رودکی بود.
 
و چگونه گذشت؟
 
شیرین و سخت. به هر حال می‌دانید که فعالیت به عنوان یک رهبر ارکستر خانم مشکلاتِ خاصِ خود را دارد؛ اگرچه باید اذعان کنم که در این راه همکاری و صبوری نوازندگان ارکستر به خصوص کنسرت مایستر آقای غلامرضا معصومی کمک شایانی بود تا ما به بهترین شکل روی صحنه برویم.
 
دوره‌‌های رهبری را چگونه گذراندید؟
 
من سال‌ها به عنوان نوازنده در ارکسترهای مختلف با رهبرانِ حرفه‌ای فعالیت کردم و اگرچه تحصیلاتم را درپیانو رشته نوازندگی ادامه دادم؛ اما همواره به رهبری ارکستر نیز علاقه داشتم و مسترکلاس‌های متعددی را برای رهبری ارکستر گذراندم؛ اما مسئله این‌جاست که شما تا زمانی که چیزی را به صورتِ تئوریک فرامی‌گیرید با عرصه‌ی عملی بسیار متفاوت است.

به نظر شما چرا فعالیت زنان در زمینه‌ی رهبری ارکستر (در ایران و جهان) تا این اندازه اندک است.
 
به نظرم بررسی این ماجرا، نیاز به بررسی‌های جامعه‌شناسانه دارد که قطعا من نمی‌توانم درباره‌ی آن توضیح دهم؛ جز آن‌که حمایت‌های لازم از زنان در این زمینه به اندازه کافی صورت نگرفته است. خوشبختانه همسر من (غلامرضا معصومی) که در این ارکستر به عنوان کنسرت‌مایستر فعالیت داشتتند و یکی از بهترین نوازندگان ویولن کشور هستند در تمام طولِ مسیر تشکیل این ارکستر به من کمک‌های فراوانی کردند
  
این مسیر را ادامه می‌دهید.

 
حتما. دلم می‌خواهد بارها این تجربه برایم تکرار شود؛ هم از جهت انکه  موسیقی کلاسیک در کشورمان رشد کند و هم شاید خانم‌های بیش‌تری جسارتِ رهبری کردن پیدا کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 تیر 1402 - 00:08

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود شکیبا حسینی: رهبری ارکستر تجربه‌ای است شیرین و البته سخت | موسیقی ما