برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
با تنظیم تصنیف‌های موسیقی مازندران
آلبوم «در گذار؛ ۱۰ قطعه برای سنتور» و «نواجش» منتشر شد
موسیقی ما- آلبوم «در گذار؛ ۱۰ قطعه برای سنتور» و «نواجش» (تصنیف‌های موسیقی مازندران) هر دو با تنظیم محسن غلامی منتشر شده است. «در گذار» ۱۰ قطعه تنظیم‌شده برای سنتور است که در دستگاه‌های شور و آواز بیات اصفهان ساخته شده است.
 
 در مقدمه رویا باقرزاده بر این کتاب می‌خوانیم: «ابتدا این قطعات برای همنوازی سنتور، فلوت، تار، تار باس، تنبک و ویلن‌سل تنظیم و ضبط  شد که پیش از این در زمستان ۱۳۹۹ آلبوم این اثر توسط موسسه آوای برگریزان منتشر شد.
 
هدف از ساخت و اجرای این قطعات، پرداختن به فضاهای کمتر استفاده‌شده در آهنگسازی ساز سنتور بوده و همچنین تجربه کردن همنوازی با ترکیب سازهای استفاده‌شده است.
 
انتشار کتاب «در گذار؛ قطعاتی برای سنتور» مجموعه همان آلبوم است که نت سنتور  و ملودی اصلی از آن استخراج شده و با تنظیم تکنیک‌های متداول سنتورنوازی در این‌جا چاپ شده است.»
 
برای دسترسی به اجرای صوتی و اصلی قطعات،  می‌توان آن‌ها را از آلبوم «در گذار» شنید تا فرم اصلی اجرا  و چارچوب آن، برای نوازندگان قابلیت درک بالاتری داشته باشد.
 
  همچنین در مقدمه محسن غلامی بر کتاب «نواجش؛ تصنیف‌های موسیقی مازندران» که در انتشارات برگریزان منتشر شده است می‌خوانیم: «کتاب موسیقی مازندرانی «نواجش»  در سال ۱۳۹۹ منتشر شده است و  در این‌جا برای سنتور تنظیم شده  که در دستگاه‌های شور و سه‌گاه و آواز بیات اصفهان گردآوری شده است.
 
تمامی ملودی‌ها از تصانیف قدیمی موسیقی مازندران  است که برای هر کدام آن، مقدمه‌ای ساخته شده و به صورت ارکسترال در آلبوم نواجش اجرا شده است. در آلبوم یادشده ۱۱ قطعه اجرا شده و در این کتاب مجموع ۱۰ قطعه آن تهیه و تنظیم شده که نت اصلی ملودی از آن استخراج شده و برای ساز سنتور تنظیم شده است.
 
نحوه تنظیم قطعات نیز به‌گونه‌ای بوده که غیر از ساز سنتور اکثر سازها نیز می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند و نحوه علامت‌گذاری‌ها نیز  تقریبا برای سازهای مضرابی مشترک است.
 
برای دسترسی به اجرای صوتی و اصلی قطعات،  می‌توان آن‌ها را از آلبوم «نواجش» شنید تا فرم اصلی اجرا  و چارچوب آن، برای نوازندگان قابلیت درک بالاتری داشته باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 آذر 1400 - 14:29

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آلبوم «در گذار؛ ۱۰ قطعه برای سنتور» و «نواجش» منتشر شد | موسیقی ما