برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
توسط آنسامبل پیشرو در موسیقی کلاسیک معاصر
آثار سه آهنگساز ایرانی با آنسامبل آلمانی موزیک فابریک اجرا می‌شود
موسیقی ما- آنسامبل موزیک‌فابریک ، آثاری از سه آهنگساز معاصر ایرانی و یک آهنگساز آلمانی را دی ماه سال جاری،  در شهر کلن آلمان به روی صحنه خواهد برد. آنسامبل آلمانیِ موزیک‌فابریک که در حوزه‌ی موسیقی کلاسیک معاصر از پیشروترین‌های حال حاضر اروپا و جهان به شمار می‌‌آید، از اواسط دهه‌ی نود سده‌ی بیستم تا کنون، با آهنگسازان شهیری چون مارک آندره، انو پوپه، هلموت لاخنمن، ولفگانگ ریم، توشیو اُسُکاوا و کارل‌هاینز اشتوکهاوزن، همکاری داشته و هر ساله ده‌ها اثر جدید را به روی صحنه می‌برد.

این آنسامبل در پروژه جدید خود که دی ماه امسال برگزار می‌شود آثاری برای ساز عود و آنسامبل را به سه آهنگساز ایرانی و یک آهنگساز آلمانی سفارش داده است که یاسمین شاه‌حسینی، عودنواز ایرانی به عنوان سولیست در تمامی قطعات این کنسرت خواهد نواخت. کارن کیهانی، سارا اباذری، ارشیا صمصامی‌نیا و یوآخیم هاینز، آهنگسازانی هستند که آثارشان در این کنسرت به اجرا در خواهد آمد.

کارن کیهانی آهنگساز درباره اجرا با آنسامبل موزیک فابریک گفت: سابقه‌ی آشنایی و همکاری یاسمین شاه‌حسینی با آنسامبل موزیک فابریک به چند سال قبل باز می‌گردد و علاقه‌ی مشترک آنها برای پدیدآوردنِ چنین پروژه‌ای، سبب شکل‌گیری این طرح شده‌است. ناگفته نماند که تحصیل و تجربه‌‌‌ی شخصیِ نوازنده‌ی عود، چه در شناختِ نت‌‌نگاری جدید و چه در درک و اجرای این نوع از موسیقی، قطعاً نخستین پیش‌نیاز شکل‌گیری چنین پروژه‌‌ایست؛ چراکه یک نوازنده‌ی کلاسیکِ ساز ایرانی، به طور طبیعی برای اجرای این گونه از موسیقی آموزش نمی‌بیند. آهنگسازانِ این پروژه نیز در نشست‌های میان آنسامبل و عودنواز ایرانی، انتخاب شده‌اند و به نظرم این که علاوه بر سه آهنگساز ایرانی، یواخیم هاینز آلمانی نیز اثری برای عود نوشته، خودش چالش و تجربه‌ی جالبی‌است.

کیهانی در ادامه با اشاره به معرفی موسیقی و آهنگسازان ایرانی توسط این پروژه بیان داشت:اساساً نوشتن اثر برای آنسامبلی مثل موزیک‌فابریک، برای ما آهنگسازان، فرصتی بسیار ارزشمند است و محوریت یک ساز ملی و یک نوازنده‌ی ایرانی، ارزش آن را چند برابر می‌کند؛ طبیعتاً با کیفیت‌ اجرایی، مدیای وسیع و مخاطبین فراوانی که موزیک‌فابریک در سراسر جهان دارد، موقعیت خوبی برای موسیقی معاصر ماست تا به بهترین شکل ممکن، اجرا، معرفی و شنیده شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 آذر 1400 - 14:24

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آثار سه آهنگساز ایرانی با آنسامبل آلمانی موزیک فابریک اجرا می‌شود | موسیقی ما