برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
گزارشي از سومين شب همنشيني اقوام ايراني
وقتي اينستاگرام صفحه جشنواره موسيقي نواحي ايران را مسدود كرد
موسیقی ما- سومين شب از جشنواره موسيقي نواحي ايران با اجراي كم‌نظیر اقوام و نواحی ایران و یک حاشیه برگزار شد.  از آنجایی که روز دوم این رویداد با تجدید میثاق اهالی موسیقی با سردار حاج‌قاسم سلیمانی بر سر مزار ایشان همراه بود و این دیدار در صفحه اینستاگرام جشنواره پوشش داده شد، اینستاگرام این پست را تعلیق و علاوه بر تذکر اجرای لایو شب گذشته این رویداد را نیز مسدود کرد.
 
اما این در حالی بود که باغ‌موزه وزیری شامگاه (۱ آبان‌ماه) میزبان جمعی از علاقمندان موسیقی نواحی ایران در سومین شب این رویداد بود.
 
مجتبی قنوانی آغازگر اجراهای شب سوم بود و برای دقایقی حاضران را میهمان موسیقی عربی کرد، سپس فواد توحيدي برای معرفی گروه دوم روی صحنه حاضر شد و در سخنانی گفت: «در اين دو شب، اجراهايي از كرمان داشتيم اما امشب نوبت جيرفت است و‌ قرار است موسیقی از این حوزه بشنویم. سپس هوشنگ كردستاني و گروهش روی صحنه آمدند و نوای آواز و نی‌انبان در فضا پیچید.»
در ادامه مراسم علیرضا ميرخسروی (اتنوموزیکولوژ) روی صحنه آمد و توضیح داد: «هم‌اکنون شاهد اجرای بخشی حشمت رهنما خواهیم بود که ایشان به سه زبان كردي، تركي و فارسی و همین‌طور شاديانه و سوگ مي‌خوانند. بخشی حشمت رهنما از نسلي است كه با زحمت فراوان آموزش مي‌دیدند و واقعا اين نوع آموزش منحصر به فرد بوده است. موسيقي نواحي مثل ديدن تاريخ مدون است و موسيقي هر قومي ريشه در تاريخ آن قوم دارد.»
 
بعد از اجرای بخشی رهنما نوبت موسیقی حوزه چهارمحال و بختیاری رسید و ميرخسروی در این باره توضیح داد: «شاهد اجرای گروهي از قوم بختياري هستیم كه سبک بي‌نظيري از موسيقي نواحي ايران است. در این موسیقی سوگ، شاديانه و موسیق حماسي را به صورت توامان داريم و باید این موضوع را هم در نظر گرفت که قوم بختياري منظومه‌های زیادی نیز برای روایت کردن دارند. ما در خیلی از مناطق خاندان‌های هنر ی را داريم که پدر و پسر و اجداد این هنر را ادامه داده‌اند و امشب خاندان فتحي و داریوش اسکندری را روي صحنه مي‌بينيم.»
 
پس از این اجرا فواد توحيدي (پژوهشگر موسیقی نواحی ایران) در سخنانی گفت: «قرار است موسیقی از اهواز بشنویم و مقامی که مخصوص اهواز است که خاصيت منحصر به فردی دارد؛ طوری که شعر و شاعر را زنده نگه مي‌دارد. امشب «ربابه» موسي مطيري را می‌شنویم.»
 
در بخش دیگری از مراسم نوید وزيري (اتنوموزیکولوژ) در سخنانی گفت: «اجرای بعدی یک رپرتوار حركتي موسيقي است كه مربوط به رقص است و خيلي مهم است موسيقي زيست اجتماعي داشته باشد و تنها دارای زیست موزه‌اي نباشد.»
 
سپس خان محمد آدينه‌پور و نائب‌علی صحرا روشن روی صحنه آمدند و‌ قطعاتی از موسیقی شمال خراسان اجرا کردند.
 
در ادامه محمدعلی مرآتي (دبیر جشنواره) روی صحنه قرار گرفت و در سخنان کوتاهی گفت: در روند انتخاب آثار و گروه‌ها برای حضور در جشنواره  سعي كرديم، تمام گروه‌ها را  رصد كنيم و تعدادي نوجوان را هم‌ به این رویداد دعوت كرديم كه انتظار ما از آنها در همان حد نوجوان است.
 
مراتی در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: ما انقدر براي ما موسيقي اقوام ارزش و اهميت قائل هستیم كه برای هنرمندان قضاوت قائل نيستیم و میان آنها داوري نمي‌کنیم و‌این غير رقابتي بودن جشنواره در سایه رنگين‌كمان اقوام با کمال احترام برگزار می‌شود.
 
او درباره سهم بانوان در این رویداد گفت: قطعا ما  دوست داريم، نیمی از این جدول سهم اجرای بانوان باشد اما گروه‌ها و هنرمندان بر اساس  ثبت نام در سامانه بامک انتخاب شده‌اند و ثبت نام بانوان در این میان ناچیز بود. هم‌اکنون یک نوازنده نوجوتن اهل شمال خراسان روی صحنه خواهد رفت و مقام «الله» را اجرا می‌کند كه مقام سختي است.
سپس مریم اسمعیل‌زاده با دوتارش روی صحنه رفت و این اجرا به شدت مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
 
در ادامه، فاروق رحمانی (پژوهشگر موسیقی نواحی) از گروه خداداد شکل زهی و صدیق زردکوهی دعوت کرد روی صحنه بیایند و قطعاتی از موسیقی بلوچی اجرا کنند.
 
اجرای آخر شب سوم نیز به عاشق حسن اسکندری و‌ موسیقی حوزه قره‌باغ اختصاص داشت تا رنگین‌کمان موسیقی نواحی کامل شود.
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 آبان 1400 - 16:07

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود وقتي اينستاگرام صفحه جشنواره موسيقي نواحي ايران را مسدود كرد | موسیقی ما