آلبوم تهران عاشق
 
Farhad Forootani Eshgh Love فرهاد فروتنی عشق
نوید نیکبخت
به یاد «محمدرضا لطفی» و توسط انتشارات راوی
آلبوم «نهان» با آهنگسازی یاسمین رحمتی و خوانندگی حسین علیشاپور منتشر شد
موسیقی ما- آلبوم موسیقی «نهان» با آهنگسازی یاسمین رحمتی و خوانندگی حسین علیشاپور به یاد محمدرضا لطفی توسط انتشارات «راوی» منتشر شد.
 
«تک نوازی سنتور»، «پیش درآمد دشتی»، ساز و آواز دشتی با شعری از مولوی، ضربی دشتی از آثار یوسف فروتن، «تک نوازی کمانچه»، «ضربی و آواز اوج» اثر یاسمین رحمتی، «ادامه ساز و آواز»، تصنیف «دوست» اثر یاسمین رحمتی، «رنگ دشتی» اثر یاسمین رحمتی قطعاتی هستند که در این آلبوم منتشر شده‌اند.
 
یاسمین رحمتی در توضیح این آلبوم آورده است: «ایدۀ اولیه شکل‌گیری آلبوم پیش رو به پیشنهاد زنده‌یاد استاد محمدرضا لطفی در یکی از جلساتی که برای فراگیری آهنگسازی خدمت ایشان می‌رفتم، برمی‌گردد. قطعه‌ای در مایه دشتی (ضربی اوج در این آلبوم) ساخته بودم که استاد پس از شنیدن، آن را تأیید کردند و پیشنهاد دادند یک آلبوم کامل در این مایه فراهم کنم.
 
پس از آن و هم‌زمان با انجام پایان‌نامه دوره کارشناسی، تصمیم گرفتم ردیف دشتی استاد یوسف فروتن که با ساز سه‌تار اجرا شده است را با سنتور بازنوازی کنم. استاد عبدالمجید کیانی که استاد راهنمای من نیز بودند و همیشه قدردان زحمات ایشان در فراگیری نوازندگی ساز سنتور هستم، در این مسیر مرا راهنمایی کردند.
 
همچنین استاد لطفی هر هفته نکته‌هایی را برای درک بهتر ریتم بیان، و با ساز تمبک مرا همراهی می‌کردند. یاد و خاطره حضور ایشان در جلسه دفاع از پایان‌نامه‌ام (۱۳۹۱) در پردیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران همواره روشنم می‌دارد.
 
پس از درگذشت ایشان، در حین شکل‌گیری آلبوم در استودیو، به اهمیت شباهت بسیار ردیف سازی استاد فروتن به ردیف آوازی پی بردم. دریافتم جمله‌های شعری، کاملاً جدا از تحریرهای آوازی هستند. همچنین اوزان شعری بر اساس وزن دوبیتی استوار است و می‌توان هر شعری با وزن دوبیتی را بر روی این آواز قرار داد.
 
سال ۱۳۹۳ بخش نخست این آواز را با شعری از عطار نیشابوری، «ز عشقت سوختم ای جان کجایی»، در «دشتی رِ» با صدای سجاد مهربانی به یاد استاد محمدرضا لطفی به روی صحنه بردیم. این کنسرت به همت زنده‌یاد استاد علی اصغر بیانی در سالن آسمان فرهنگستان هنر اجرا شد.
 
در این آلبوم به سبب علاقه استاد لطفی به «دشتی لا» و همچنین برای خوش صداتر شدن اثر با ساز سنتور، تصمیم به ضبط و اجرای کامل آن در این کوک گرفتم. این آواز به طور کامل برای اولین بار در آلبوم نهان، با صدای حسین علیشاپور و با شعری از حضرت مولانا، «دلم را ناله‌ی سرنای باید»، اجرا شده است. تلاش شده است قطعات سازی بر اساس فضای کلی آواز و فراز و فرودهای اصلی آن، به انسجام بیشتر اثر یاری کند.
 
تاریخ انتشار : شنبه 15 آذر 1399 - 15:27

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آلبوم «نهان» با آهنگسازی یاسمین رحمتی و خوانندگی حسین علیشاپور منتشر شد | موسیقی ما