بنیاد کودک
هنرمندی که هنرش را صرفِ تنگ‌دستان می‌کرد
«رحیم خیوه‌لی» از استادان هنر بخشی‌گری ترکمن‌ درگذشت
موسیقی ما- «رحیم خیوه‌لی» از استادان هنر بخشی‌گری ترکمن‌های ایران پنجشنبه سوم مهر ماه بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت. این هنرمند در کنار خوانندگی و نوازندگی دوتار و کمانچه، اهل شعر و ادبیات هم بود و  ترانه‌هایی چون داش بولار، چناریم ، بللی دیر ، یاشلیق دراماسی ، ترک شیرازی از او به یادگار مانده است.

«سعید یلقی» یکی از آشنایانِ این هنرمند در این‌باره به نکته‌ی جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید: «استاد خلیفه رحیم خیوه لی با حضور در جشن عروسی بسیاری از افراد تنگدست روستاها نه تنها هیچ مبلغی دریافت نمی‌کرد؛ بلکه با هنرنمایی خویش، سیل مشتاقان موسیقی سنتی و دوتار و کمانچه را روانه‌ی این مراسم می‌کرد تا شبی بیاد ماندنی در خاطره‌ها و در تاریخ آن روستا ثبت شود و سرانجام تمامی هدایای جمع شده را صرف تامین بخشی از مخارج عروسی تنگدستان می‌‌کرد، رازی که شاید آن هنرمند نامی و پرآوازه هرگز بر زبان جاری نساخته باشد.»

این هنرمند نامدار آق قلایی نام اصلی اش «رحیم گری» بود؛ ولی در بین مردم به رحیم خیوه لی معروف بود. نواختن اصولی دوتار را از اولین استادش رحمان قلیچ یمودی آموخت . در جشنواره های موسیقی حضوری پربار داشت و از بزرگان موسیقی سنتی ترکمن صحرا بود.

این استاد بی بدیل موسیقی صحرا در روزی که پنج شنبه بازار آق قلا برپا بود بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.

فرزندِ او «مهنه خیوه‌لی» که هم نام یکی از باخشی‌های معروف است راه پدر را ادامه می‌دهد.
تاریخ انتشار : شنبه 5 مهر 1399 - 12:54

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود «رحیم خیوه‌لی» از استادان هنر بخشی‌گری ترکمن‌ درگذشت | موسیقی ما