بنیاد کودک
سه سناریو برای جشنواره موسیقی فجر آماده می‌شود
حسن ریاحی: جوان‌های ما از موسیقی ملی خود دور و بیشتر بر موسیقی پاپ متمرکز شده‌اند
موسیقی ما- جلسه‌ی شورای سیاست‌گذاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر دوشنبه 24 شهریورماه در دفتر موسیقی با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله‌یاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی و اعضای شورا شامل حسن ریاحی، شاهین فرهت، مجید کیانی و نادر مشایخی برگزار شد.
 
در ابتدای جلسه «محمد اله‌یاری فومنی» -مدیرکل دفتر موسیقی- گزارشی درباره سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در سال گذشته ارائه کرد و گفت: «جشنواره در سال گذشته بر اساس آیین‌نامه که خط سیر کلی جشنواره را مشخص می‌کند برگزار شد و پس از برگزاری جشنواره، شورای ارزیابی سیاست‌گذاری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، تغییر آیین‌نامه را مطرح و پیشنهاد کرد شورای سیاست‌گذاری به جشنواره اضافه شود تا خط مشی و سیاست‌های کلی جشنواره را طراحی کند و پس از طی مراحل تغییر آیین‌نامه نهایی و تأیید شد.»
 
سید مجتبی حسینی معاون امور هنری در این جلسه گفت: «جشنواره موسیقی فجر از سال 1397 دارای آیین‌نامه شد تا جشنواره بر اساس یک چارچوب و آیین‌نامه مشخص برگزار شود. یکی از اقدامات معاونت هنری در این دوره این بود که در کنار هر کاری که انجام می‌دهد، روندهای اجرایی را با تدوین آیین‌نامه و دستورالعمل مدون کند. برای جشنواره‌ها و فرایندهای معاونت امور هنری آیین‌نامه تدوین شد. بنابراین جشنواره‌ها مبتنی بر آیین‌نامه‌ها برگزار می‌شود و خلاقیت‌های دبیر و دست‌اندرکاران بر بهتر شدن کیفیت و تعالی رویداد اثرگذار است.»

بر اساسِ گفته‌های حسینی، در این راستا ابتدا 113 فرآیندی که در معاونت امور هنری انجام می‌شد، شناسایی، مستند، اصلاح و خلاصه‌سازی شد که در حال حاضر شش مجوز و 27 خدمت در معاونت ارائه می‌شود. برای این فرایندها چارت و مراحل طراحی شد و به تأیید نهادهایی که مدیریت سیستم‌ها را نظارت می‌کنند هم رسیده است و قاعده خود را دنبال می‌کند: «در آیین‌نامه جشنواره، شورای ارزیابی پیش‌بینی شده تا عملکرد جشنواره را بررسی کند و آرای خود را برای دوره بعد ارائه کند تا آیین‌نامه بتواند اصلاح شود. به همین دلیل پس از برگزاری دو دوره اخیر جشنواره موسیقی فجر بر اساس آیین‌نامه، اصلاحاتی در آیین‌نامه از سوی شورای ارزیابی مطرح شد. آیین‌نامه جشنواره می‌تواند محور اصلی رویدادی باشد که امروز دهه چهارم آن به نیمه رسیده است. جشنواره موسیقی فجر این ظرفیت را دارد که به‌عنوان یک رویداد بزرگ و کلان ملی برگزار شود.»
 
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: «در ادامه راه یک دشواری ویژه داریم و آن مهمان ناخوانده کرونا است. این رویدادها به دلیل ایجاد انگیزه‌ای که در میان جوانان به وجود می‌آورند و می‌تواند بستر مناسبی برای ارائه آثار هنرمندان باشد، می‌تواند ادامه پیدا کند، اما برای برگزاری جشنواره‌ها باید تمهیدات ویژه اندیشید و گزینه‌ها و سناریوهای مختلف طراحی و پیش‌بینی شود. سه سناریو برای جشنواره در نظر گرفته می‌شود، سناریوی اول وضعیت سفید است که اگر شرایط از نظر بیماری مناسب بود، با این سناریو جشنواره برگزار شود و سناریو برای وضعیت زرد و قرمز نیز در نظر گرفته می‌شود تا در صورت شیوع بیماری و شدت آن جشنواره به شیوه‌های دیگر و متناسب با شرایط دنبال شود. مرحله نخست چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان که یکی از گسترده‌ترین رویدادهای کشور است به‌صورت مجازی برگزار شد و تجربه جشنواره ملی موسیقی جوان در جشنواره موسیقی فجر هم می‌تواند مورد استفاده باشد. جشنواره موسیقی فجر طبیعتاً باید مستوره‌ای از تمام سلایق باشد و نشان دهد که ما خانواده بزرگی در حوزه موسیقی ایران داریم. پهنه فعالیت هنری و منابع غنی انسانی هنری خودمان را کمتر شناسایی کرده‌ایم و اگر بتوانیم از سرمایه انسانی شریف هنر به‌درستی استفاده کنیم، می‌تواند افتخار بزرگی برای ما باشد. اگر این جشنواره‌ها به عیار مناسب برگزار شوند بهترین آوردگاه هستند برای اینکه جوان‌ها خودشان و آثارشان را به نمایش بگذارند.»
 
در ادامه جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره سی و ششم موسیقی فجر متشکل از حسن ریاحی، شاهین فرهت، مجید کیانی و نادر مشایخی، نظرات مختلفی را درباره نحوه برگزاری این جشنواره ارائه کردند.
 
شاهین فرهت در این جلسه گفت: «قطعاً امسال به دلیل شرایط خاص موجود امکان رفت و آمد به شکل عادی وجود ندارد و باید یک سری مسائل برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در نظر گرفته شود. باید جشنواره امسال را با زمینه‌ای و شکلی متفاوت‌تر و بهره‌وری از موسیقی شرق پیش ببریم تا گوش شنیداری مخاطب با این فرم از موسیقی بیشتر آشنا شود.»
 
حسن ریاحی نیز در ادامه بیان کرد: «جوان‌های ما از موسیقی ملی خود دور و بیشتر بر موسیقی پاپ متمرکز شده‌اند. بهتر است که جشنواره امسال فضای رقابتی را افزایش دهد و هنرمندان جوان را به آهنگسازی در دستگاه‌های ایرانی و مقامی تشویق کند. جشنواره می‌تواند بر موسیقی شرق تمرکز کند و تم جشنواره موسیقی شرق باشد.»
 
نادر مشایخی هم در این نشست گفت: «باید نگاه ما به موسیقی شرق بیش از پیش باشد و باید در فرم این موسیقی‌ها توجه و تفکر بیشتری داشته باشیم و در جشنواره امسال بتوانیم این شکل را برای جوانان هنرمند و دوستدار هنر بسط و گسترش بدهیم.»
 
مجید کیانی گفت: «متأسفانه الگوهای واقعی را در موسیقی نه‌فقط برای عموم مردم بلکه برای فعالان در هنر و موسیقی معرفی نکرده‌ایم و در این زمینه اطلاع‌رسانی و نقش رسانه‌ها اهمیت دارد. بنابراین تغییر رفتارهای فرهنگی با آموزش در این زمینه ضرورت دارد و پژوهش و آموزش و الگوسازی در زمینه موسیقی نیاز است.»
 
در پایان این جلسه، احکام اعضای شورای سیاست‌گذاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر اعطا شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 شهریور 1399 - 12:14

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود حسن ریاحی: جوان‌های ما از موسیقی ملی خود دور و بیشتر بر موسیقی پاپ متمرکز شده‌اند | موسیقی ما