برنامه یاد بعضی نفرات
 
قصابی که هنرمند زورخانه بود دار فانی را وداع گفت
«مصطفی طیب» در سنِ 73 سالگی درگذشت
موسیقی ما - «مصطفی طیب» از هنرمندان پیشکسوت زورخانه که در زمینه غزل‌خوانی گود زورخانه، حدیث‌گویی، سخنوری، مرثیه‌خوانی و مناقب‌خوانی مهارت داشت، در سن 73 سالگی دارفانی را وداع گفت.
 
هوشنگ جاوید (پژوهشگر موسیقی آیینی و نواحی) درباره‌ی او نوشته است: ««او به سال ۱۳۲۵ در محله سنگلج تهران چشم به دنیا گشوده بود و کاراصلی‌اش قصابی بود. سه سال در کشتی آزاد، دوسال در کشتی کج، و یک سال‌و‌نیم هم بوکس کار کرده بود و به تمام فنون این ورزش‌ها آشنا بود، اما دوباره به سبب اشتیاق به کشتی پهلوانی به زورخانه روی آورده بود و تا دیروز این ورزش را ادامه داده بود، مهارت او در هنر غزل‌خوانی گود زورخانه، حدیث‌گویی، سخنوری، مرثیه‌خوانی و مناقب‌خوانی بود، اما در پندیات‌خوانی و غزل‌خوانی سرآمد کامل بود، چراکه از هجده سالگی به غزل‌خوانی گود پرداخته بود و به همین سبب دارای شیوه اجرایی ویژه‌ای بود. او بزرگ شده محله ابوسعید بین بازارچه کل‌عباسعلی و بازارچه آشیخ هادی تهران بود. غزل‌خوانی را از شاطر حمزه پهلوان آموخته بود و در کنار استادانی چون شاطر جواد، اسدالله حاج محراب، یدالله آهوچشم و مرشد مهدی کره‌ای، الحان و فنون غزل و منقبت را فرا گرفته بود او به غزل‌خوان به عنوان امین‌الله و حبیب‌الله بودن می‌نگریست، در نخستین دیداری که در انتهای دهه هفتاد با او داشتم، به من گفت: آئین سخنوری موجب می‌شد تا هر جوان ایرانی از این راه هم با ادب آشنا شود هم معرفت بیاموزد، هم شناخت درست در همه زمینه‌ها را درباره فرهنگ یاد بگیرد اما امروز: «ماه درخشنده چو پنهان شود، شب پَره بازیگر میدان شود» او را و هنرش را برای نخستین بار در ۱۳۸۳ درنخستین همایش منقبت خوانان ایران شناساندم  و آخرین بار در برنامه شهرخدا ویژه ماه رمضان درسال ۱۳۹۴ از شبکه یک سیما دعوتش کردم که آمد و دربرابر بیش از دوهزار نفر جمعیت بیننده زنده در پای برج میلاد هنرش را ارائه کرد. و دیروز با همه داشته‌های هنری‌اش به جهان دیگر کوچید. یاد و نامش گرامی، و تسلیت به جامعه هنرمندان آیینی کشور و خانواده داغدارش»
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 مهر 1398 - 13:13

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود «مصطفی طیب» در سنِ 73 سالگی درگذشت | موسیقی ما