بنیاد کودک
«اینترنوا» برای کودکان کار به صدا در می‌آید
لوریس چکناواریان: من هم کودک کار هستم
موسیقی ماـ کنسرت آنسامبل «اینترنوا» با اجرای یک کوارتت اروپایی به سرپرستی دارا مورگان و با همراهی دو کوارتت از ایران به سرپرستی بردیا کیارس و امیر باورچی و یک سولیست پیانو 25 و 26 تیرماه در حمایت از کودکان کار در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت و این در حالی است که 100 نفر از کودکان کار نیز در تالار وحدت شاهد این اجراها خواهند بود.

در نشست خبری که صبح 23 تیرماه در بیمارستان نیکان برگزار شد، جزئیات این رویداد با حضور عوامل پروژه تشریح شد. این در حالی بود که فرخزاد لایق به عنوان یکی از ایده‌پردازان این پروژه از برگزاری مراسم بزرگداشتی برای لوریس چکناواریان به مناسبت هشتادمین سال تولد این هنرمند در شب اول این اجرا خبر داد.

لوریس چکناوارایان که در این نشست خبری حضور داشت، در سخنان کوتاهی بیان کرد: «کمک کردن به کودکان کار یک حرکت درست است. هر کسی که به این کودکان کمک کند در واقع به خودش کمک کرده است؛ می‌گویند: «بزرگ کن تا بزرگ شوی». من خودم هم یک کودک کار هستم.  من با کمک مردم و با عشق مردم ایران توانستم هنر خودم را نشان دهم.»

دارا مورگان، هنرمند ایرلندی نیز که سرپرستی کوارتت اروپایی را بر عهده دارد، در بخش دیگری از این نشست در سخنانی مطرح کرد: «خیلی خوشحالم که اینجا هستم. من یک کلمه فارسی بلد نیستم اما با زبانی حرف می‌زنم که زبان همه مردم  دنیاست و آن هم موسیقی است. باید بگویم اصلا عادی نیست که یک موزیسین انگلیسی به اجرا در ایران فکر کند اما من از طریق مارک اسونسن با موسیقی ایران آشنا شدم. آثاری که از موزیسین های ایرانی در اجراهای پیش رو اجرا می‌کنیم ویژگی‌های خاصی دارند که شاید مهم‌ترینش حضور ربع پرده‌ها باشد. البته من با این ربع پرده‌ها بسیار آشنا هستم و کارهای این‌چنینیِ بسیاری انجام داده‌ام. در کل حضور ربع پرده‌ها در موسیقی مدرن امروز بسیار متداول است و برای ما امری عادی است.»

فرخزاد لایق نیز که یکی از ایده‌پردازان این پروژه است، در سخنانی مطرح کرد: «این کنسرت که در حمایت از کودکان کار برگزار می‌شود در واقع یک مواجهه و یک رخداد است که با حضور کودکان کار در تالار وحدت برگزار می‌شود. حتی در شب اول که قرار است، مراسم بزرگداشتی برای لوریس چکناورایان برگزار شود، کودکان کار هدیه ایشان را می‌دهند. این رویداد قرار نیست داستان شاهزاده و گدا باشد اما رخداد مهمی است که رپرتوار بسیار هوشمندانه‌ای دارد. این رپرتوار به زعم بنده در طول 40 سال اخیر کم‌نظیر است. رپرتوار شب اول در واقع شامل قطعاتی از شوستاکویچ، دبوسی و چکناواریان است. شب دوم نیز به اجرای قطعاتی از استیو رایش، مایکل نایمن و بنده اختصاص دارد. شب دوم، شب مینی‌مالیست‌هاست.»

او ادامه داد: «تمام عواید این کنسرت به کودکان کار اختصاص می‌یابد. این دو اجرا جنبه‌های پرفورمنس هم دارد و مخاطبان این کنسرت جنبه‌های بصری زیبایی را بر روی صحنه می‌بینند. در این اجراهای برای نخستین بار آثاری از استیو رایش در ایران اجرا می‌شود. البته غافلگیری هم برای مخاطبان در نظر گرفته‌ایم و آن هم اجرای موسیقی فیلم «تاج و تخت» است.
تاریخ انتشار : شنبه 23 تیر 1397 - 16:46

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود لوریس چکناواریان: من هم کودک کار هستم | موسیقی ما