برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
همزمان با انتشار فراخوان «چله سرود انقلاب» عنوان شد
محمد گلریز: سرودهای ماندگار خاطره مشترک نسل‌ها را می‌سازد
موسیقی ما - حوزه هنری خراسان رضوی برای اولین بار جشنواره «چله سرود انقلاب» را راه‌اندازی کرده و به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف احیای سرود مردمی، از همه گروه‌های سرود و همخوان حرفه‌ای، مسجدی و دانش‌آموزی در سراسر کشور، جهت اجرای سرود دعوت کرده است. مهلت ارسال اثر تا ۳۰ بهمن است و نتایج هم قرار است در تاریخ ۵ اسفند اعلام شوند

محمد گلیریز خواننده سرودهای ماندگار انقلابی درباره این جشنواره می‌گوید: اقدامی که تحت عنوان فراخوان «سرود چله انقلاب» از مشهد آغاز شده در شرایط کنونی بسیار اثر گذار خواهد بود. گروه‌های سرود زیادی در سراسر کشور وجود دارند که بنا به دلایل متعدد، انگیزه لازم برای تولید اثر و فعالیت را ندارند و این گونه جشنواره‌ها می‌تواند زمینه فعالیت موثر آن‌ها را فراهم کند. جامعه ما در معرض شدیدترین هجمه‌های فرهنگی از سمت غرب است. تبلیغات و تولیدات رسانه‌ای دشمن به شدت زیاد بوده و در این میان متاسفانه برخی از مدیران فرهنگی به این نتیجه رسیده‌اند که برای جذب مخاطب بیشتر با رسانه‌های غربی هم‌نوا شوند.

وی در ادامه افزود: تفکر موازنه فرهنگی با جریان رسانه‌ای غرب در بین بسیاری از مسئولان ما رسوخ کرده است. برخی به این نتیجه رسیده‌اند که در عرصه موسیقی همان مسیری را طی کنیم که رسانه‌های غربی به ما تحمیل کرده‌اند و امروز شاهد هستیم که برخی تولیدات موسیقایی ما به صورت رقیق کپی‌برداری از موسیقی مبتذل غربی است.

گلریز ادامه داد: انعکاس فعالیت‌های «سرود چله انقلاب» بسیار مهم است. فعالیت هنری ارزشمندی در قالب سرود توسط مردم برای مردم اجرا می‌شود. متاسفانه جایگاه فعالیت‌های مردمی در رسانه‌های ما به درستی تعریف نشده است. سرودهای ماندگار خاطره مشترک نسل‌ها را می‌سازد. اگر ما آثار فاخر و ماندگار با مضامین فرهنگ خودمان تولید نکنیم، موسیقی‌های مبتذل غربی جای آن را می‌گیرد و ماندگار می‌شود.

خواننده سرود ماندگار «صبح پیروزی» افزود: برای ایجاد نسل جدید از هنرمندان باید فعالیت آموزشی در زمینه‌های هنری را از پایگاه‌های مردمی و در سنین پایین آغاز کنیم. قبلا در مدارس درسی تحت عنوان سرود وجود داشته و دانش‌آموزان سرودهای ملی و مذهبی را آموزش می‌دیدند اما متاسفانه این درس حذف شده است. علاوه بر مدارس، مساجد نیز یکی از پایگاه‌های مهم مردمی است که جوانان و نوجوانان نیز در آن حضور دارند. فعالیت‌های هدفمند نظیر «سرود چله انقلاب» علاوه بر ایجاد انگیزه در هنرمندان مسجدی جهت فعالیت را نیز برای آن‌ها مشخص می‌کند و در صورت تداوم این رویداد فرهنگی در سالیان آینده منجر به اثرگذاری‌های عمیق و ایجاد نسل جدیدی در بدنه هنر خواهد شد.

این هنرمند انقلابی در ادامه ضمن بیان اینکه برخی نهادهای فرهنگی دچار خطای استراتژیک شده اند گفت: اینکه محتوای تولیدات فرهنگی برای جذب مخاطب بیشتر فدا شود تا افراد بیشتری جذب اثر شوند، اشتباه است با این کار عملا ما از چاله به چاه افتاده‌ایم. اگر نوآوری و خلاقیت داشته باشیم، فرهنگ و هنر ما ظرفیت تولید آثار جذاب و به روز را دارد. کشور ما هنرمندان توانایی دارد و می‌توانیم در قالب فرهنگ ارزشی به تولید اثر بپردازیم.

وی افزود: متاسفانه برخی از بانیان فرهنگ ما که ردیف‌های بودجه فرهنگی کشور را در اختیار دارند به این مسائل توجه و اعتنای لازم را ندارند. این امر موجب دلسردی در میان هنرمندان ارزشی می‌شود. تعداد جشنواره‌های هنری که به واسطه آن هنرمندان به تولید اثر می‌پردازند کاهش یافته است و بودجه‌های هنری برای این فعالیت‌ها کم شده است.

محد گلریز در پایان گفت: آنچه در «سرود چله انقلاب» اتفاق می‌افتد نیاز روز جامعه بوده و پیرو منویات مقام معظم رهبری است. امیدوارم سایر نهادهایی که فرهنگ سهمی دارند از فراخوان «سرود چله انقلاب» حمایت کنند.
به گزارش فارس علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند به وبسایت  www.artmashad.ir  مراجعه کنند
 
منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 بهمن 1396 - 19:46

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود محمد گلریز: سرودهای ماندگار خاطره مشترک نسل‌ها را می‌سازد | موسیقی ما