برنامه یاد بعضی نفرات
 
از سوی انتشارات ماهور و با گردآوری و نوازندگی حسن حمیدی منتشر شد؛
آلبومی برای «سوتک»؛ ساز در معرض‌ِ فراموشی
موسیقی ما - آلبوم «سوتَک» با متن، گردآوری و نوازنده سوتَک، لَبَک و نفیر «حسین حمیدی» توسط انتشارات ماهور منتشر شد.
 
این آلبوم صوتی و نوشتاری با تصاویری از سوتَک‌ها، به صورت موازی، شناختی ساده به مخاطب خاص این ساز محدود می‌دهد؛ سازی که در معرض فراموشی و عدم به کارگیری طبیعی و موزه‌ای شدن قرار دارد.
 
«حمیدی» در خصوص این اثر نوشته: «تلاش من این است با به صدا درآوردن این ساز، امکان به کارگیری عملی سوتک‌ها در کنار سازهای دیگر فراهم آید؛ البته در جای مناسب قطعه‌ی موسیقی و با در نظر گرفتن وسعت محدود این ساز. سوتک ساز بادی دارای لَبَک است و لبک همان ساختار پنجره‌ای شکلی است که سوراخی برای دمیدن در سر آن قرار دارد و صدادهی سوتک از طریق دمیدن به لبک ایجاد می‌شود.»
 
او همچنین به این مسأله اشاره دارد که سوتک‌ها به گروه سازهای خبررسان و بدوی تعلق دارند و کاربردشان معمولاً در شکار، موسیقی اولیه، بازی کودکان، نشانه‌های صوتی در جنگ‌ها و سؤال و جواب‌های پنهانی حساب شده است. این ساز معمولاً از گِل پخته، میوه‌های کُروی شکل، چوب، استخوان، شاخه درخت و... ساخته می‌شود. سوتک‌ها اکثراً دارای مخزن هوای تَه بسته، کُروی شکل، تخم‌مرغی شکل، استوانه‌ای و مثلثی با ارتفاع 1 تا 2 سانتی متر هستند. این سازها در ساختار بدوی خود یک تا چهار سوراخ دارند. در ایران گونه‌هایی از سوتک های اولیه را به سختی می توان یافت.
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 اسفند 1395 - 12:50

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آلبومی برای «سوتک»؛ ساز در معرض‌ِ فراموشی | موسیقی ما